W sobotę Polska przeszła na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu

Od 26 czerwca Polska przechodzi na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia, czyli po otrzymaniu drugiej dawki lub po przyjęciu jednodawkowego preparatu.
W Polsce wykonano dotąd ponad 27,6 mln szczepień przeciw COVID-19. Ponad 12 mln osób zakończyło już proces szczepienia, czyli otrzymało dwie dawki preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson.
Od soboty pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia, czyli po otrzymaniu drugiej dawki lub zaszczepieniu jednodawkowym preparatem – jest to zgodne z unijnym sposobem nabywania uprawnień o zaszczepieniu.
Informacja o przebytym szczepieniu jest wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Oprócz tego po przyjęciu drugiej dawki wystawiane są kody QR, które można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas może wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej. Dokument potwierdza, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym.
Dostępna jest aplikacja "Zaszczepieni", która umożliwia potwierdzenie, że ktoś, kto pokazuje nam kod QR, jest rzeczywiście zaszczepiony. Aplikacja sprawdza ważność i poprawność kodu QR osoby zaszczepionej. Pokazuje też podstawowe dane o jego właścicielu, w tym imiona, pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Dzięki temu można sprawdzić, że jest to kod osoby, która go okazuje. Osoba, która pokazuje do skanowania kod QR, zgadza się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych.(PAP) Olga Zakolska ozk/ joz/
![Akcja ratunkowa w centrum Raciborza. Dwie osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO] Akcja ratunkowa w centrum Raciborza. Dwie osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776516925img-20260418-134623-.jpg)



![O. Adam Szustak z kanału Langusta na palmie: nie ośmielę się powiedzieć żadnego złego słowa o Raciborzu [WIDEO] O. Adam Szustak z kanału Langusta na palmie: nie ośmielę się powiedzieć żadnego złego słowa o Raciborzu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776332328zrzut-ekranu-2026-04-16-o-11-29-32-.png)






![Policjanci ruszyli z pomocą psu błąkającemu się po DK45 [WIDEO] Policjanci ruszyli z pomocą psu błąkającemu się po DK45 [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177641026055-930770-2-.jpg)













![Śniadanie Mistrzów w Raciborzu. Sport, zdrowie i wspólnota szkolna [WIDEO] Śniadanie Mistrzów w Raciborzu. Sport, zdrowie i wspólnota szkolna [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776525486673873121-1567169222083568-1005105512662217864-n-.jpg)















![Śniadanie biznesowe dla przedsiębiorców [ZAPROSZENIE] Śniadanie biznesowe dla przedsiębiorców [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776412378s-niadanie-biznesowe-rig-1-.png)








Komentarze (0)
Dodaj komentarz