Idą powstańcy. Śląsk zaśpiewa przy pałacu w Rzuchowie

Uroczystości upamiętniające 100 -lecie III Powstania Śląskiego oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - te wydarzenia już 3 czerwca przy pałacu w Rzuchowie.
Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury zaprasza na uroczystości upamiętniające setną rocznicę III Powstania Śląskiego, a w szczególności wydarzenia, które miały miejsce w Rzuchowie w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.
Powstańcy I batalionu rybnickiego pod dowództwem Pawła Stańki maszerując w stronę Odry, natknęli się na bardzo silny opór niemiecki w Rzuchowie. Powstańcy zostali ostrzelani z broni maszynowej przez niemieckie bojówki. Doszło do krótkiej, lecz gwałtownej walki zakończonej zwycięstwem powstańców.
Jak wynika z niepełnego spisu poległych w pierwszych dniach powstania zginęło 14 powstańców. Pierwszym, poległym w nocy z 2 na 3 maja był plutonowy Roman Prefeta, zabity podczas starcia z bojówkami niemieckimi w Rzuchowie, o czym świadczy meldunek z 5 maja 1921 r. Jest on jedną z trzech osób wymienionych na tablicy pomnika w rzuchowskim parku.
Roman Prefeta z Biertułtów, zmarł 3 maja
Wincenty Koczy z Rydułtów, zmarł 3 maja
Alfred Strączek z Rydułtów, ranny, zmarł 4 maja.
Przytoczone fakty oparte są na zachowanych meldunkach, publikowanych spisach poległych oraz opracowaniach historyków specjalizujących się w historii działań powstańczych. O wspomnianych wydarzeniach sprzed 100 lat mówią także ślady na murach odkryte w trakcie prac renowacyjnych, które prowadzone były w 2020 r. Podczas czyszczenia elewacji odkryto ślady rykoszetów, które wskazują, iż z poziomu ziemi strzelano w stronę narożnej wieży, co potwierdza pogłoskę o ostrzale powstańców z tego miejsca.
Termin: 3 czerwca 2021
Miejsce: Pałac w Rzuchowie, ul. Rybnicka 66, Rzuchów
Program:
15.00 – Msza Św. polowa
16.15 – złożenie kwiatów przy pomniku powstańców
16.30 – „Idą powstańcy” koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Wydarzenie pod patronatem:
Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Ministra Michała Wosia
Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka
Wydarzenie przygotowane we współpracy z samorządami:
Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu
Starostwo Powiatowe w Rybniku
Urząd Gminy Kornowac
Urząd Miasta Rydułtowy
Urząd Miasta Radlin
Urząd Miasta Pszów
Urząd Miasta Racibórz
![Uwaga! Ważna informacja dotycząca parkingu przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu [KOMUNIKAT] Uwaga! Ważna informacja dotycząca parkingu przy Szpitalu Rejonowym w Raciborzu [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781849472grafika-1-nowy-cennik-vii-2026-.png)





![Policjanci i świadek uratowali 89-letnią kobietę po nagłym zatrzymaniu krążenia w Raciborzu [WIDEO] Policjanci i świadek uratowali 89-letnią kobietę po nagłym zatrzymaniu krążenia w Raciborzu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178185364655-941825-2-.jpg)










![XV Gala Zespołu Tanecznego SKAZA rozpoczęta. Pierwsza odsłona za nami [FOTO i WIDEO] XV Gala Zespołu Tanecznego SKAZA rozpoczęta. Pierwsza odsłona za nami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781935704dsc-4054-.jpg)


![Średniowiecze ożyło w Raciborzu! Wielka bitwa wojów i klimat dawnych wieków w Arboretum [FOTO i WIDEO] Średniowiecze ożyło w Raciborzu! Wielka bitwa wojów i klimat dawnych wieków w Arboretum [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781953743dsc-4569-2-.jpg)




















![Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] Młody Widzew bezkonkurencyjny w Raciborzu. Zwyciężył w międzynarodowym V4Cup [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781976441dsc-2797-.jpg)







Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany