Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 kwietnia 202110:01

Instytut Pasteura przewiduje utrzymanie się pandemii latem

Instytut Pasteura przewiduje utrzymanie się pandemii latem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W razie zniesienia obostrzeń sanitarnych 15 maja we Francji należy liczyć się ze wzrostem liczby hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 – ostrzegł w środę Instytut Pasteura, który przewiduje utrzymanie się pandemii koronawirusa w ciągu lata.

Instytut Pasteura w Paryżu opublikował prognozy dotyczące rozwoju epidemii Covid-19 w nadchodzących miesiącach. Naukowcy przedstawiają kilka scenariuszy, uwzględniając wpływ obostrzeń sanitarnych, tempo znoszenia ograniczeń, przyspieszenie kampanii szczepień oraz zakaźność brytyjskiego wariantu koronawirusa.

W przypadku zbyt szybkiego zniesienia obostrzeń 15 maja, nawet przy optymistycznych założeniach dotyczących wskaźnika szczepień, znacznie wzrośnie liczba hospitalizacji – ostrzegają naukowcy. Utrzymanie obostrzeń sanitarnych w dłuższym czasie spowoduje spadek liczby hospitalizowanych chorujących na Covid-19.

W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem we Francji potwierdzono u 31 539 osób. W szpitalach zmarło 324 chorych. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 103 947 od początku pandemii – podała w środę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Do szpitali przyjęto 1708 chorych, 349 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych zmniejszyła się o 370 i wynosi 29 911. Na oddziałach intensywnej terapii obecnie leczonych jest 5879 chorych.

Od początku kampanii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 14 874 991 osób (tj. 22,2 proc. populacji i 28,3 proc. osób dorosłych), a 6 061 920 również drugą (9 proc. populacji i 11,5 proc. dorosłych). W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 478 296 szczepień, z czego 295 509 pierwszą dawką, a 182 787 drugą. Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP) ksta/ jo/ akl/

Prof. Flisiak: poczekajmy z optymizmem na obluzowanie obostrzeń do 10 maja

Z optymizmem dotyczącym obluzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa należy wstrzymać się do 10 maja - powiedział PAP prof. Robert Flisiak. W jego ocenie zachorowania mogą wzrosnąć w skutek powrotu dzieci do szkół i nieodpowiedzialnych zachowań w czasie majówki. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentowali w środę kalendarz luzowania obostrzeń epidemicznych na cały maj.

"Jest bardzo duży optymizm. Media pieją o obluzowaniach - zwykle jestem optymistyczny, ale studzę nieco nastroje" - powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. "Poczekajmy, co się wydarzy po długim weekendzie. Poczekajmy z tydzień, do ok. 10 maja. Jeżeli nie będzie wzrostu zakażeń, plan ten można będzie wdrożyć" - dodał. Prof. Flisiak podkreślił, że przedstawione przez premiera rekomendacje to jednak plan i może ulec on pewnym modyfikacjom. "10 maja będziemy widzieć, czy jest on do zrealizowania, czy też trzeba będzie go zmodyfikować" - dodał.

Pytany o to, dlaczego data 10 maja jest tak ważna, wskazał na powrót części dzieci do szkół i majówkę. A w takich okolicznościach może dojść do wzrostu liczby zakażeń. Przypomniał, że był za innym rozwiązaniem dotyczącym powrotu dzieci do szkół. Prof. Flisiak chciał, aby szkoły były otwierane w poszczególnych powiatach, a nie w całej Polsce. "Wtedy kontrola epidemii jest o wiele łatwiejsza" - powiedział.

Według prof. Flisiaka planu obluzowań nie ogłoszono za szybko. "Bardzo dobrze, że plan został ogłoszony i z tego, co wiem, podczas konferencji wybrzmiało, że trzeba pamiętać, że jeśli nastąpi wzrost zakażeń to trzeba będzie cofnąć się znowu o krok. Oby tylko krok" - zaznaczył. Pytany o inne, potencjalnie niebezpieczne aktywności i branże pod kątem roznoszenia koronawirusa wskazał siłownie i wesela.

Z informacji, które znajdują się na stronie gov.pl wynika, że od 1 maja w całej Polsce będą obowiązywać jednolite zasady bezpieczeństwa. Od 1 maja otwarte będą salony fryzjerskie i kosmetyczne; od 4 maja - galerie sztuki i muzea, sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. 8 maja otworzą się hotele. 15 maja planowane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni otwartej. Sporo obostrzeń ma być poluzowanych od 29 maja. Wtedy m.in. mają być otwarte restauracje, kina, teatry, szkoły podstawowe i średnie. We wszystkich wymienionych miejscach obowiązywać będzie ścisły rygor sanitarny, będą też ograniczenia dotyczące liczby osób, np. w kinach czy w restauracjach.

"W ostatnim czasie obserwujemy spadek dziennej liczby zachorowań. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała – w maju restrykcje będą stopniowo łagodzone. Nie oznacza to jednak, że pokonaliśmy koronawirusa. Walka trwa. Dlatego pomimo znoszenia obostrzeń, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa!" - podkreślono w serwisie gov.pl.(PAP) Szymon Zdziebłowski szz/ mhr/

Autor: PAP, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport11 stycznia 202620:43

Futsal: Niedzielny maraton w HLPN [FOTO]

Futsal: Niedzielny maraton w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 11 stycznia w hali OSiR Racibórz przy ulicy Łąkowej rozegrano kolejne mecze Halowej Ligi Piłki Nożnej. W trakcie rozgrywek VII weekendu stoczono sześć pojedynków: trzy mecze I ligi i trzy II ligi. Sprawdź, kto okazał się lepszy. Zobacz zdjęcia.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport10 stycznia 202622:33

Siatkarska remontada w hali OSiR. KS Racibórz odwrócił losy meczu z Olimpią Włodowice [FOTO i WIDEO]

Siatkarska remontada w hali OSiR. KS Racibórz odwrócił losy meczu z Olimpią Włodowice [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobotnie popołudnie, 10 stycznia, w hali OSiR Racibórz przy ulicy Łąkowej dostarczyło kibicom siatkówki ogromnych emocji. Zespół prowadzony przez Marcina Polowczyka podejmował LKS Olimpię Włodowice i choć początek spotkania nie układał się po myśli gospodarzy, końcówka meczu przeszła do historii jako przykład widowiskowej i w pełni zasłużonej remontady.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Sport10 stycznia 202623:09

Stare demony powróciły. Przestoje w grze piętą achillesową RKK AZS Racibórz

Stare demony powróciły. Przestoje w grze piętą achillesową RKK AZS Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po siatkarskich emocjach, jakie kibicom w hali OSiR Racibórz zapewnili zawodnicy Klubu Siatkarskiego Racibórz, parkiet przejęły koszykarki RKK AZS Racibórz. Ich rywalkami była drużyna MKS MOS Betard Wrocław, uznawana przed spotkaniem za wyraźnego faworyta. Mimo różnicy potencjału oba zespoły stworzyły widowisko, w którym przez długi czas gospodynie dotrzymywały kroku bardziej doświadczonym przyjezdnym.

opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.