Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 marca 202108:40

Tysiące Czechów wjechało do Polski bez wymaganego testu

Tysiące Czechów wjechało do Polski bez wymaganego testu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Straż Graniczna podała dane dotyczące kontroli przestrzegania przez Czechów przepisów związanych z wjazdem do Polski, szczególnie w regionie pogranicza, gdzie zwykle dokonują zakupów.

Straż Graniczna skontrolowała już ponad 65,5 tysiąca osób wjeżdżających do Polski z Czech lub ze Słowacji; przeszło 27 tysięcy z nich nie miało wymaganego testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa. Ponad 1,5 tysiąca osób pouczono - poinformował PAP wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

Kontrole sanitarne przy granicy z Czechami i ze Słowacją trwają od 27 lutego. Wtedy na wjeżdżających do Polski zza południowej granicy nałożono obowiązek posiadania testu z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Dotyczy to jedynie osób podróżujących do kraju w celu innym niż powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu.

Jak podał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, do 21 marca skontrolowano 65 581 osób wjeżdżających z Czech lub ze Słowacji. 27 340 podróżnych nie miało ważnego testu. Ponadto 1 556 osób zostało pouczonych o obowiązku przestrzegania przepisów sanitarnych.

Tylko od piątku do niedzieli, jak wskazał Grodecki, sprawdzono 7 348 osób. Testu nie miało 3 577 osób. Wydano 156 pouczeń. Przez te trzy dni w kontrole zaangażowanych było 704 funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i KAS. Przez całą dobę prowadziły je 54 posterunki stałe i 138 doraźnych, zmieniających miejsce działań w zależności od potrzeb.

W przypadku Polaków lub cudzoziemców mieszkających w Polsce negatywny wynik testu jest podstawą do zwolnienia z kwarantanny; jeśli takiego testu nie posiadają, funkcjonariusze SG informują ich o obowiązku zgłoszenia się do sanepidu i odbyciu kwarantanny.

Z obowiązku posiadania testu oraz kwarantanny zwolnione są m.in. osoby zaszczepione na COVID-19. Warunkiem jest przyjęcie dwóch dawek szczepionki, dopuszczonej do obrotu na terenie UE.

Od 20 marca dodatkowo z obowiązku posiadania testów oraz z kwarantanny zwolnieni są ozdrowieńcy - osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polskiej.

Katalog innych warunków zwalniających z obowiązku posiadania testu oraz z kwarantanny znajduje się na stronie internetowej Straży Granicznej.(PAP) Agnieszka Ziemska agzi/ jann/

Autor: PAP, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport17 września 202520:48

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO]

Unia Racibórz nie obroni trofeum. Rezerwy z Turzy Śląskiej okazały się lepsze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Na stadionie przy ul. Srebrnej 12 w Raciborzu rozegrano dziś, 17 września mecz 1/4 finału Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz. Spotkanie miało niecodzienny charakter, ponieważ naprzeciw siebie stanęły dwie drużyny noszące tę samą nazwę – Unia Racibórz oraz rezerwy Unii Turza Śląska.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności17 września 202521:24

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ]

Pałac w Sławikowie odsłoni swoje tajemnice [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. lotnicze arch. R. Ambroziewicza
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202513:28

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Wielki szacunek. Dawcy krwi uhonorowani w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartek, 18 września 2025 roku, w sali konferencyjnej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Wydarzenie to poświęcone było osobom, które od lat dzielą się tym, co najcenniejsze – własną krwią. Podczas ceremonii wręczono odznaki i legitymacje „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

(greh)
Reklama
Strony Partnerskie18 września 202518:27

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW

Dziedzictwo Leona Mludka rozkwita – Pietrowice Wielkie z Zielonym Arboretum dzięki WFOŚiGW - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dwadzieścia lat temu pasja jednego człowieka stała się początkiem niezwykłej przemiany. Leon Mludek, pszczelarz, społecznik i ekolog, stworzył przy drodze do Gródczanek, tuż obok pątniczego kościółka pw. św. Krzyża, niewielkie arboretum. Dziś, po latach, ten zakątek natury rozkwita na nowo, wzbogacony o nowe nasadzenia, ścieżki i przestrzenie rekreacyjne, stając się jednym z najpiękniejszych punktów na mapie Pietrowic Wielkich.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności18 września 202520:01

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach

Edukacja zdrowotna – znikome zainteresowanie w raciborskich szkołach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

W polskich szkołach w roku szkolnym 2025/2026 wprowadzono nowy przedmiot – edukację zdrowotną. Jednak, jak wynika z danych zebranych przez raciborski magistrat, zainteresowanie tymi zajęciami wśród uczniów jest znikome.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.