Szef lekarskiego samorządu: lockdown to teraz jedyne wyjście

Wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w skali całego kraju jest konieczne, to jedyne wyjście – ocenił w środę prezes NRL Andrzej Matyja. Oprócz lockdownu musimy starać się wyprzedzić wirusa, bo wydaje się, że cały czas go gonimy – dodał.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej był pytany na antenie TVN24 o nowe decyzje w sprawie obostrzeń i o aktualną sytuację epidemiczną w kraju. Minister Adam Niedzielski przekazał w środę, że od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce działalność muszą zawiesić, z pewnymi wyjątkami, m.in. hotele, galerie handlowe, teatry, muzea, kina i kluby fitness. Wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach I-III – będą uczyć się zdalnie.
MZ poinformowało w środę, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 052 osób, a 453 chorych z COVID-19 zmarło. Resort podał też, że w szpitalach jest 21 511 chorych na COVID-19, 2193 osoby są podłączone do respiratorów. Matyja pytany w TVN24, czy jesteśmy w sytuacji krytycznej, odparł: "prawie jesteśmy w sytuacji krytycznej". "Musimy zrobić wszystko (…), by walczyć z pandemią. Jestem przerażony, jak myślę o tym, co się może stać z naszymi pacjentami, gdy fala będzie jeszcze większa" – powiedział szef lekarskiego samorządu.
Ocenił, że decyzje Niedzielskiego zapowiadające lockdown są konieczne. "Jest to jedyne wyjście" – ocenił.
"Ale musimy oprócz lockdownu starać się wyprzedzić wirusa, bo cały czas – tak mi się wydaje – go gonimy. Musimy jak najszybciej lokalizować ognisko zakażeń i otoczenie, by te osoby izolować. To jedyna droga byśmy przyspieszyli koniec epidemii" – stwierdził. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ joz/

![Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyzwanie w ciszy i mroku podjęte przez wiernych z naszego powiatu [FOTO] Ekstremalna Droga Krzyżowa. Wyzwanie w ciszy i mroku podjęte przez wiernych z naszego powiatu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774100986p3201058-.jpg)
![Minister rolnictwa na ziemi raciborskiej. Ogromny potencjał, realne problemy [FOTO i WIDEO] Minister rolnictwa na ziemi raciborskiej. Ogromny potencjał, realne problemy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774016568dsc-1415-.jpg)





![Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO] Wiceminister Marek Gzik z wizytą w raciborskiej ANS [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774008354img-20260320-111454-.jpg)


![Była przewaga, była gra. Lecz punktów brak, bo skuteczność zła [FOTO] Była przewaga, była gra. Lecz punktów brak, bo skuteczność zła [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774124422gre05441-.jpg)

![Młodzieżowy koncert charytatywny The OfflineZone w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Młodzieżowy koncert charytatywny The OfflineZone w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774087406dsc-5256-.jpg)




![R&B Classic na Zamku Piastowskim: Wieczór w rytmie największych hitów [FOTO i WIDEO] R&B Classic na Zamku Piastowskim: Wieczór w rytmie największych hitów [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774099429dsc-0026-.jpg)


![Magiczny wernisaż prac młodych twórców w zamkowej słodowni [FOTO i WIDEO] Magiczny wernisaż prac młodych twórców w zamkowej słodowni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774097620dsc-0037-.jpg)














![Mistrzostwa Szkół Sportowych Racibórz 2026. Ponad 380 zawodników na pływalni H2Ostróg [FOTO] Mistrzostwa Szkół Sportowych Racibórz 2026. Ponad 380 zawodników na pływalni H2Ostróg [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774172721bez-nazwy-139-.jpg)




Komentarze (0)
Dodaj komentarz