Komunikat o bieżącej sytuacji hydrologicznej na górnej Odrze

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach prezentuje aktualną sytuację hydrologiczną w Regionie Wodnym Górnej Odry i Małej Wisły. Nie ma obecnie ostrzeżeń przed powodzią roztopową. Na Odrze w Chałupkach-Bohuminie notowane są małe przepływy. W dyspozycji RZGW Gliwice są polder Buków oraz zbiornik Racibórz.
Zgodnie z prognozami meteorologicznymi z dnia 15 lutego br. w ciągu kilku najbliższych dni na obszarze województwa śląskiego i opolskiego nastąpi gwałtowny wzrost temperatury powietrza. Termometry w piątek 19 lutego mają wskazywać 14 stopni Celsjusza, co spowoduje odwilż, a tym samym wystąpienie lokalnie niebezpiecznych zjawisk hydrologicznych: podniesienie poziomu wód. Wody Polskie w Gliwicach będą stale monitorować sytuację, pozostając również w kontakcie z powiatowymi i wojewódzkimi służbami zarządzania kryzysowego.
Stany wody w Regionie Wodnym Górnej Odry kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. W dniu 13.02.2021r. Wody Polskie wraz z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu dokonały wizji terenowej w mieście Jedlice na rzece Mała Panew, w trakcie której stwierdzono występowanie na rzece pełnej pokrywy lodowej na długości około 800 – 1000 m powyżej mostu przy Hucie Jedlice. Z kolei przy wodowskazie Ozimek w Ozimku zaobserwowano lód brzegowy (ok. 20%) oraz przemieszczający się śryż i krę lodową. Napływający śryż, który zatrzymuje się w miejscu występowania pełnej pokrywy lodowej, powoduje jej powiększanie. Obecnie woda przepływa pod pokrywą lodową, co pozytywnie wpływa na rozwój sytuacji w newralgicznym miejscu. Aktualnie sytuacja pozostaje stabilna i na tę chwilę nie występuje zagrożenie powodziowe. Wody Polskie wrazz WCZK oraz pracownikami Zbiornika Turawa cały czas prowadzą monitoring sytuacji.
Na pozostałych wodowskazach w Regionie Górnej Odry odnotowano jedynie występowanie śryżu i lodu brzegowego. Przepływ wody nie jest utrudniony.
W Regionie Wodnym Małej Wisły odnotowano występowanie lodu brzegowego na odcinku od ujścia rzeki Przemszy do rzeki Pszczynki. Takie samo zjawisko występuje na odcinku rzeki od 10+000 do 34+000 km. Jest to rejon Nadzoru Wodnego w Bielsku-Białej. Ponadto śryż oraz lód występują na terenie działania NW Pszczyna od ujścia rzeki Iłownicy do torów kolejowych w Strumieniu (w którym zawiera sią Zbiornik Goczałkowicki) oraz na obszarze Nadzoru Wodnego w Skoczowie. Występujące zjawiska nie powodują problemów w przepływie wody.
![Próba porwania dziecka w Brzeziu? Wśród rodziców krąży alarmujący komunikat, sprawę bada policja [AKTUALIZACJA] Próba porwania dziecka w Brzeziu? Wśród rodziców krąży alarmujący komunikat, sprawę bada policja [AKTUALIZACJA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1727713802137589-.jpeg)








![Utrudnienia i zmiana organizacji ruchu na drogach powiatowych w rejonie Eko-Okien [KOMUNIKAT] Utrudnienia i zmiana organizacji ruchu na drogach powiatowych w rejonie Eko-Okien [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1752138056zdjecie-eko-okna-4-.jpg)
![Procesja na św. Urbana w Brzeziu – tradycja i duchowa wartość [FOTO i WIDEO] Procesja na św. Urbana w Brzeziu – tradycja i duchowa wartość [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779547823dsc-3054-.jpg)
![Utrudnienia w ruchu w Raciborzu w związku ze ślubowaniem klas mundurowych [KOMUNIKAT] Utrudnienia w ruchu w Raciborzu w związku ze ślubowaniem klas mundurowych [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779519446do-medio-w-1-.jpg)





![Przyjechali na ścięcie, wyjechali z punktem. Niespodzianka przy Srebrnej [FOTO] Przyjechali na ścięcie, wyjechali z punktem. Niespodzianka przy Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779490430photo-45-z-49-.jpg)



![Bój o utrzymanie z ogromnymi emocjami. Buk Rudy wywozi bezcenne punkty z Markowic [FOTO] Bój o utrzymanie z ogromnymi emocjami. Buk Rudy wywozi bezcenne punkty z Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779563110gre06571-.jpg)























![Dzień pierwszy VI edycji Turnieju Małych Bajtli za nami [FOTO] Dzień pierwszy VI edycji Turnieju Małych Bajtli za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779578644photo-66-z-97-.jpg)




Komentarze (0)
Dodaj komentarz