Drogi toną w śniegu. Ratusz apeluje - zwolnijmy!

Od rana słychać narzekania kierowców na stan dróg. Urząd Miasta odpowiada informacją o zasadach prowadzonej akcji Zima.
- Trwają intensywne opady śniegu. Drogowcy mają co robić. Apelujemy do kierowców o ostrożną jazdę. Zwolnijmy! - apeluje magistrat. Jak zorganizowany jest podział zadań w gminie Racibórz w zakresie zimowego utrzymania dróg gminnych i chodników?
• za organizowanie i wykonanie akcji zimowej na drogach, placach, chodnikach i parkingach gminnych, na ścieżkach i alejkach w parkach i na skwerach gminnych, targowiskach miejskich, przystankach komunikacji zbiorowej odpowiedzialne jest Przedsiębiorstwo Komunalne
• za odśnieżanie, posypywanie gołoledzi i likwidację skutków zimy na terenach administrowanych przez MZB – odpowiada Miejski Zarząd Budynków
• zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych (zasuwy, hydranty, kraty kanalizacyjne itp.) oraz odwodnienia wiaduktów PKP – to obowiązki Raciborskich Wodociągów Sp. z o.o.
• Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. odpowiada za zapewnienie należytego stanu technicznego dróg, chodników, parkingów i innych terenów należących do gminy.
• egzekwowanie od odpowiedzialnych osób i podmiotów obowiązków w zakresie oczyszczania ze śniegu i lodu ulic i chodników oraz usuwanie śniegu z obiektów – to zadania Straży Miejskiej
• Biuro Zarządzania Kryzysowego - odpowiada za ostrzeganie i alarmowanie ludności o zagrożeniach
Jaka kolejność odśnieżania?
W związku z wydanym przez Prezydenta Miasta Zarządzeniem NR 982/2020 z dnia 13 listopada 2020 r. w sprawie organizacji akcji zimowej na terenie miasta Racibórz w sezonie 2020/2021, przypominamy, że zimowe utrzymanie dróg gminnych i chodników odbywa się z podaną w załączonym dokumencie kolejnością odśnieżania.
Obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach oraz Regulaminem Utrzymania Czystości i Porządku na terenie Gminy Racibórz, właściciele nieruchomości lub ich zarządcy zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości.
Nie za wszystkie drogi w mieście odpowiada gmina
Warto pamiętać, że w mieście poza drogami gminnymi ( tj. 69% wszystkich dróg publicznych), 25% dróg stanowią drogi powiatowe i wojewódzkie, za których zimowe utrzymanie odpowiadają Powiatowy i Wojewódzki Zarząd Dróg, a także 6% (blisko 10 kilometrowy odcinek) to droga krajowa 45 - zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Całodobowy dyżur pogotowia akcji
Całodobowy dyżur pogotowia akcji zimowej prowadzi Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Raciborzu ul. Adamczyka 10, tel. 032 415-34-24 wewn. 133, po godzinie 15.00 – 032 415-34-24 wewn. 150 lub tel. kom. 509-103-848.









![Pożar mieszkania przy ul. Katowickiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Pożar mieszkania przy ul. Katowickiej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178143208857ca8f7c-676e-423d-be4a-fd1349378352-.jpg)





![Błyskawiczna reakcja policjantów podczas pożaru mieszkania na Katowickiej [WIDEO] Błyskawiczna reakcja policjantów podczas pożaru mieszkania na Katowickiej [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178159573317814328451000008970-2-.jpg)




![Przerwa w dostawie wody w Raciborzu [KOMUNIKAT] wodociagi04072020](photos/_thumbs/mini_1593846172_1_edited-.jpg)






























![Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO] Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781466299photo-32-z-90-.jpg)
![Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO] Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1781515702photo-25-z-38-.jpg)






Komentarze (0)
Dodaj komentarz