Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląskie stawia na innowacje. Centrum Projektowe Fraunhofera w Rybniku
Przy Politechnice Śląskiej w Rybniku ma powstać Centrum Projektowe Fraunhofera.
W uroczystym podpisaniu listu intencyjnego w sprawie utworzenia centrum wziął udział wicemarszałek Województwa Śląskiego Wojciech Kałuża, a także prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, Piotr Kuczera prezydent Rybnika i Mieczysław Kieca, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Wojewódzwa Śląskiego oraz Adam Wawoczny dyrektor biura Związku.
„Województwo śląskie jest w fazie dynamicznych przemian, z regionu kojarzonego z przemysłem ciężkim wyznaczamy odważną perspektywę dla rozwoju branż wysokich technologii. Ambicją władz województwa jest realizowanie odpowiedzialnej transformacji gospodarczej m.in. poprzez wspieranie rozwoju inteligentnych specjalizacji: zielonej gospodarki, medycyny, przemysłów wschodzących, ICT, energetyki. Plany utworzenia w Rybniku Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej doskonale wpisują się w te założenia – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.
Centrum Projektowe Fraunhofera zostanie utworzone w ścisłej współpracy z Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych w Monachium oraz Instytutem Fraunhofera ds. obrabiarek i technologii formowania w Chemnitz – jedną z największych, najbardziej innowacyjnych i liczących się organizacji naukowych wspierających przemysł w Europie.
Deklaracja zamiaru utworzenia Centrum Projektowego Fraunhofera przy Politechnice Śląskiej ma na celu wzmocnienie potencjału naukowego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wynika z przekonania o konieczności współdziałania w duchu zasad partnerstwa w dziedzinie transformacji przemysłowej regionu w kierunku zielonej gospodarki, co znalazło odzwierciedlenie w strategii województwa „Zielone Śląskie 2030”.
„Stawiamy na innowacje i nowe technologie w przemyśle, który wciąż jest istotną gałęzią naszej gospodarki. Wierzę, że stworzenie Centrum Projektowego Frunhofera umożliwi rozwój innowacyjnych badań i wzmocni regionalną gospodarkę, a jednocześnie pozwoli rozwijać się Politechnice Śląskiej i w przyszłości przełoży się na interesujące projekty badawcze i nowe miejsca pracy w mieście i całym regionie” – tłumaczył wicemarszałek Wojciech Kałuża.
Utworzenie Centrum Projektowego ma ułatwić i przyspieszyć komercjalizację badań, ich transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł w regionie.
„Subregion Zachodni oraz Miasto Rybnik, które jest jego stolicą, są szczególnie zainteresowane nawiązaniem współpracy, ponieważ muszą zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak rewitalizacja terenów i obiektów poprzemysłowych, poprawa jakości środowiska, zwłaszcza powietrza, poprawa bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałanie skutkom suszy” – zaznacza Mieczysław Kieca, Przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.
„W ramach projektu realizowane będą innowacyjne projekty przyczyniające się do rozwoju całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Kluczową kwestią będzie tu współpraca miasta Rybnika z Politechnikę Śląską w Gliwicach, z którą wiążę wielkie nadzieje. Utworzenie Centrum ułatwiłoby komercjalizację badań, ich transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł w województwie śląskim. Ponadto stanowiłoby fundament dla realizowania międzynarodowych projektów badawczych scalających sektor badawczo-rozwojowy, biznesowy i samorządowy – dodaje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Centrum Projektowe Fraunhofera ma zostać utworzone pod nazwą „Zaawansowane Inteligentne Technologie dla Zielonej Przyszłości”.
„Politechnika Śląska powstała jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie. Stanowi istotną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę kulturotwórczą i opiniotwórczą w regionie. Oczywistym jest fakt, że uczelnia angażuje się w kwestie dotyczące szeroko rozumianej transformacji gospodarczej Śląska, odpowiadając m.in. na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku pracy. Dorobek naukowy i doświadczenie pracowników Politechniki Śląskiej niewątpliwie przyczynią się do wzmocnienia innowacyjności, zapewnią należyty poziom merytoryczny oraz pozwolą na wypracowanie i wdrożenie jak najlepszych rozwiązań w ramach planowego Centrum Projektowego Fraunhofera” – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
W nowo utworzonym Centrum Projektowym priorytetowy charakter mają mieć następujące obszary badawcze:
- Transformacja energetyczna
- Nowe paliwa alternatywne
- Technologie wodorowe
- Zaawansowana technologia dla zmian strukturalnych
- Zarządzanie energią
- Energia odnawialna
- Sztuczna inteligencja
- Inteligentny region
- Innowacyjne przedsiębiorstwa 4.0
- Medycyna cyfrowa.
Ostateczne określenie obszarów badawczych centrum nastąpi w toku prac zmierzających do utworzenia jednostki. Zasady sfinansowania powstania Centrum Projektowego oraz kwestie związane z dalszym jego funkcjonowaniem zostaną doprecyzowane na późniejszym etapie, w trakcie procesu negocjowania warunków utworzenia Centrum. Zostaną opisane w umowie zawartej pomiędzy Towarzystwem Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych, a Politechniką Śląską.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu [03.03.2021]
15 698 zakażeń w skali kraju, 1 989 na Śląsku i dziewięć w powiecie raciborskim. Najnowszy raport dotyczący koronawirusa. Wykonano 62 680 testów.
Więcej »Rowerowe powitanie wiosny w Raciborzu
Już 20 marca, w sobotę, Rower to Power zaprasza na Rowerowe Powitanie Wiosny i kolejną Raciborską Nockę Rowerową.
Więcej »Niedzielski: trzecia fala się rozpędza, podjęto decyzję o uruchomieniu szpitali tymczasowych w 9 województwach
Trzecia fala epidemii się rozpędza. Na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w dziewięciu województwach, m.in. w woj. pomorskim - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Więcej »Wyniki badań pokazały prawdziwy obraz epidemii na Śląsku
Jesienią ub. roku co dziesiąty mieszkaniec woj. śląskiego miał przeciwciała wskazujące na przejście zakażenia koronawirusem, podczas gdy według statystyk sanepidu był to wówczas co trzydziesty mieszkaniec. O niedoszacowaniu skutków pandemii informują naukowcy ze Śląskiego UM w Katowicach.
Więcej »Ostrzeżenie METEO dla powiatu raciborskiego
Wydane dziś przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |