Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ministerstwo Zdrowia planuje udostępnić serwis z danymi o wykonanych szczepieniach
Ministerstwo Zdrowia planuje udostępnić serwis z danymi o wykonanych szczepieniach przeciw COVID-19. Maja tam być dane zarówno na poziomie ogólnokrajowym, jak i informacje na temat poszczególnych regionów, płci, struktur wiekowych, czy zawodów.
Resort przekazał taką informację w środę w odpowiedzi na pytania PAP. Nie przekazano, kiedy dokładnie serwis miałby ruszyć. Szczepienia przeciw COVID-19 są dobrowolne i darmowe. Szczepionka jest rozprowadzana w UE pod marką Comirnaty, która –jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech - stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność). Szczepionkę Comirnaty, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Pierwsze szczepienia wykonano w niedzielę 27 grudnia. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była Alicja Jakubowska, pielęgniarka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ krap
Cezary Pazura ambasadorem kampanii #SzczepimySię
Aktor Cezary Pazura został ambasadorem kampanii #SzczepimySię. Na początku stycznia, w spotach radiowych Pazura będzie zachęcał Polaków do szczepień przeciw COVID-19 - poinformowało w środę Centrum Informacyjne Rządu. Pazura poinformował o swoim udziale w kampanii na Instagramie. "Warto się szczepić przeciw COVID-19 dla siebie i innych. Niedługo usłyszycie mnie w kampanii #SzczepimySię" - przekazał aktor.
Jak podaje CIR, "już na początku stycznia w radiu będzie można usłyszeć kilka spotów z udziałem Pazury – ambasadora kampanii #SzczepimySię". "To właśnie w nich znany aktor będzie zachęcał Polaków do szczepień oraz wskaże, gdzie szukać wiarygodnych źródeł informacji na ich temat" - napisano w komunikacie.
Przypomniano także, że od 29 grudnia w przestrzeni radiowej można usłyszeć spoty czytane przez profesjonalnych lektorów, które były inspirowane kampanią telewizyjną z udziałem aktorów – ojca i syna, Stanisława i Mateusza Banasiuków.
"Wraz ze spotami wizerunkowymi wystartowała również kampania billboardowa dotycząca Narodowego Programu Szczepień. Kilkaset billboardów zawiśnie w całej Polsce. Kampania outdoorowa zostanie wsparta komunikacją cyfrową – ekranami LED, na których zagoszczą animacje informacyjne. Działania te mają zachęcić jak najwięcej Polaków do szczepień przeciw COVID-19 oraz dostarczyć im zestaw rzetelnych informacji na ten temat" - informuje CIR.
W komunikacie przekazano ponadto, że wizerunkowej kampanii towarzyszą działania informacyjne. "Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989" - podkreślono.
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Pierwsze szczepienia wykonano w niedzielę 27 grudnia. Od marca, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa, zakażenie potwierdzono u 1 281 414 osób, z których 28 019 zmarło. (PAP) Grzegorz Bruszewski gb/ godl/
Wśród zaszczepionych przeciw COVID-19 m.in. szefowie samorządów lekarzy i diagnostów
Wśród osób zaszczepionych przeciw COVID-19 są m.in. przedstawiciele samorządów lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych. Przeciw COVID-19 zaszczepili się już m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja i prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska.
Z informacji dostępnych na Twitterze i na stronach internetowych instytucji i podmiotów wiadomo też, że wśród zaszczepionych są również m.in. prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska. Szczepionkę otrzymali też m.in. dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk i były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.
Szczepienia rozpoczęły się w niedzielę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków szczepieni są m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Termin zapisów na szczepienia osób z grupy zero przedłużono do 14 stycznia.
Szczepionkę Comirnaty, wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech, podaje się w dwóch wstrzyknięciach, zwykle domięśniowo, w odstępie co najmniej 21 dni. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ joz/
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Nowoczesna sprzedaje mieszkanie w centrum Raciborza
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu ogłasza przetarg nieograniczony na ustanowienie odrębnej własności dla lokalu.
Więcej »Policjant po służbie namierzył rowerzystę na tzw. zakazie
- Policjantem jest się przez całą dobę, w służbie i poza nią. Dowiódł tego kolejny mundurowy z kuźniańskiego komisariatu, który w czasie wolnym od służby zatrzymał rowerzystę posiadającego sądowy zakaz kierowania rowerami, do którego się ewidentnie nie stosował - informuje raciborska KPP.
Więcej »Brutalne zabójstwo w Rybniku. Upili się i skatowali kolegę
Żorscy policjanci oraz śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wyjaśnili okoliczności śmierci 42-letniego mężczyzny, którego ciało 9 stycznia odnaleziono w Żorach. Sprawa początkowo była niejasna. Śledczy nie wiedzieli, kim był mężczyzna, nikt też nie zgłosił jego zaginięcia. Policjanci w ciągu kilkunastu godzin ustalili tożsamość mężczyzny oraz zatrzymali 8 osób, z którymi miał kontakt przed śmiercią. Oprawcami okazali się jego czterej współpracownicy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Żorach.
Więcej »O dachu i kosztach. Konferencja prezydenta w sprawie lodowiska
Trwa ofensywa medialna prezydenta Dariusza Polowego, poprzedzająca głosowanie radnych nad budżetem na 2021 r. Tym razem głowa miasta skupiła się na dachu lodowiska oraz kosztach jego funkcjonowania. Padło zapewnienie, że do utrzymania obiektu miasto nie będzie dopłacać.
Więcej »Aquapark H2Ostróg wymaga pilnej naprawy. W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo
Już 15 lutego powinny rozpocząć się prace naprawcze w aquaparku H2Ostróg. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców decyzję o ich przeprowadzeniu podjął prezydent Dariusz Polowy. Aquapark od 2015 roku boryka się z nawracającymi problemami z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody. Wynikają one z wad technicznych obiektu powodując wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek, a nawet całego obiektu. Miało to miejsce w grudniu 2018 roku. - Nie możemy sobie na to dłużej pozwolić – uważa prezydent – konieczna jest pilna naprawa systemu uzdatniania, dzięki której osiągniemy bezpieczeństwo bakteriologiczne. – podkreśla Dariusz Polowy.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |