Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
BIK – co to jest i jakie dane się w nim znajdują? Sprawdź siebie w BIK!
Czym dokładnie jest Biuro Informacji Kredytowej i w jaki sposób można poprawić swoją zdolność kredytową? Czy warto sprawdzić siebie w BIK? Jak to zrobić? Wyjaśniamy!
Co to jest BIK?
Udzielenie komuś pożyczki zawsze stanowi pewne ryzyko dla pożyczkodawcy. Dlatego też w 1997 roku dzięki inicjatywie Związku Banków Polskich powstało Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie znane jako BIK. Jego głównym celem jest zbieranie, weryfikowanie, a następnie przekazywanie bankom i innym instytucjom finansowym informacji dotyczących historii kredytowej osób, które ubiegają się o otrzymanie kredytu.
BIK w pewnym sensie działa również jako swoisty rejestr dłużników – w systemie organizacji znajdują się dane dotyczące osób zadłużonych. Firmy udzielające pożyczek sprawdzają tam swoich przyszłych klientów, co pomaga im oszacować ryzyko kredytowe.
Niestety, BIK potrafi być mocno krzywdzący, a jedno finansowe potknięcie może ciągnąć się za nami przez wiele lat. Bardzo zniechęca to banki, które skupiają się głównie na „idealnych” klientach, dyskryminując pozostałych. Nie można się jednak poddawać – bank to nie jedyna instytucja finansowa, która udziela pożyczek.
Wiele osób zaufało firmie Aasa Polska, która oferuje pożyczki dla zadłużonych. Owszem, klient po złożeniu wniosku jest weryfikowany w różnych bazach, gdzie sprawdzana jest jego historia kredytowa, ale posiadanie innych zobowiązań, nie musi oznaczać negatywnej decyzji kredytowej. Warunkiem jest ich terminowa spłata.
Jak sprawdzić BIK?
BIK został stworzony z myślą o bankach oraz dużych instytucjach finansowych i to właśnie one są jego głównym klientem.
Nie oznacza to jednak, że nie możesz samodzielnie sprawdzić BIK! Biuro Informacji Kredytowej udostępnia klientom możliwość wygenerowania specjalnego raportu, w którym zawarte są ich dane finansowe oraz informacje dotyczące wziętych przez nich kredytów. Aby móc skorzystać z tej funkcjonalności, musisz założyć swoje konto w portalu BIK, a następnie potwierdzić swoją tożsamość.
To nie jedyne informacje zawarte w sprawozdaniu BIK. Znajdziesz tam również swoją ocenę kredytową (scoring) wraz z opisanymi podpunktami, które dadzą Ci obiektywny pogląd na Twoje osobiste finanse.
Kolejną pozycją zawartą w raporcie BIK jest kompletna historia wziętych przez Ciebie kredytów wraz z każdą spłaconą (bądź nie) ratą. Biuro Informacji Kredytowej jest również świetnym narzędziem pozwalającym na walkę z oszustami. Generując sprawozdanie, będziesz mógł sprawdzić, czy nie udzielono kredytu osobie podszywającej się pod Ciebie. Co prawda coraz rzadziej, ale nadal zdarza się, że złodziejom udaje się wyłudzić pożyczkę, posługując się skradzionymi danymi osobowymi.
Jak wygenerować raport BIK? Logowanie do systemu odbywa się poprzez wpisanie podanego podczas rejestracji adresu e-mail, podanie hasła i wprowadzenie wskazanych przez system poszczególnych cyfr numeru PESEL.
Jak wyczyścić BIK?
„Generalnie BIK-u nie można wyczyścić. Można natomiast poprawić swoją ocenę kredytową przez spłacenie zaległych rat i uregulowanie wszystkich zobowiązań finansowych. Dane dotyczące niespłaconych pożyczek przedawniają się po 5 latach od ich całkowitej spłaty. Możesz wtedy złożyć wniosek, w którym poprosisz o usunięcie obciążających Cię wpisów z systemu” – tłumaczy ekspert z firmy pożyczkowej aasa.
Ostatnią możliwością „wyczyszczenia” BIK jest udowodnienie przestępstwa. Jeśli padłeś ofiarą kradzieży danych, które następnie posłużyły do wyłudzenia kredytu, to możesz (a nawet powinieneś) zawiadomić o tym organy ściągania. Po zakończeniu sprawy wszystkie negatywne wpisy w BIK zostaną wtedy całkowicie usunięte.
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Wywiad RTK. Dawid Wacławczyk o swojej wiceprezydenturze
Do niedawna przedsiębiorca i radny powiatowy, szef Raciborskiego Stowarzyszenia Samorządowego Nasze Miasto, od 8 stycznia I zastępca prezydenta Dariusza Polowego mówi obszernie o swojej wizji wiceprezydentury i planach na najbliższy czas.
Więcej »Aquapark H2Ostróg wymaga pilnej naprawy. W trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo
Już 15 lutego powinny rozpocząć się prace naprawcze w aquaparku H2Ostróg. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców decyzję o ich przeprowadzeniu podjął prezydent Dariusz Polowy. Aquapark od 2015 roku boryka się z nawracającymi problemami z utrzymaniem odpowiednich parametrów jakości wody. Wynikają one z wad technicznych obiektu powodując wielokrotnie konieczność wyłączania z użytku poszczególnych niecek, a nawet całego obiektu. Miało to miejsce w grudniu 2018 roku. - Nie możemy sobie na to dłużej pozwolić – uważa prezydent – konieczna jest pilna naprawa systemu uzdatniania, dzięki której osiągniemy bezpieczeństwo bakteriologiczne. – podkreśla Dariusz Polowy.
Więcej »Zator na Odrze za Rafako. Jak ma przepływać woda i ryby?
To pytanie zadaje nasz Czytelnik, pokazując na filmie i zdjęciach w czym problem. Mamy stanowisko Wód Polskich.
Więcej »Gmina to ludzie. Krzyżanowice i okolice w filmowym kadrze
Ta historia zaczyna się na międzynarodowej stacji kolejowej w Chałupkach, gdzie do swojej gminy z tytułem mistrzyń świata wracają z Pragi tancerki z tworkowskiego Uśmiechu. Potem kamera śledzi zakątki i wydarzenia pokazujące życie społeczne i atrakcje gminy Krzyżanowice. Zobaczcie najnowszy film!
Więcej »Policjant po służbie namierzył rowerzystę na tzw. zakazie
- Policjantem jest się przez całą dobę, w służbie i poza nią. Dowiódł tego kolejny mundurowy z kuźniańskiego komisariatu, który w czasie wolnym od służby zatrzymał rowerzystę posiadającego sądowy zakaz kierowania rowerami, do którego się ewidentnie nie stosował - informuje raciborska KPP.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |

Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |