Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
#DarmowaOpiekaMedyczna dla osób powyżej 55 roku życia
Minister zdrowia Adam Niedzielski: osoby powyżej 55 r.ż. z koronawirusem będą automatycznie zakwalifikowane do programu #DarmowaOpiekaMedyczna.
Do programu #DarmowaOpiekaMedyczna można będzie dołączyć po wypełnieniu formularza na stronie MZ lub przez lekarza POZ - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że osoby powyżej 55. roku życia z dodatnim wynikiem na COVID-19 zostaną automatycznie zakwalifikowane do programu.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski wyjaśnił, na czym będzie polegać program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 #DarmowaOpiekaMedyczna, z wykorzystaniem pulsoksymetru. Szef resortu zdrowia podkreślił, że w programie chodzi o to, aby "opieka z pulsoksymetrem jak najmniej przeszkadzała pacjentom w codziennym życiu".
Niedzielski zaznaczył, że "pulsoksymetry przekazywane obywatelom łączą się system Bluetooth z telefonem komórkowym, automatycznie zapisują wyniki z pomiarów i przesyłają je do centrum monitoringu". Minister zdrowia objaśnił działanie programu z wykorzystaniem aplikacji PulsoCare. "Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy otrzymali dodatni wynik na koronawirusa" - przekazał Niedzielski.
W przypadku osób powyżej 55. roku życia nastąpi automatyczna kwalifikacja do programu. Osoby te po otrzymaniu dodatniego wyniku na koronawirusa otrzymają na podany numer telefonu komórkowego SMS-a. Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił Niedzielski. Natomiast w przypadku osób poniżej 55 roku życia, to mogą się one zarejestrować albo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia przez specjalny formularz (www.gov.pl/koronawirus) albo przez tradycyjną ścieżkę - lekarzy POZ. "Wtedy proces rejestracji będzie robiony w przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny" - dodał szef resortu zdrowia.
Niedzielski wyjaśnił, że po otrzymaniu pulsoksymetru, pacjent instaluje na swoim smartfonie aplikację PulsoCare, i dokonuje pomiaru. "Aplikację można pobrać ze sklepu Google'a i Apple'a. Żeby ją uruchomić, trzeba będzie otrzymać specjalny kod po rejestracji" - podkreślił. "Dane z pomiaru trafiają do lekarza i konsultanci monitorują wyniki. W razie konieczności wzywają pogotowie ratunkowe. Po zakończeniu programu z pulsoksymterem, urządzenie należy zwrócić, a odbierze je Poczta Polska" - powiedział Niedzielski.(PAP)
Ministerstwo Zdrowia uruchamia program Domowej Opieki Medycznej
Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare ma na celu program Domowej Opieki Medycznej, przedstawiony w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało program Domowej Opieki Medycznej mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów, do którego wykorzystywany będzie pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne oraz aplikacja PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.
Pacjenci powyżej 55. roku życia z potwierdzonym koronawirusem włączani są do programu automatycznie. Osoby młodsze, poniżej 55 lat, mogą wykorzystać jedną z dwóch dostępnych ścieżek: poprzez formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub poprzez kwalifikację udzieloną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Osobom, które otrzymają pozytywny wynik na COVID-19 dostarczony zostanie pulsoksymetr. Odbędzie się to za pośrednictwem Poczty Polskiej. Po otrzymaniu urządzenia, osoby te samodzielnie będą dokonywały pomiaru stanu zdrowia.
Jak tłumaczy MZ, pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły, przez całą dobę, przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.
Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe, natomiast w sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. "Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne" - tłumaczy MZ.(PAP) Dorota Stelmaszczyk
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Spróbujcie potraw z lasu. Książka kucharska gratis
- Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, towarzyszące nam od wieków. Pożywienie, którego źródłem był i jest las. W naszej publikacji znajdziecie aż 115 przepisów na przygotowanie niebanalnego obiadu, napoju czy deseru. Wszystkie przepisy zostały stworzone przez leśników, a kto jak kto, ale oni wiedzą najlepiej jak smaczny może być las - informują Lasy Państwowe, udostępniając gratis publikację.
Więcej »Młodzi piłkarze rywalizowali w Arenie Rafako [FOTO]
W Arenie Rafako rozegrano w sobotę, 23 stycznia półfinał wojewódzkiego halowego turnieju InterHall o puchar prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej.
Więcej »Wiceminister: jakieś poluzowania od 1 lutego będą
Sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią - poinformował w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "być może od lutego będą uruchomione galerie handlowe".
Więcej »W Rudniku otwarto nowe przedszkole [WIDEO]
Z udziałem parlamentarzystów, starosty i władz gminy dziś, 24.01., otwarto nowo wybudowane samorządowe przedszkole.
Więcej »W Rybniku otwarto klub nocny. Interweniowała policja
- W nocy z 22 na 23 stycznia policjanci z rybnickiej komendy interweniowali w lokalu mieszczącym się w centrum Rybnika, który pomimo zakazu był otwarty. Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Mundurowi wylegitymowali 139 uczestników wydarzenia. Materiały dotyczące tej sprawy zostaną przesłane do Prokuratury Rejonowej w Rybniku oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które podejmą decyzję o dalszym postępowaniu wobec przedsiębiorcy i uczestników - informuje rybnicka KMP.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![A jednak! Mistrz kierownicy na nowym rondzie [WIDEO] A jednak! Mistrz kierownicy na nowym rondzie [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_1611485638rondo24012021-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |