Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
COVID-19 wpłynie na kolejne pokolenia - przewidują naukowcy
Z powodu epidemii nienarodzone jeszcze osoby mogą mieć kłopoty ze zdrowiem i szybciej się starzeć - twierdzą naukowcy. Nie chodzi tylko o działanie wirusa, ale także m.in. o stres przeżywany przez ich rodziny.
Badacze z University of Southern California (USA) ostrzegają przed falą problemów, które mogą powstać wskutek działania epidemii na ciężarne obecnie kobiety. Długofalowe skutki działania COVID-19 na nienarodzone jeszcze dzieci dopiero będzie można badać, ale naukowcy wysunęli pewne wnioski na podstawie znanych już skutków poprzednich epidemii, w tym grypy z 1918 roku, SARS w 2002, czy MERS w 2012.
„Pandemia grypy z roku 1918 miała dalekosiężny wpływ na populację wystawioną na jej działanie w okresie prenatalnym. Osoby te doświadczały szybszych zgonów, częściej zapadały na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca i depresję w wieku 50 lat” - zwraca uwagę prof. Caleb Finch, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Journal of Developmental Origins of Health and Disease”.
„Możliwe jest, że pandemia COVID-19 także będzie miała sięgające daleko oddziaływanie na populację rozwijającą się w łonie matki w czasie pandemii. Chodzi o działanie samej infekcji matki oraz stresu doświadczanego w pandemicznym środowisku” - tłumaczy naukowiec.
Infekcja wirusowa matki może wpłynąć na dziecko na różne sposoby - wyjaśniają naukowcy. Wirus może przedostać się przez łożysko, czy wywołać w organizmie matki stany zapalne, które negatywnie wpłyną na rozwój dziecka.
Bezpośrednie transmisje wirusa z matki na dziecko jak i wyraźne uszkodzenia płodów były rzadkie we wcześniejszych epidemiach koronawirusów. Jednak częstsze stały się przedwczesne porody, zarówno w czasie epidemii SARS, jak i grypy H1N1 w 2009 roku. Jedną z przyczyn mogły być właśnie stany zapalne.
Badania na temat związków COVID-19 z przebiegiem ciąży znajdują się obecnie na bardzo wczesnych etapach, ale przyniosły już pewne niepokojące wyniki. SARS-CoV-2 także może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, a ciężki przebieg choroby może nasilać zagrożenie urodzenia martwego dziecka.
Badany jest jeszcze m.in. wpływ podniesionego ryzyka skrzepów związanego zarówno z ciążą, jak i z COVID-19. Naukowcy sugerują więc prowadzenie szerokich badań z uwzględnieniem danych na temat matek, płodów, noworodków i łożysk.
„Te wstępne dane powinny być poddane analizie w miarę wzrostu i rozwoju dzieci w czasie trwającego całe życie badania zdrowia, wzorców zachowań i zdolności poznawczych” - twierdzi Molly Easterlin, współautorka analizy. Oprócz samej infekcji, na dziecko mogą działać także inne czynniki, takie jak stres, gorszy dostęp do pożywienia, bezrobocie, domowa przemoc, gorsza opieka lekarska.
Dlatego, zdaniem naukowców, przyszłe badania powinny objąć także dzieci matek, które nie były zakażone i uwzględnić różnorodne parametry społeczno-ekonomiczne. „Włączenie do badań informacji na temat społecznego i ekonomicznego stresu pozwoli na dokonanie porównań między krajami stosującymi różne metody ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa. Porównania tego rodzaju mogą dać nam kolejne informacje wykraczające poza działanie COVID, np. na temat społeczno-ekonomicznych i społecznych działań, które mogą obniżyć ryzyko przedwczesnego porodu” - podkreśla prof. Eileen Crimmins, jedna z badaczek.(PAP)
Włochy: koronawirus krążył już we wrześniu zeszłego roku
Koronawirus krążył we Włoszech już we wrześniu zeszłego roku, a zatem znacznie wcześniej, niż dotąd sądzono - wynika z badań naukowców z Instytutu Onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie. Analizowali oni rezultaty badań chorych na raka płuc.
Badacze przedstawili swoje ustalenia w publikacji na łamach specjalistycznego pisma "Tumori Journal", poświęconego różnym aspektom leczenia nowotworów.
Naukowcy przeanalizowali wyniki badań 959 osób chorych na raka płuc, przeprowadzonych między wrześniem 2019 a marcem tego roku. U 11 proc. z nich stwierdzono przeciwciała nowego koronawirusa, co oznacza, że przeszli zakażenie.
Z tej grupy 14 proc. osób miało te przeciwciała już we wrześniu, a 30 proc. - w drugim tygodniu lutego, to jest zanim wykryto pierwsze zakażenie, do jakiego doszło we Włoszech. Nastąpiło to 20 lutego.
Najwięcej takich wczesnych przypadków, ponad 53 proc. potwierdzonych zostało w Lombardii. (PAP) sw/ mal/
Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.
Komentarze (0) |
Komentarze społecznościowe |
Najczęściej czytane artykuły |
Prof. Horban: w optymistycznym scenariuszu w połowie lutego będziemy blisko otwierania wszystkiego
W optymistycznym scenariuszu, gdzieś w połowie lutego, będziemy bardzo blisko otwierania wszystkiego – powiedział w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
Więcej »Miejsca uprawiania sportów zimowych w dawnym Raciborzu
W krajobrazie miasta i okolicach znajdowało się wiele miejsc, które z chwilą nastania mrozów i opadów śniegu, bez większych nakładów, adaptowano na areny uprawiania sportów zimowych.
Więcej »Radny Marcin Fica wnioskuje o poszerzenie strefy płatnego parkowania
W interpelacji do prezydenta miasta radny klubu Razem dla Raciborza wskazał dwa parkingi, gdzie jego zdaniem powinny stanąć parkometry.
Więcej »Rodzina 500 plus. Od lutego można składać wnioski
Program "Rodzina 500+" jest finansowym fundamentem wsparcia rodzin. Program wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin, wzmocnił je i nadał należny priorytet. W 2015 roku łączne wydatki budżetu państwa na rzecz rodzin wyniosły 1,78 proc. Produktu Krajowego Brutto. W 2017 roku wyniosły one już 3,11 proc. PKB. Jest to wzrost o 75 proc.
Więcej »Absolwent I LO w Raciborzu na globalnej liście dolarowych miliarderów?
Pochodzący z Zawady Książęcej w gm. Nędza 43-letni dziś Rafał Brzoska ma szansę wejść na listę miliarderów Forbesa. Niewykluczone, że wycena majątku absolwenta I LO w Raciborzu sięgnie 1,2 mld dol. Na zdjęciu Rafał Brzoska na spotkaniu z uczniami raciborskiego Mechanika.
Więcej »Numery archiwalne | Pokaż listę wszystkich numerów » |
Zobacz także |
![COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [17.01.2021] COViD-19. Raport dla Śląska i powiatu raciborskiego [17.01.2021] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/list_158642358990935832_2997081460312033_5189119370369957888_o_edited-.jpg)
Komentarze |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |