Osoba skierowana na test w kierunku koronawirusa obowiązana jest poddać się kwarantannie

Osoba skierowana na test wykrywający koronawirusa obowiązana jest poddać się kwarantannie – przesądzono w rozporządzeniu Rady Ministrów. Rozwiązanie ma chronić przed ewentualną transmisją wirusa od osób podejrzanych o zakażenie - wskazał w środę w komentarzu dla PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Przepis taki znalazł się w opublikowanym w Dzienniku Ustaw 23 października rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
W rozporządzeniu przesądzono, że osoba skierowana do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 jest obowiązana poddać się kwarantannie. Zakaz opuszczania miejsca kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych ulega zawieszeniu na czas udania się do miejsca pobrania materiału biologicznego do diagnostyki laboratoryjnej oraz powrotu do miejsca odbywania kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych.
W rozporządzeniu zapisano również, że osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.
"To stricte prewencyjny przepis, który ma uchronić przed możliwą transmisją wirusa od osób podejrzanych o zakażenie i skierowanych na test. Pamiętajmy, że dziś spośród osób kierowanych na test przez lekarza POZ duży odsetek testów potwierdza zakażenie. Objecie kwarantanną chroni więc współobywateli" – powiedział PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, który sam przebywa aktualnie na kwarantannie po stycznością z osobą zakażoną.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 tys. 820 osób. Łącznie wykryto 299 tys. 49 przypadków – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło dalsze 236 osób, w sumie jest 4851 zgonów. To najwyższe notowane dotąd dane dzienne. (PAP)
![Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778590670gre06371-.jpg)

![Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177856765112-20260505-dw421-km-1990-2740-2-.jpg)




![Z Pietrowic Wielkich do Meksyku. Rodzina walczy o leczenie dzieci z autyzmem i padaczką [WIDEO] Z Pietrowic Wielkich do Meksyku. Rodzina walczy o leczenie dzieci z autyzmem i padaczką [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769987151large-a962b85d-9770-4155-9f05-719256482626-.jpg)














![Książka o opacie Adalbercie Kurzei OSB już na rynku. Spotkanie autorskie na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] Książka o opacie Adalbercie Kurzei OSB już na rynku. Spotkanie autorskie na Zamku Piastowskim w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778663248img-0809-.jpg)






















![Omerta lepsza w sezonie, Pszów lepszy w finale. Wielkie emocje w ALS Volley Amigos 35 [FOTO] Omerta lepsza w sezonie, Pszów lepszy w finale. Wielkie emocje w ALS Volley Amigos 35 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778705529dsc-6188-.jpg)




Komentarze (0)
Dodaj komentarz