Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 września 202010:51

Do SP 18 przyleciała SOWA. Małe centrum naukowe Kopernik powstanie w Raciborzu

Reklama
Racibórz:

Racibórz, obok Piotrkowa Trybunalskiego, jako pierwszy będzie miał SOWĘ. To projekt Centrum Naukowego Kopernik. Inwestycję sfinansuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. 

Dziś w SP 18 Wojciech Murdzek, minister nauki i szkolnictwa, podpisał decyzję lokalizującą jedną z dwóch pierwszych SÓW w Raciborzu. Łącznie ma ich być 32 w całej Polsce. Dzięki nim atrakcje dostępne teraz w centrum Kopernika będą bliżej lokalnej społeczności. Ma to rozwijać kompetencje uczniów. - Uczniowie zapominają tu o smartfonach - przekonywał minister. Dodał, że Racibórz szybko zgłosił gotowość do wdrożenia projektu Kopernika i jest dzięki temu w czołówce. - Kto działa szybko, ten wygrywa - dodał.

Dla Raciborza, jak podkreślał prezydent Dariusz Polowy, to także element promocji. Do miasta będą ściągać uczniowie z całej okolicy. Najważniejsze jest jednak wzmacnianie kompetencji raciborskich uczniów. - Mam zobowiązanie wobec mieszkańców. Obiecałem Stworzenie Centrum Nauki i Techniki dla dzieci i młodzieży. Dlatego osobiście walczyłem o ten projekt. Zarekomendowałem w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego utworzenie Strefy Okrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA w Raciborzu, wskazując dostępne pomieszczenia znajdujące się w Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Żorskiej. Pomieszczenia będą stanowić odrębną, wydzieloną od szkoły Strefę z salami oraz potrzebną infrastrukturą. Jestem przekonany, że nasi mieszkańcy będą z niej chętnie korzystać! - powiedział prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

Miasto udostępni pomieszczenia SP 18, najprawdopodbniej w części dawnego gimnazjum. Za urządzenia i adaptację nic nie zapłaci. Ten wydatek jest po stronie Centrum Nauki Kopernik z środków ministerstwa nauki. Będzie tylko pokrywało koszty utrzymania.

O projekcie SOWA

Jakby to było, gdyby w małych miejscowościach istniały centra nauki? To marzenie ma szansę się ziścić. Rozpoczynamy projekt, w ramach którego powstaną SOWY, czyli Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Od lat promujemy ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. W Koperniku można odkrywać zjawiska naukowe m. in. korzystając z eksponatów zgromadzonych na wystawach, podczas samodzielnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych, a także biorąc udział w różnych warsztatach.

Te aktywności postanowiliśmy przenieść w teren, tworząc SOWY. Powstaną one przy już funkcjonujących instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia - przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia.

sowy_wizualizacja

Wystawa
To 15-18 eksponatów, wybranych przez zespołu Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Na liście propozycji są mn. in. Kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), Rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki), Usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).

Majsternia
To przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne są potrzebne do wykonania zadań akcesoria.

Zajęcia warsztatowe
SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do lokalnych placówek trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych. Pomożemy także w zakładaniu i prowadzeniu Klubów Młodego Odkrywcy - zajęć pozaszkolnych dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.

Kiedy i gdzie powstaną SOWY?
W grudniu 2020 r. zakończy się projekt pilotażowy. W ramach niego stworzonych zostanie 8 eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Dwie pierwsze „próbne” SOWY powstaną w 2021 r, a 30 kolejnych w latach 2022-2023. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w konkursie, którego kryteria właśnie są opracowywane.

źródło: CN Kopernik

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Aktualności7 grudnia 202208:54

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka

Smutne wieści z raciborskiej palestry. Zmarł mec. Werner Gruszka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Autor wspomnienia Ryszard Frączek
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.