Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej - rozpoczęto konsultacje publiczne

19 sierpnia br. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zorganizowało wideokonferencję poświęconą konsultacjom przebiegu polskiego odcinka połączenia Dunaj-Odra-Łaba. W części dotyczącej odcinka śląskiego, przebiegającego od Kędzierzyna-Koźla do Chałupek udział wziął wicestarosta Marek Kurpis.
Podczas spotkania on-line zaprezentowano kilka wariantów rozwoju tzw. Odrzańskiej Drogi Wodnej. W skrócie, przez teren powiatu raciborskiego połączenie ma przebiegać korytem rzeki Odry z ominięciem obszarów chronionych programem „Natura 2000”, tj. Przygranicznych Meandrów Odry, Rezerwatu Przyrody Wodno-Stawowej „Łężczok” oraz obszarów ptasich siedlisk w okolicach stawów Wielikąt, na granicy z gminą Lubomia.
Aktualnie trwające konsultacje publiczne umożliwiają wniesienie uwag do zaproponowanych praz ministerstwo wariantów przebiegu polskiego odcinaka połączenia Dunaj-Odra-Łaba. Czynny udział bierze w nich również Powiat Raciborski.
Wicestarosta Marek Kurpis odnosząc się do rekomendowanego lewostronnego przebiegu kanału na odcinku Przygranicznych Meandrów Odry zaproponował wariant zachodni lub centralny biegnący w całości w granicach powiatu raciborskiego. Rozwiązanie to pozwoli optymalnie zredukować ingerencje w obszarze chronionym oraz zachować jego walory przyrodnicze.


























![Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] Od sopockich fal po włoski żar: Zamkowe misterium żywiołów już w sobotę [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782283791zrzut-ekranu-2026-06-24-o-08-49-20-.png)























Komentarze (0)
Dodaj komentarz