Starostwo tworzy Powiatowe Centrum Sportu

Nowa jednostka zastąpi likwidowany Międzyszkolny Ośrodek Sportowy, tzw. Sokół przy ul. Kasztornej. Dla powiatu ma być taniej, dla mieszkańców większa oferta.
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu jest placówką oświatowo-wychowawczą, w której realizowane są zadania edukacyjne, wychowawcze, profilaktyczne, sportowe, rekreacyjne, kulturalne i opiekuńcze. - Placówka ta jest w całości utrzymywana ze środków budżetu powiatu raciborskiego. Wykonanie budżetu placówki za 2019 r. wyniosło 917 016,75 zł, z czego około 81 % budżetu to wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń zatrudnionych nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Obecnie w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu prowadzone są zajęcia dla blisko 541 dzieci. W placówce jest zatrudnionych 25 osób - informuje powiat.
Po zmiana MOS-u w Powiatowe Centrum Sportu? - W obecnym stanie prawnym zmniejszenie kosztów (przy zachowaniu obecnej oferty dla dzieci i młodzieży) może nastąpić jedynie po zmianie formy organizacyjnej placówki. Biorąc pod uwagę możliwości budżetu powiatu proponuje się likwidację MOS jako placówki oświatowowychowawczej z dniem 31 grudnia 2020 r. Szacuje się, że koszty utrzymania placówki spadną średnio o 20 - 30 %. (200 tys. – 300 tys. zł). Nauczyciele obecnie zatrudnieni przez mianowanie na czas nieokreślony (4 osoby) znajdą zatrudnienie w innych szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Raciborski (przeniesienie na zasadzie art. 18 Karty nauczyciela). Z uwagi na fakt, iż jednym z celów działalności Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Raciborzu jest gimnastyka korekcyjna, planuje się jego realizację poprzez zlecenie realizacji zadania publicznego stowarzyszeniu, które planuje się, iż obejmie swoim zasięgiem 250 wychowanków przez 10 miesięcy w trakcie roku - tłumaczy zarząd powiatu.
- Prowadzenie zajęć w nowej jednostce może być powierzone trenerom i instruktorom zatrudnionym dotychczas w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu. Zajęcia pozaszkolne dzieci i młodzieży będą realizowane w większości bez zmian, a upowszechnianie kultury fizycznej i turystyki będzie efektywniejsze w nowo utworzonej jednostce organizacyjnej. Nowa jednostka organizacyjna będzie miała możliwość pobierania opłat od uczestników zajęć. Zatrudnienie trenerów i instruktorów będzie odbywać się na podstawie ustawy Kodeks Pracy, a nie jak do tej pory ustawy Karty Nauczyciela. Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej będą przejęte do realizacji przez stowarzyszenie wyłonione na podstawie przepisów ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie - zapewniają władze powiatu.



![Full Moon Festival 2026. Największa noc już za nami, dziś darmowy finał w Browarze [FOTO i WIDEO] Full Moon Festival 2026. Największa noc już za nami, dziś darmowy finał w Browarze [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785052299dsc-0479-.jpg)
![Krowiarki przeżyły oblężenie. Włoska odsłona Fanny Days ściągnęła tysiące ludzi [FOTO i WIDEO] Krowiarki przeżyły oblężenie. Włoska odsłona Fanny Days ściągnęła tysiące ludzi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785099433img-5266-.jpg)




![Samorządowcy pod lupą jawności. Muszą ujawnić majątek, dochody, kredyty i oszczędności [OŚWIADCZENIA ZA 2025] Samorządowcy pod lupą jawności. Muszą ujawnić majątek, dochody, kredyty i oszczędności [OŚWIADCZENIA ZA 2025] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785229235os-wiadczenia-2-.jpg)






![Trzydniowy festyn w Kozi za nami. Weekend pełen sportu, muzyki i tańca [FOTO] Trzydniowy festyn w Kozi za nami. Weekend pełen sportu, muzyki i tańca [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1785183617photo-24-z-70-.jpg)

































Komentarze (0)
Dodaj komentarz