Lawina nowych zakażeń na Śląsku nie zapełnia szpitali jednoimiennych. Mają sporo wolnych łóżek!

Każdy raport przynosi informację o kolejnych dużych grupach zakażonych koronawirusem mieszkańców województwa śląskiego. Liczba hospitalizacji w szpitalach jednoimiennych jest jednak niska, bo COViD-19 przebiega w zdecydowanej większości przypadków bezobjawowo lub łagodnie. Pacjenci wolni SARS-CoV-2 nie mają zaś gdzie się leczyć. W Raciborskiem to około 100 tys. osób.
Rząd już w zeszłym tygodniu sygnalizował, że chce odmrażać część szpitali jednoimiennych (w naszym województwie w Raciborzu, Tychach i Gliwicach oraz w Kędzierzynie-Koźlu na Opolszczyźnie). Trwają ponoć analizy, a luzowanie na Śląsku nie jest możliwe z powodu dużej liczby infekcji diagnozowanych u górników i ich rodzin.
Tymczasem dane śląskiego Sanepidu oraz szpitali w Raciborzu i Kędzierzynie-Koźlu pokazują, że za wzrostem liczby infekcji nie idzie przyrost hospitalizacji. W Raciborzu od wielu dni wciąż wolnych jest 115 łóżek. W Kędzierzynie-Koźlu na 248 łóżek zajętych jest na dziś, 18 maja, raptem 52! Na całym Śląsku w szpitalach z powodu koronawirusa jest 400 pacjentów. Liczba ta jest stała od kilkunastu dni. Władze powiatów raciborskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego apelują do ministra zdrowia o odmrożenie placówek.
Szpital w Raciborzu od 1 czerwca chce ruszyć z poradniami przy Gamowskiej. Wymaga to kosztownego przystosowania obiektu. Zabiega również o wydzielenie części bloku szpitalnego dla osób bez koronawirusa. Zdaniem dyrekcji możliwe jest uruchomienie przynajmniej zabiegówki. Jej przygotowanie również będzie wymagało poniesienia kosztów.
Mało kto ma wątpliwości, że walkę z koronawirusem trzeba doprowadzić do końca, ale słychać, że szpitale jednoimienne niepotrzebnie blokują dostęp do opieki pacjentom bez COViD-19. Prowadzi się w nich głównie leczenie objawowe osób starszych, a część chorych mogłaby przechodzić je w domu. Niewykorzystany jest potencjał np. chirurgów. Zespoły są gotowe do pracy, ale na dyżurach często się kończy.
![Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] Radiowóz policji autostradowej na drogach powiatu raciborskiego. Wpadka kierowcy audi [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775908130zrzut-ekranu-2026-04-11-o-13-42-17-.jpg)




![Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] Z Tajlandii do Chałupek: Kultowe Fiaty i Polonez tłumnie powitane w ojczyźnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775905535dsc-2016-.jpg)


![Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] Wiosenny jarmark kwiatów, zdrowej żywności i rękodzieła na Zamku Piastowskim w Raciborzu [25 kwietnia sobota] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775909074zrzut-ekranu-2026-04-11-o-14-04-15-.png)



![Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775945402gre05742-.jpg)






![Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] Most na Odrze coraz bliżej. Zakończono nasuwanie konstrukcji, finisz inwestycji w 2027 roku [FOTO 03.2026] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177598891308-20260401-zbrojenie-deskowanie-i-betonowanie-scian-niskich-obiekt-md1-podpora-p1-.jpg)






















![Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] Mroczne historie i muzyka filmowa na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775891477dsc-0134-.jpg)







Komentarze (0)
Dodaj komentarz