Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 maja 202010:24

Powstała inicjatywa pod nazwą Społeczny Komitet Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej

Reklama
Racibórz:

- Nie wyrażając zgody na to, aby walka z koronowirusem odbywała się kosztem utraty zdrowia i życia mieszkańców Ziemi Raciborskiej, apelujemy do naszego społeczeństwa o wsparcie podjętej przez nas inicjatywy i planowanych działań - przekonuje radny miejski Piotr Klima.

Szanowni mieszkańcy Raciborza oraz okolicznych miast i gmin

Przed prawie dwoma miesiącami Wojewoda Śląski podjął brzemienną dla mieszkańców Ziemi Raciborskiej decyzję o przekształceniu Szpitala Rejonowego na szpital jednoimienny. Na skutek tej decyzji z dnia na dzień, nasza 130-tysięczna społeczność Ziemi Raciborskiej straciła codzienny dostęp do szpitala, do wszystkich 19 poradni specjalistycznych, opieki szpitalnej oraz pomocy w nagłych przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Szpital został w całości przekształcony tylko na potrzeby osób dotkniętych koranowirusem. Tym samym wielotysięczna rzesza ludzi potrzebujących codziennej, a często natychmiastowej pomocy i opieki lekarskiej została skazana na długie dojazdy do szpitali i poradni w okolicznych miastach, w sytuacji gdy kazano przebywać w domach i nie przedstawiono właściwej informacji o możliwości korzystania z usług innych szpitali i poradni specjalistycznych.

Problem ten często dotyka schorowanych osób starszych, które nie mają własnych środków transportu, w szczególności także osób z udarami, zawałami i innymi nagłymi przypadkami, w których dla ocalenia życia ważna jest dosłownie każda minuta. Nie zrobiono tak jak w innych miastach, gdzie utworzono szpitale jednoimienne na części szpitali oraz zachowano przychodnie specjalistyczne, przynajmniej niektóre. Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej Raciborza nie wzięto pod uwagę opinie i uwagi władz miasta i powiatu. Nie pytano samorządu lokalnego. Uważamy, że wytypowanie Raciborza było dużym błędem w sytuacji gdy w aglomeracji katowickiej jest wiele szpitali do których lekarze i pielęgniarki z innych mają łatwy i szybki dostęp. Ponadto na miejscu są specjaliści epidemiolodzy,wirusolodzy i eksperci organizacji służby zdrowia w warunkach pandemii. Jeśli z jakiś ważnych przyczyn miano zorganizować szpital jednoimienny w Raciborzu to należało przystosować jedną ze szkół przeznaczonych do wygaszenia., np. nr. 1, 12, 15 czy 18. Były one zresztą projektowane pod ewentualne szybkie przystosowanie jako szpitale na czas wojny.

Wobec takiej sytuacji, kierując się bardo uzasadnioną obawą trwałej utraty usług zdrowotnych dotychczas świadczonych przez nasz Szpital Rejonowy, jak również trwałego odpływu wysoko wyspecjalizowanej kadry lekarskiej i innych pracowników medycznych, została zawiązana inicjatywa obywatelska pn. „Społeczny Komitet Walki o Ochronę Zdrowia i Życia Mieszkańców Ziemi Raciborskiej”. W obliczu już zaistniałych, a także przewidywanych dramatów ludzkich wynikających z utraty podstawowej opieki lekarskiej, Społeczny Komitet występuje do naszej lokalnej społeczności z inicjatywą zebrania wielu tysięcy podpisów pod Petycją do Ministra Zdrowia o wykreślenie naszego szpitala z rejestru szpitali jednoimiennych. Zaplanowano także podjęcie działań identyfikujących istniejące obecnie problemy w dostępie do usług zdrowotnych. Jeśli na chwilę obecną nie będzie to możliwe to chcemy zaproponować aby przywrócić poradnie specjalistyczne z dotychczasowej lokalizacji. Obiekt w którym są zlokalizowane jest osobnym budynkiem połączonym łącznikiem z pozostałymi. Nie możemy się zgodzić z argumentem braku personelu medycznego ponieważ z uwagi na fakt, że większość pacjentów jest spoza Raciborza Wojewoda powinien zapewnić oddelegowania odpowiedniej liczby lekarzy i pielęgniarek. Pewnym rozwiązaniem byłaby też dobudowa pawilonu do wydzielonego obiektu Oddziału Zakaźnego. Taką inwestycję realizuje się w ciągu kilku miesięcy i leczonych pacjentów można by przenieść do nowych sal jeszcze przed końcem roku.

Szanowni Państwo,

Społeczny Komitet tworzą mieszkańcy Raciborza i okolic łączący różne środowiska i grupy społeczne. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy. Bardzo zależy nam, aby w Społecznym Komitecie znaleźli się przedstawiciele różnych środowisk: samorządowcy, pracownicy ochrony zdrowia, seniorzy, przedsiębiorcy, prawnicy, ekonomiści, psycholodzy. Cele, zakres,kierunki działania Społecznego Komitetu:

- zebranie zainteresowanych osób w celu podejmowania wspólnych działań;
- wyjaśnienie jak doszło do decyzji przekształcenia szpitala;
- ocena skutków tych decyzji;
- przedstawienie propozycji rozwiązań i opracowanie stosownych wystąpień do władz państwowych;
- opracowanie ekspertyzy prawnej, której przedmiotem powinny być skuteczne roszczenia od wojewody i starosty, przywrócenie świadczeń specjalistycznych usług medycznych, przywrócenie dostępności szpitala i poradni specjalistycznych dla wszystkich, złożenie pozwu zbiorowego.

Nie wyrażając zgody na to, aby walka z koronowirusem odbywała się kosztem utraty zdrowia i życia mieszkańców Ziemi Raciborskiej, apelujemy do naszego społeczeństwa o wsparcie podjętej przez nas inicjatywy i planowanych działań. W celu nawiązania kontaktu z osobami chętnymi do współdziałania, prosimy o kontakt pod adresem e-mail: klimafarm@wp.pl. Razem możemy więcej, a im będzie nas więcej, tym donośniejszy będzie nasz głos.

Piotr Klima, radny, przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta Racibórz

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności5 grudnia 202221:09

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem

Noemi Broża z najlepszym biznesplanem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś jeszcze bankowiec, a od nowego roku właścicielka agencji eventowej Artegoma wygrała dziś, 05.12., konkurs na najlepszy raciborski biznesplan.

red.
Aktualności6 grudnia 202220:26

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym!

Pożar auta w raciborskim Zakładzie Karnym! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Bunt na terenie przywięziennej hali produkcyjnej, odbicie zakładnika oraz pożar samochodu na terenie Zakładu Karnego w Raciborzu. Tak właśnie wyglądały czwartkowe ćwiczenia w raciborskiej jednostce.

mat. prasowy ZK/tekst i foto: st. szer. Justyna Poznakowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności6 grudnia 202222:53

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy

Święty Mikołaj zawitał do Bojanowa, a dzieci pokazały jego nowe pojazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

W magiczny świąteczny nastrój mieszkańców Bojanowa w gm. Krzanowice wprowadziło spotkanie ze św. Mikołajem, zorganizowane 5 grudnia przez Radę Sołecką w miejscowym domu kultury.

fot. Nina Perek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.