Startuje #Fakehunter – system do walki z infodemią

PAP i GovTech Polska uruchamiają aplikację #FakeHunter, czyli nowe narzędzie do walki w sieci z dezinformacją o koronawirusie.
Na początku marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że pojawieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2), towarzyszy ogromnych rozmiarów „infodemia”, czyli globalny zalew informacji. Niektóre z nich są prawdziwe, inne nie. Razem tworzą mieszankę wybuchową, która wywołuje wśród ludzi dezorientację i panikę.
W czasie pandemii fałszywe doniesienia na temat choroby koronawirusowej (COVID-19), często powielane przez środki masowego przekazu i media społecznościowe stają się wyjątkowo groźne. Od tego, czy ludzie będą kierować się informacją potwierdzoną w wiarygodnych źródłach, czy też ulegać dezinformacji zależy zdrowie i życie milionów osób i firm nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Dlatego Polska Agencja Prasowa (PAP) i GovTech wdrażają projekt #FakeHunter - społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie, którego celem jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących SARS-CoV-2. Integralną częścią programu jest specjalna aplikacja, za pomocą której, każdy internauta będzie mógł zgłosić wątpliwą treść do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, zweryfikowaną przez społecznych liderów opinii oraz ekspertów PAP. Wszystkie weryfikowane doniesienia wraz z werdyktami znajdą się w specjalnym serwisie połączonym z aplikacją #Fakehunter.
- Po specjalnej akcji rekrutacyjnej do pomocy w walce z dezinformacją dołączyło ponad 300 wolontariuszy. Część już została przeszkolona w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. Razem z zespołem ekspertów PAP będą weryfikować przesyłane przez internautów, budzące wątpliwości, informacje o koronawirusie. Projekt jest otwarty, można powiedzieć, że to dopiero pierwsza faza rozwoju całego systemu – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP.
- #FakeHunter to odważny krok w walce z dezinformacją. Projekt ma na celu walkę ze wspólnym wrogiem w obliczu infodemii. Do udziału w akcji i używania naszego narzędzia zachęcamy wszystkich internautów i dziennikarzy, by wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu – podkreśla Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Wtyczka do pobrania i zainstalowania aplikacji #FakeHunter znajduje się TUTAJ.
Partnerami projektu są Demagog, DO OK, Objectivity, Amazon Web Services.
![Tragiczny wypadek na drodze pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską [FOTO] Tragiczny wypadek na drodze pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775226830659502147-122128067037079676-5223686915882823458-n-2-.jpg)
![Święcenie pokarmów wielkanocnych na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] Święcenie pokarmów wielkanocnych na raciborskim rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775301966img-8259-.jpg)
![Liturgia Wielkiego Piątku w sercu Raciborza [FOTO i WIDEO] Liturgia Wielkiego Piątku w sercu Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775244910img-8159-.jpg)

















![Piłkarska Wielka Sobota [WYNIKI i TABELE] Piłkarska Wielka Sobota [WYNIKI i TABELE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775338280fussball-.jpg)


![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Pożary, wypadki i działania pomocowe [RAPORT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775377393659797022-122128211637079676-1335921159859743119-n-.jpg)

![Wielki Piątek – dzień ciszy, refleksji i zadumy [FOTO] Wielki Piątek – dzień ciszy, refleksji i zadumy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775192300p4021275-.jpg)























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany