Skazani w Raciborzu przystąpili do szycia maseczek

Służba Więzienna w obliczu pandemii nie pozostaje obojętna i podejmuje realne działania profilaktyczne. Tym razem jednak nie chodzi o bezpieczeństwo więzień, ale o bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego w Zakładzie Karnym w Raciborzu skazani pracują na terenie przywięziennego zakładu szyjąc maseczki ochronne.
- W tej chwili do pracy przy szyciu maseczek jest skierowanych ponad 30 osadzonych, ale w razie potrzeby jesteśmy w stanie przygotować do podjęcia pracy kolejnych kilkadziesiąt osób – informuje por. Maciej Konior, dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu. Co istotne - skazani pracują na terenie jednostki, nie ma potrzeby, by w związku z zatrudnieniem opuszczali mury, co z uwagi na bezpieczeństwo sanitarno –epidemiczne jest bardzo ważne – dodaje.
Skazani są zatrudnieni w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym RAKON w Raciborzu, jednym z przywięziennych zakładów karnych w Polsce. Każdy z zatrudnionych osadzonych przed rozpoczęciem pracy dezynfekuje ręce i powierzchnie narażone na niebezpieczeństwo, stosuje środki ochronne. Wykonywanie tych czynności jest ściśle kontrolowane zarówno przez funkcjonariuszy Służby Więziennej jak i pracowników przedsiębiorstwa.
- Dotychczas osadzeni pracowali przy szyciu głównie roboczej odzieży ochronnej, od zeszłego tygodnia szyją maseczki ochronne. Na razie pracują w systemie jednozmianowym, nie wykluczone jednak, że wprowadzimy kolejną zmianę, aby zwiększyć produkcję. Obecnie dziennie możemy uszyć nawet do 2 tys. sztuk maseczek – tłumaczy Dawid Żebrak, dyrektor PPO RAKON.
Do tej pracy nie trzeba było nikogo namawiać. Funkcjonariusze Służby Więziennej rozmawiają ze skazanymi o bieżącej sytuacji, edukują, tłumaczą. Dlatego kiedy pojawiła się możliwość działania i realnej pomocy, skazani ze zrozumieniem przystąpili do nauki nowych czynności.
- Szycie maseczek nie jest trudne, właściwie po krótkim przeszkoleniu zajmuje mi to ok. 5 min., liczę, że z czasem nawet krócej – mówi pan Dariusz, skazany za kradzieże, który najbliższe kilka lat spędzi za murami zakładu karnego.
- Cieszę się, że mogę pomóc choć w taki sposób. Człowiek tu siedzi i zastanawia się, co może zrobić. Za murami mam wnuczkę. Ja to robię także dla niej, dla jej bezpieczeństwa. I czuję, że to ma sens, że choć odbywam długi wyrok, też mogę pomóc i się przydać – mówi z kolei pan Marian.
W zakładzie karnym w Raciborzu przebywa prawie 800 osadzonych, głównie recydywistów. To jeden z największych zakładów karnych na Śląsku. Odbywają tu karę skazani na krótkotrwałe, jak i najsurowsze kary pozbawienia wolności z karą dożywotniego pozbawienia wolności włącznie.
tekst: mjr Justyna Siedlecka; st. szer. Piotr Król
zdjęcie: Piotr Król
![Tragiczny wypadek na DK45. Nie żyje 50-letni motocyklista [FOTO] Tragiczny wypadek na DK45. Nie żyje 50-letni motocyklista [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786562683772664453-1928378327828513-8231388008471223394-n-1-.jpg)
![Most nad Odrą pod Raciborzem na ostatniej prostej. Wielka przeprawa może być gotowa jeszcze w tym roku [FOTO] Most nad Odrą pod Raciborzem na ostatniej prostej. Wielka przeprawa może być gotowa jeszcze w tym roku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17864772720x0-22-2-.jpg)



![Tragiczny finał wyprzedzania na DK45 [KOMUNIKAT POLICJI] Tragiczny finał wyprzedzania na DK45 [KOMUNIKAT POLICJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_178660364255-951086-2-.jpg)



![Zaćmienie Słońca nad Raciborzem. Niecodzienny spektakl na niebie [FOTO i WIDEO] Zaćmienie Słońca nad Raciborzem. Niecodzienny spektakl na niebie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786566610img-6444-.jpg)
![Chmiel, historia i czeski humor. Pierwsze Dożynki Chmielne na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] Chmiel, historia i czeski humor. Pierwsze Dożynki Chmielne na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1786440636plakat-dozynki-.jpg)







































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany