Racibórz coraz bardziej znany w Polsce. Rozsławia nas SMOG!

Uruchomiona w maju zeszłego roku przy ul. Wojska Polskiego stacja monitorowania jakości powietrza rozsławiła Racibórz. Miasto gości w ogólnopolskich mediach jako tonące w SMOGU.
Na terenie Miasta Racibórz przy ul. Wojska Polskiego zlokalizowana jest stacja pomiarowa na której prowadzone są pomiary: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i tlenku azotu, tlenków azotu oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Dane przetwarzane są w ramach monitoringu krajowego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach. Jako, że pomiary często wskazują znaczące przekroczenia norm, więc informacje o Raciborzu trafiają do ogólnopolskich serwisów publikujących alarmy smogowe. Byliśmy w TVN24, w komunikatach radiowych, a 24 stycznia zdjęcie "Dym z kominów tworzący smog nad Raciborzem (archiwum prywatne Leszka Szczasnego)" ilustruje artykuł "Wielki smog w małym mieście" w magazynie portalu wp.pl (ma ponad 10,4 mln realnych użytkowników). - W Raciborzu czujniki smogu wskazują nawet 700 procent normy - zaczyna artykuł hejter krakowskiego smogu Marcel Wandas.
- W telewizji mówią najczęściej o największych miastach. Dlatego długo myśleliśmy, że tylko tam jest smog. Ale w powietrzu czuć było, że i u nas może być źle - mówi Piotr Dominiak z Raciborskiego Alarmu Smogowego. Trzy lata temu lokalna grupa działaczy przyłączyła się do Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). To organizacja zrzeszająca większość polskich inicjatyw walczących ze smogiem. - Przeprowadziliśmy pierwsze pomiary jakości powietrza. W Raciborzu nie było jeszcze oficjalnej stacji pomiarowej, dlatego pożyczyliśmy przenośny miernik od PAS. Wyszło, że oddychamy zanieczyszczonym powietrzem. Raciborski "Alarm" zaproponował, by w ciągu ośmiu lat z miasta zniknęły wszystkie "kopciuchy" - całość czytaj [tutaj].


![Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] Griswoldowo niedaleko Raciborza. Nowa Wioska w świątecznej szacie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766685665img-2917-.jpg)

![14 ofert na budowę Blue Velo w gminie Krzyżanowice. Najtańsza o blisko 6,7 mln zł niższa od budżetu [PRZEBIEG TRASY] 14 ofert na budowę Blue Velo w gminie Krzyżanowice. Najtańsza o blisko 6,7 mln zł niższa od budżetu [PRZEBIEG TRASY] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17667381871724514204dsc-1069-2-.jpg)
![Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] Świąteczna atrakcja przy kościele na Ostrogu. Żywa szopka i kolędowanie w parafii św. Jana Chrzciciela [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766686993img-2947-.jpg)
![Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] Cicha noc rozbrzmiała w raciborskich świątyniach. Boże Narodzenie jako święto wiary i bliskości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766650097dsc-6342-.jpg)








![Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] Gmina Rudnik ogłosiła przetarg na swój odcinek trasy rowerowej Blue Velo [MAPA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17666564631707559924dsc-5535-2-.jpg)



















![Poświąteczny weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] Poświąteczny weekend z HLPN [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17667151721766358079gre03201-.jpg)





Komentarze (0)
Dodaj komentarz