Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 października 201908:35

Zmarł maestro Piotr Libera

Reklama
Racibórz:

Wczoraj popołudniem, 3 października, w wieku 81 lat zmarł w Złotej Jesieni maestro Piotr Libera, znany muzyk i śpiewak, nauczyciel i wychowawca w I LO, Człowiek zasłużony dla miasta Raciborza. Pogrzeb w piątek 11 października o godz. 14.00 w kościele na Ostrogu.

- Gdzie słyszysz śpiew, tam wchodź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają - słowa Johanna Wolfganga von Goethego doskonale opisują działalność Piotra Libery, znanego raciborzanina, który ze światem muzyki związany był przez całe życie. W 2017 r., z okazji 800-lecia Raciborza, uhonorowany został odznaczeniem Zasłużony dla Miasta Raciborza. Emerytowany nauczyciel, muzyk, dyrygent oraz długoletni prezes Zarządu Okręgu Raciborskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jeden z najbardziej znanych i cenionych raciborzan; wielki autorytet, dla wielu znany jako "Maestro". Piotr Libera, który swoje życie związał z Raciborzem, opowiadał dwa lata temu o swojej historii, nauce języka polskiego oraz dlaczego postanowił kształcić się w kierunku pedagogiki.

Piotr Libera urodził się 17 lipca 1938 roku w Raciborzu. Od dzieciństwa związany był z Ostrogiem. - Niestety, w czasie wojny musieliśmy przenieść się do Krzanowic. Na szczęście mój ojciec otrzymał wówczas pozwolenie na naprawę wozów niemieckiego Czerwonego Krzyża, w związku z czym mogliśmy powrócić do miasta - opowiadał Piotr Libera. - Jako ciekawostkę muszę dodać, że przodkowie mojej rodziny także mieszkali na Ostrogu. Co więcej, ze względu na niezwykłe umuzykalnienie członków mojej rodziny, wszystko wskazuje na to, że najprawdopodobniej jesteśmy potomkami osiadłych tutaj w XVI wieku Włochów - wspominał Piotr Libera.

Jeden z najpopularniejszych raciborskich muzyków szkołę podstawową ukończył także w dzielnicy za Odrą. Ze względu na fakt, że dotychczas posługiwał się wyłącznie językiem niemieckim, lekcje w języku polskim były zarówno dla niego, jak i całej klasy niemałym wyzwaniem. - Uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 1 na Ostrogu, która była pierwszą placówką otwartą w powojennym Raciborzu. Jako że byłem dzieckiem niemieckojęzycznym, lekcje po polsku były dla mnie niezrozumiałe. Na szczęście z biegiem czasu nauczyłem się języka, a zajęcia w szkole stały się przyjemnością - opowiadał z uśmiechem.

Po ukończeniu szkoły podstawowej znany raciborzanin stanął przed ważnym wyborem kolejnej ścieżki rozwoju. - Przyznam, że po zakończeniu szkoły podstawowej nie bardzo wiedziałem, kim chciałbym w przyszłości zostać. Na szczęście z pomocą nadeszły moje dwie koleżanki z klasy, które wybierały się do Liceum Pedagogicznego w Raciborzu. Wówczas mieściło się ono przy ulicy Opawskiej, gdzie obecnie znajduje się Gimnazjum nr 5 im. Jana Pawła II. W związku z tym można śmiało powiedzieć, że poszedłem tam nie z powołania, a "za koleżankami" - wyznał Piotr Libera, który zaznaczył, że w liceum nadal jego język polski nie był idealny. - Wówczas pomocną dłoń wyciągnęła w moim kierunku dr Bronisława Daniek, która była wspaniałym człowiekiem i polonistką. Co więcej, pani doktor poprzez swoje działania zniwelowała pewien bunt, który wówczas we mnie siedział. Do dziś jestem jej wdzięczny za to, że mogę bez skrępowania posługiwać się poprawną polszczyzną - wyjaśnił P. Libera.

Po liceum Piotr Libera ukończył raciborskie Studium Nauczycielskie na kierunku muzyka i śpiew. - Dyplom uzyskany w Studium Nauczycielskim o profilu muzycznym był swego rodzaju "schodkiem" do dostania się na studia wyższe, które ukończyłem we Wrocławiu. Dziś mieści się tam Akademia Muzyczna - mówił muzyk. - Po powrocie do Raciborza rozpocząłem pracę w Szkole Podstawowe w Kuźni Raciborskiej. Niestety, było to zbyt daleko, dlatego też starałem się znaleźć zatrudnienie w Raciborzu. Po pewnym czasie poszukiwań zostałem nauczycielem w obecnej Szkole Podstawowej nr 4, gdzie byłem wychowawcą klasy z tzw. młodzieżą trudną. W związku z tym, że była to praca ciężka, postanowiłem z niej zrezygnować na rzecz ówczesnej Szkoły Podstawowej nr 7 w Raciborzu-Ocicach, gdzie oprócz muzyki także uczyłem wychowania fizycznego - wspominał emerytowany nauczyciel.

Po pewnym czasie, w 1961 roku Piotr Libera po raz kolejny zmienił miejsce pracy. Tym razem zasilił grono nauczycielskie w Szkole Podstawowej nr 9, dzisiejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. - Od tego momentu rozpoczęła się moja kariera chóralna. Prowadziłem już wówczas chór mieszany w "Strzesze". Co więcej, otrzymałem także wiadomość, że brakuje muzyków w Studium Nauczycielskim. W związku z tym rozpocząłem nauczanie także tam - mówił Piotr Libera, który ze swoim chórem brał udział w ogromnej liczbie koncertów i występów zarówno w kraju, jak i za granicą, na festiwalach, przeglądach, nagraniach radiowych i telewizyjnych w Opolu i Katowicach. W uznaniu zasług na polu krzewienia kultury muzycznej oraz pracy nauczycielskiej "Maestro" otrzymał szereg odznaczeń i wyróżnień.

Warto zaznaczyć, że istotnym wydarzeniem w życiu chóru była uroczystość jubileuszu 30-lecia Zjazdu Śpiewaczego w Raciborzu w 1968 r. W trakcie przedsięwzięcia chór odznaczony został medalem "Zasłużony Działacz Ziemi Raciborskiej", nadanym przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Raciborzu. "Maestro", pracując w szkolnictwie, prowadził i organizował także różne zespoły muzyczne przy: Klubie Fabrycznym "Rafamet", "RAFAKO", "ZEW" czy Spółdzielni Inwalidów "Raciborzanka".

Magdalena Matusik

Benefis Piotra Libery - zobacz [tutaj]

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:09

Zapałki to nie zabawki. Cztery zastępy w akcji przy Żorskiej

Zapałki to nie zabawki. Cztery zastępy w akcji przy Żorskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/kboyd
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Reklama
Aktualności30 listopada 202209:06

Polityczny atak na polskich Niemców

Polityczny atak na polskich Niemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
źródło: rp.pl, fot. pixabay.com
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.