Literacka jesień z Księgarnią SOWA: Filip Springer

Zna się na przestrzeni publicznej i estetyce polskich miast jak mało kto, a ostatnio odsłonił czytelnikom prawdziwe - ponure oblicze „najszczęśliwszych” krajów świata. Filip Springer – autor „Wanny z kolumnadą” i najnowszej książki „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz” spotkał się ze swoimi fanami w raciborskiej bibliotece na zaproszenie Księgarni Sowa.
Springer sporo uwagi poświęcił najnowszej książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”, w której opisuje prawo Jante - pojęcie stworzone przez norweskiego pisarza pochodzenia duńskiego Aksela Sandemose’a w noweli „Uciekinier w labiryncie”. „Nikt nie jest kimś specjalnym. Nie próbuj wyróżniać się ani udawać, że jesteś pod jakimkolwiek względem lepszy od innych” - to tylko niektóre z zasad rządzących zachowaniem mieszkańców fikcyjnego Jante. Ale czy na pewno fikcyjnego? A gdyby okazało się, że Jante nie ma nic wspólnego z geografią i tkwi w każdym z nas? Gość biblioteki opowiedział o swoich odczuciach z pobytu w Danii, w której królują sterylność przestrzeni i poczucie wyobcowania a najważniejsze wartości to prawa człowieka i … rower!
Nie zabrakło oczywiście ożywionej dyskusji na temat architektury i zmian klimatu (Springer pisze dla „Pisma” cykl artykułów „Zmiana klimatu już tu jest”). Publiczność była ciekawa m.in. jaka jest recepta na wszechobecną „pastelozę”, czyli malowanie elewacji na przeraźliwie jaskrawe, nie pasujące do siebie kolory i czy literatura może poradzić sobie z katastrofą klimatyczną. Na koniec autor „Źle urodzonych” zdradził swoje plany względem organizacji festiwalu literackiego MiedziankaFest i inspiracje, które, mamy nadzieję, zaowocują wkrótce wydaniem nowej książki.
Spotkanie obyło się w ramach projektu „Z Sową w świat bohaterów literackich” realizowanego przez raciborską Księgarnia SOWA, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla Książki. Książki Filipa Springera można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.




















![Groźne zdarzenie na ul. Ogrodowej w Raciborzu. Rowerzystka potrącona przez skodę [FOTO] Groźne zdarzenie na ul. Ogrodowej w Raciborzu. Rowerzystka potrącona przez skodę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773239138650311577-122125031331079676-6113388294073564565-n-.jpg)
![SM Nowoczesna wystawiła na sprzedaż dwa mieszkania [PRZETARG] SM Nowoczesna wystawiła na sprzedaż dwa mieszkania [PRZETARG] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1649922975whatsapp-image-2022-04-14-at-09-52-37-.jpg)


![Lot dronem nad nowym mostem Grzegorzowice-Ciechowice [WIDEO] Lot dronem nad nowym mostem Grzegorzowice-Ciechowice [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177321759609-20260309-obiekt-mostowy-md1-podpora-nr-14-.jpg)



![Pożary i ciało kobiety ujawnione w Kuźni Raciborskiej [RAPORT 998] Pożary i ciało kobiety ujawnione w Kuźni Raciborskiej [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766830840573922591-1143586664626326-270048820812468835-n-.jpg)


![Nadchodzi Piątek Trzynastego na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] Nadchodzi Piątek Trzynastego na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773263042gemini-generated-image-tid1sntid1sntid1-.png)






![Stranger Things, Dracula, Dziecko Rosemary, 07 Zgłoś się - koncert muzyki filmowej na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] Stranger Things, Dracula, Dziecko Rosemary, 07 Zgłoś się - koncert muzyki filmowej na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1773267710gemini-generated-image-h4ezaqh4ezaqh4ez-2-.jpg)



























Komentarze (0)
Dodaj komentarz