Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 grudnia 201810:25

Pół tony narkotyków i dopalaczy na Śląsku!

Pół tony narkotyków i dopalaczy na Śląsku!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Tyle groźnych dla życia specyfików zabezpieczyli w tym roku funkcjonariusze śląskiej policji. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków jest różna i mieści się w przedziale od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych za kilogram. KWP ostrzega przed dopalaczami. Ma to związek z tragicznymi wydarzeniami w Mikołowie.

Przypomnijmy, w pierwszym dniu świąt w powiecie mikołowskim zmarli dwaj mężczyźni w wieku 22 i 23-lat oraz 35-letnia kobieta. Wszyscy najprawdopodobniej zatruli się dopalaczami. Następnego dnia mikołowscy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 17, 31 i 35-lat pośredniczących w obrocie tymi niebezpiecznymi substancjami. Wszyscy usłyszeli już zarzuty. Śledczy zarzucają im sprowadzenie niebezpieczeństwa utraty życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu niebezpiecznych dopalaczy oraz handel nimi. Dodatkowo najstarszy z mężczyzn odpowie także za posiadanie znacznej ilości środków odurzających. Wczoraj mikołowski sąd aresztował 35-latka, natomiast dzisiaj decyzją sądu do aresztu trafią pozostali dwaj mężczyźni - 31 i 17-latek. Grozi im nawet 12 lat za kratami. W sumie w sprawie pokrzywdzonych zostało 9 osób, które zażyły niebezpieczne substancje. 3 z nich nie żyją, kilka przebywało lub przebywa w szpitalach.

28 grudnia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbył się briefing prasowy dotyczący zagrożeń spowodowanych zażywaniem i rozprowadzaniem dopalaczy. Podczas spotkania w szczególności omówione zostały kwestie zatruć dopalaczami oraz konsekwencje prawne obrotu tymi szkodliwymi substancjami.

W tym roku śląscy policjanci zabezpieczyli blisko pół tony narkotyków i dopalaczy, które nie trafią już na rynek. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych środków jest różna i mieści się w przedziale od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych za kilogram. Policjanci zdecydowanie reagują na wszelkie przypadki zatruć dopalaczami oraz informacje o ich dystrybucji. Współpracują z Centralnym Biurem Śledczym Policji, Strażą Graniczną szeregiem instytucji państwowych, w tym Państwową Inspekcją Sanitarną, Wojewódzkim Państwowym Inspektorem Sanitarnym oraz ze szpitalami, które informują mundurowych o podejrzeniach zatruć dopalaczami wśród pacjentów. W przypadku każdego zdarzenia policjanci podejmują niezbędne czynności, ustalają źródło pochodzenia substancji oraz osoby zajmujące się ich dystrybucją. W samym miesiącu czerwcu 2018 roku stróże prawa zatrzymali łącznie 9 osób związanych z handlem dopalaczami po fali zatruć, jaka pojawiła się w kilku śląskich miastach. w 2018 roku śledczy skontrolowali kilkadziesiąt punktów potencjalnej sprzedaży dopalaczy, w tym kilkanaście wspólnie z Wojewódzkim Państwowym Inspektorem Sanitarnym oraz zlikwidowali dwie placówki, w których dochodziło do handlu dopalaczami.

Pamiętajmy, że rynek dopalaczy stanowi bardzo niebezpieczne zjawisko. W jego eliminacji najskuteczniejsza jest współpraca. Jednak nawet skrupulatna praca policjantów i inspektorów sanitarnych nie uchroni nieodpowiedzialnych osób przed zagrożeniem, jeżeli same będą ryzykować własnym życiem sięgając po truciznę w postaci dopalaczy. Nic bowiem nie zastąpi zdrowego rozsądku, jakim powinny kierować się osoby, którym oferowane są takie środki lub co gorsza, które takie środki z własnej inicjatywy nabywają. Policjanci apelują: zażywanie takich substancji stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, a lekarze często nie wiedzą nawet, w jaki sposób ratować osobę, która zażyła substancję niewiadomego pochodzenia. W każdym przypadku posiadania informacji na temat miejsc handlu dopalaczami sprawę należy zgłosić policji. Apelujemy także do osób, które mogą mieć bezpośredni kontakt z dopalaczami: zażycie nawet niewielkiej ilości może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Jeżeli ktokolwiek podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

#kwp katowice

Autor: KWP Katowice , [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności12 lipca 202510:23

Związkowiec o sytuacji Eko-Okien: redukcje załogi mogą sięgnąć 50 proc.

Związkowiec o sytuacji Eko-Okien: redukcje załogi mogą sięgnąć 50 proc. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Powiat:

- Z nieoficjalnych informacji pochodzących od przedstawicieli kadry zarządzającej w Eko-Oknach na chwilę obecną redukcja może dotyczyć 40-50 proc. załogi - onet.pl cytuje Dawida Brożka, przewodniczącego MOZ NSZZ "S" Silesia w Stanowicach.

źródło: onet.pl, fot. mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności12 lipca 202510:10

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie płatne
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.