Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 września 201817:46

XI Międzynarodowy Raciborski Piknik Modelarski zgomadził nad Ulgą tłumy. FOTO i WIDEO

Reklama
Racibórz:

Na wałach kanału Ulgi przy ulicy Drzewieckiego w Raciborzu odbył się w niedzielę 9 września 11. Międzynarodowy Piknik Modelarski Racibórz 2018. Ponad 150 modeli i modelarzy z Polski i Czech, wielka walka powietrzna o Racibórz, spadochroniarze, prezentacja ultralekkiego samolotu w powietrzu czy bombardowanie cukierkami to tylko kilka z licznych atrakcji przygotowanych przez organizatora – stowarzyszenie Skrzydlaty Racibórz.

Tłumnie zebrani na wałach widzowie mogli podziwiać modele latające samolotów, szybowców i helikopterów – zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Modelarze prezentowali swoje umiejętności pilotażu modeli napędzanych silnikami elektrycznymi lub spalinowymi oraz szybowców. Największe z nich do lotu podrywał duży model silnikowy, mniejsze szybowały wyrzucane z ręki. Chętni do rozpoczęcia przygody z modelarstwem lotniczym mogli na miejscu zaopatrzyć się w najprostsze szybowce, tzw. rzutki oraz porozmawiać z doświadczonymi modelarzami o ich hobby. Pytani chętnie opowiadali o swej pasji, tylko pytanie o finanse uwarunkowane było obecnością w pobliżu żony…

Największe atrakcje przygotowano po południu – około czternastej nad piknik nadleciał ultralekki samolot, który w kilku niskich przelotach demonstrował swoje możliwości. Pilot przyleciał nad Racibórz z Bielska-Białej, specjalnie po to, by pokazać się na piknikowym niebie. Po pokazie pozdrowił zebranych przez radio i odleciał.

Chwilę po pierwszym samolocie nad widzami pojawił się kolejny – tym razem Gawron polskiej produkcji – z którego wyskoczyło trzech spadochroniarzy. Z 1500 metrów w kilka chwil znaleźli się idealnie przed publicznością, prezentując doskonałe lądowanie w punkt.

Gwoździem piknikowego programu była jak co roku wielka bitwa powietrzna o Racibórz. Bardzo rzadko się zdarza, by na niebie jednocześnie znajdowało się ponad dwadzieścia modeli. A już nigdy w modele te nie strzela artyleria przeciwlotnicza (w tej roli fajerwerki i inne liczne efekty pirotechniczne). Była to najwieksza jak dotąd bitwa powietrzna o Racibórz w historii. Tak lotnictwa, jak i modelarstwa. Kilka chwil po bitwie na lądowisku pojawiły się rozemocjonowane dzieci (wraz z nie mniej rozemocjonowanymi rodzicami), które zbombardowane zostały cukierkami, wyrzucanymi z krążących nad ich głowami modeli samolotów.

W tym roku piknik lotniczy uświetniał także setną rocznicę powstania lotnictwa polskiego. Już w 1918 roku Polacy zorganizowali siły powietrzne na bazie sprzętu byłych zaborców.

XI Międzynarodowy Raciborski Piknik Modelarski zgromadził wyjątkowo liczną widownię. Wały zostały szczelnie obsadzone widzami i to nie tylko z Raciborza. To być może także zasługa pana Dariusza Kulika, pilota pasażerskiego Airbusa, który na swoim kanale o lotnictwie Turbulencja opowiedział o Skrzydlatym Raciborzu i organizowanym pikniku.

Th

XI Międzynarodowy Raciborski Piknik Modelarski zgromadził wyjątkowo liczną widownię. Wały zostały szczelnie obsadzone widzami i to nie tylko z Raciborza. To być może także zasługa pana Dariusza Kulika, pilota pasażerskiego Airbusa, który na swoim kanale o lotnictwie Turbulencja  opowiedział o Skrzydlatym Raciborzu i organizowanym pikniku.

Autor: Th, t.hetman@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Tagi:
Zobacz film

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.