Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 lipca 201814:52

Praca w województwie śląskim – kogo szukają pracodawcy?

Reklama
Racibórz:

Szukasz pracy w województwie śląskim lub okolicach? Zastanawiasz się, czy w Twoim zawodzie uda Ci się ją znaleźć? Może jesteś świeżo po szkole i planujesz swoją ścieżkę zawodową? Z poniższego artykułu dowiesz się, kogo szukają pracodawcy w województwie śląskim. Podpowiemy, gdzie szukać informacji o miejscach pracy oraz jakie zawody przestaną istnieć w przyszłości.

W niektórych zawodach występuje większe zapotrzebowanie na pracowników niż w innych. Jest to naturalne i głównie spowodowane brakiem specjalistów w danej dziedzinie, przechodzeniem pracowników na emerytury lub emigracją pracowników do innych miast, czy nawet krajów. Z informacji Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w województwie śląskim występują aż 54 zawody, w których spotkać możemy deficyt pracowników. Najczęściej pracodawcy szukają osób na stanowiska związane z sektorem IT, medycznym oraz pracowników produkcyjnych. GUS podaje również, że województwo śląskie należy do województw szybko rozwijających się. Tym samym systematycznie spada w nim bezrobocie, a poszukujący pracy mogą liczyć na korzystne warunki zatrudnienia.

Kto może najszybciej znaleźć pracę i gdzie jej szukać

W dobie Internetu najwygodniejsze jest szukanie pracy właśnie tam. Pracę dla województwa śląskiego możemy znaleźć na różnych portalach, gdzie umieszczone są aktualne i sprawdzone oferty pracy. Dzięki temu w prosty i szybki sposób można znaleźć duży zbiór ofert, złożyć swoją aplikację i być może znaleźć wymarzone stanowisko. Warto też regularnie śledzić statystyki i raporty dla danego województwa, które udostępniane są przez GUS. To szczególnie przydatne dla osób młodych, które dopiero planują swoją ścieżkę zawodową.

Przeglądając ogłoszenia pracy w województwie śląskim, możemy zaobserwować, że pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie m.in. na pracowników takich stanowisk jak: inżynier sieciowy, operator maszyn, spawacz, elektryk, kasjer czy pracownik działu produkcji. Jak zapewnia Magdalena, redaktor portalu Aplikuj.pl – „Zawodów, w których potrzebne są ręce do pracy nie brakuje. Każdego dnia pojawiają się nowe oferty zatrudnienia w województwie śląskim i wszystkich innych, a nawet poza granicami kraju.”.

Również co roku przeprowadzane jest badanie jakościowe, które określa zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku. Jest to Barometr zawodów [www.barometrzawodow.pl]. Z wyników na I kwartał 2018 roku dla województwa śląskiego wynika, że zawody, w których pracodawcy będą szukali pracowników to przede wszystkim kierownicy budowy, lekarze, pielęgniarki, kierowcy ciężarówek, opiekunowie osób starszych, a także fachowcy – budowlańcy, ślusarze, spawacze. Dane z Barometru, zgadzają się więc z ofertami, które zamieszczają pracodawcy na portalach o pracę.

Czego oczekują pracodawcy od nowych pracowników?

Znajomość języków obcych czy specjalizacja w danej dziedzinie? Zdaniem ekspertów, pracodawcy najczęściej poszukują osób będących specjalistami w swojej dziedzinie, posiadających wymagane uprawnienia do zawodu. Cenni są również pracownicy, którzy oprócz wiedzy, posiadają duże doświadczenie w danym zawodzie. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które poza swoją specjalizacją, wykażą się również dodatkowymi umiejętnościami. Osoby, które stale podnoszą swoje kwalifikacje, jak na przykład znajomość paru języków obcych czy dodatkowe kursy, stają się atrakcyjniejszymi kandydatami na rynku pracy.

Zawody, które przestaną istnieć w przyszłości

Wybierając ścieżkę kariery zawodowej, należy pamiętać, że są takie prace, w których ciężko zaleźć zatrudnienie. Wynika to z przemian technologicznych i tego, że coraz więcej są w stanie robić za ludzi maszyny, roboty i komputery. O tym, jakie stanowiska mogą całkowicie zniknąć z rynku pracy, można wyczytać z artykułu „5 zawodów, które w przyszłości przestaną istnieć".

Do wymienionych zawodów zaliczają się m.in. pracownicy fabryki, dziennikarze czy bibliotekarze. Takich zawodów jest coraz więcej. W związku z tym, poszukując pracy w województwie śląskim warto prześledzić oferty pracy, statystyki i przeanalizować własne umiejętności i zainteresowania – nawet znajdując się w puli zawodów, które mogą przestać istnieć, można wykonać krok naprzód – przebranżowić się, przekwalifikować i zyskać zawód, w którym będzie się nie tylko dobrze zarabiać, ale i spełniać. Warto obserwować co się dzieje na rynku pracy i jakie zmiany na nim zachodzą, a następnie na te zmiany właściwie reagować.

Jest wiele zawodów, w których pracodawcy z województwa śląskiego poszukują kandydatów na stanowiska w swoich firmach. Poszukujące pracy w województwie śląskim masz wysokie szanse na znalezienie dobrego stanowiska. Pamiętaj też, że zawsze możesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i doszkolić się do zawodu, w którym chcesz się realizować lub w którym aktualnie jest praca.

 

Autor: materiał informacyjny,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport27 stycznia 202300:20

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

Siatkarski rollercoaster emocji w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czwartkowy (26.01.) wieczór parkiet hali sportowej przy Łąkowej płonął od emocji. W kolejny meczu grupy mistrzowskiej I ligi śląskiej siatkówki zespół KS Racibórz podejmował Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa. Siatkarze obu ekip zafundowali licznie zgromadzonym kibicom prawdziwy rollercoaster emocji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 stycznia 202308:49

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK

Muzealne spotkania z zabytkami - GOTYK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Marek Krakowski
Reklama
Reklama
Reklama
Sport28 stycznia 202321:10

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO]

HLPN. Sobota z futsalem w hali przy Łąkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Rozgrywki Halowej Ligi Piłki Nożnej zmierzają powoli ku ostatecznej fazie. Dziś (28.01.), w hali OSiR przy Łąkowej rozegrano kolejne spotkania. Stoczono cztery pojedynki II ligi oraz jeden ligi I. Sprawdź wyniki, zobacz zdjęcia i wideo.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport27 stycznia 202308:55

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Sport28 stycznia 202300:19

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO]

Lider z Raciborza nie zdobył Olimpii [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątkowy (27.01.) wieczór w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu rozegrano zaległe spotkanie I kolejki finału A II ligi koszykówki kobiet. Lider, czyli RKK AZS Racibórz podejmował zamykającą tabelę Olimpię Wodzisław Śląski.

(greh)
Reklama
Sport28 stycznia 202322:48

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach

Siatkarze z Raciborza bez punktów w Bobrownikach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. FB/Klub Siatkarski Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Nasz Racibórz 23.12.2022
8 stycznia 202316:07

Nasz Racibórz 23.12.2022

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.