Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 listopada 202311:35

Szkoły z Brzezia i Nędzy wyróżnione w 12. edycji Planety Energii

Szkoły z Brzezia i Nędzy wyróżnione w 12. edycji Planety Energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Do 100 wyróżnionych w konkursie szkół i przedszkoli z całej Polski trafią pakiety do ochrony lokalnej przyrody zawierające 1000 różnych budek i karmników dla zwierząt. Edukacyjny program Energi z Grupy ORLEN zwraca w tym roku uwagę na ekosystemy wodne i promuje proekologiczne zachowania związane z oszczędzaniem wody oraz ochroną różnorodności biologicznej.

Szkoły z Augustowa pod Bielskiem Podlaskim, Strzelców Krajeńskich w Lubuskiem i Łodzi okazały się najlepsze pośród blisko 500 uczestników 12. edycji Planety Energii. Dzieci zdobyły dla swoich placówek całodniowy piknik przyrodniczy i montaż wartej 10 000 zł „strefy bioróżnorodności”. Do 100 wyróżnionych w konkursie szkół i przedszkoli z całej Polski trafią natomiast pakiety do ochrony lokalnej przyrody zawierające 1000 różnych budek i karmników dla zwierząt. Edukacyjny program Energi z Grupy ORLEN zwraca w tym roku uwagę na ekosystemy wodne i promuje proekologiczne zachowania związane z oszczędzaniem wody oraz ochroną różnorodności biologicznej.

Planeta Energii to program edukacyjny, którego celem w najnowszych edycjach jest rozbudzanie zainteresowania przyrodą, budowania świadomości i postaw proekologicznych wśród najmłodszych. Projekt uczy dzieci czym jest różnorodność biologiczna, uwrażliwia na lokalną faunę i florę, wpaja nawyki przyjazne środowisku i zachęca do dbania o przyrodę. W tym sezonie pokazuje jaki wpływ na życie ma woda, zabiera w ciekawe przyrodniczo miejsca w Polsce jak Dolina Baryczy, rozlewiska Biebrzy, torfowiska w dolinie rzeki Budkowiczanki czy fokarium stacji morskiej w Helu. Dzięki scenariuszom zajęć dla nauczycieli i nowym materiałom na PlanetaEnergii.pl, każde dziecko może przekonać się jak fascynujący jest świat roślin i zwierząt, ten charakterystyczny dla Polski, ale też ten najbliższy, który spotkamy tuż za progiem szkoły czy domu.

Fascynujący wodny świat od Bałtyku do Tatr Do nauki z programem Energi tradycyjnie motywuje konkurs dla klas 0-3. Wziąć w nim udział mógł każdy nauczyciel, który poprowadził minimum 1 lekcję wg scenariusza „Bioróżnorodność ekosystemów wodnych”. Tegoroczna edycja wywołała duże zainteresowanie wśród nauczycieli, łącznie zarejestrowano 480 klas, co oznacza że ponad 10 tys. dzieci mogło zdobyć cenną wiedzę przyrodniczą. Do nauki i zabawy włączyły się placówki ze wszystkich 16 województw w Polsce. Najwięcej sprawozdań przesłano z województw mazowieckiego (17), śląskiego (13) i wielkopolskiego (12).

Sprawozdania udowodniły kreatywność pedagogów. Pokazali oni wiele sposobów na angażowanie uczniów do nauki i ochrony przyrody, często przez zabawę łączoną z pożytecznymi działaniami na rzecz lokalnego środowiska naturalnego. Zabierali podopiecznych na wyprawy terenowe, wystawiali przedstawienia, organizowali pikiety zachęcające do bycia eko mieszkańców swoich miejscowości, budowali „hibernakulum” dla płazów, montowali budki i karmniki dla zwierząt, oraz zapraszali ekspertów na pogadanki, dokumentując to filmami i zdjęciami.

- W tym roku dostarczyliśmy nauczycielom kolejną porcję wiedzy i narzędzi do uczenia dzieci o bioróżnorodności, a zwłaszcza o znaczeniu wody dla życia przyrody - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. - Dzięki wielu fantastycznym sprawozdaniom wiemy, że tym sposobem pomogliśmy pedagogom zainteresować dzieci fauną i florą Bałtyku, ale też rzek i różnych zbiorników w najbliższym sąsiedztwie ich szkoły czy przedszkola. Nasz program, realizowany już od ponad 13 lat w ramach działań społecznej odpowiedzialności biznesu Energi z Grupy ORLEN, udowadnia, że odpowiednio zachęcone dzieci chcą troszczyć się o naszą planetę. Mogą mieć też przy tym dużo dobrej zabawy - dodaje.

Pełni pasji ambasadorzy pomagają nauczycielom wprowadzać dzieci w świat przyrody Planeta Energii to także ambasadorzy. Dzielą się oni z nauczycielami i z najmłodszymi swoim doświadczeniem i wiedzą na temat natury, motywują do działania i ochrony środowiska. W tym roku jednym z nich jest Aneta Chmielińska. To wieloletnia harcerka, która obecnie jako pedagożka leśna połączyła swoją pasję do spacerów z tworzeniem edukacyjnych podcastów i pisaniem książek o dzikiej naturze. Blogerka wierzy, że udział w Planecie Energii pomaga zmienić świat na lepsze i każdy może dołożyć swoją cegiełkę do pielęgnowania naturalnych ekosystemów oraz ochrony zwierząt i roślin.

- Wiele sprawozdań bazowało na zanurzaniu dzieci w doświadczeniu i pokazywaniu jak można wspólnie odkrywać przyrodę. Biorące udział w konkursie klasy odbyły wiele wycieczek do interesujących przyrodniczo miejsc, często przy okazji sprzątając je z zalegających odpadów. Placówki zapraszały również do siebie różnych ekspertów na ekologiczne pogadanki, podczas których uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek na temat otaczającego ich świata przyrody - mówi Aneta Chmielińska, ambasadorka Planety Energii. - Duże wrażenie zrobiła na mnie Szkoła Podstawowa w Strzelcach Krajeńskich, która pokazała prawdziwe zaangażowanie, uczniowie m.in. wręczali ulotki przechodniom i maszerowali przez miasto z ekologicznymi transparentami w dłoniach. Podjęte działania z pewnością dały dzieciom ogromną moc i poczucie sprawczości. Klasa pokazała również dużą kreatywność zbierając małe przyrodnicze skarby do pudełek po zapałkach - dodaje.

Aktualną edycję jako ambasadorowie promują również Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka, pisarka, zdobywczyni tytułu Mistrz Mowy Polskiej) oraz Krzysztof Konieczny (biolog, ornitolog i autor materiałów merytorycznych Planety Energii). Podczas inauguracji projektu Pani Katarzyna zachęcała wszystkich do rozmów z dziećmi i wsłuchiwania się w to, co mają do powiedzenia. Pokazała dzieciom bogactwo i piękno polskiej przyrody i polskiego języka, udowadniając, że ten kto lepiej włada ojczystym językiem może sprawniej opisywać otaczającą nas faunę i florę. Nieocenionym wsparciem merytorycznym we wszystkich tajemnicach, które można odkrywać na Planecie Energii jest pan od przyrody, czyli Krzysztof Konieczny. Pomaga on rozróżnić gatunki inwazyjne od rodzimych, wskazuje na zależności pomiędzy różnymi elementami tworzącymi ekosystemy i udowadnia dlaczego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej przestrzeni i pożywienia dla różnych gatunków, zwłaszcza tych ginących.

Wyróżnienia główne 12. edycji Planety Energii - pikniki dla dzieci i wsparcie lokalnej przyrody

- W tym roku kapituła konkursu nie miała łatwego zadania, ponieważ większość uczestników wykonała wszystkie zadania w ciekawy i interesujący sposób. W przesłanych sprawozdaniach widać duże zaangażowanie opiekunów i samych dzieci. Cieszę, że kolejny raz możemy wzbudzić w dzieciach ciekawość i zachęcić je do nie zawsze prostych tematów. Tegoroczna "woda" zaczyna już krążyć w krwioobiegach szkół, a przyroda zdaje się nabierać większego znaczenia nawet już w przedszkolach - mówi Krzysztof Konieczny, ambasador Planety Energii. - Jeśli pytacie o wybór tych najlepszych? Tu mieliśmy ogromny kłopot, bo wybieraliśmy między zaangażowaniem a ekspresją przedstawienia działań. To zawsze jest trudne i do pewnego stopnia subiektywne. Niemniej byliśmy pod ogromnym wrażeniem wszystkich przesłanych prac, dlatego bardzo dziękuję uczestnikom za poświęcony czas i włożoną pasję - dodaje.

Z województwa śląskiego nagrodzone zostały następujące placówki:
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy, klasa 1A
Szkoła Podstawowa nr 3 w Raciborzu, klasa 2

Ekologiczne zestawy typu „zrób to sam”, dla wyróżnionych placówek z całej Polski Wyróżnienia główne to nie koniec nagród. Dla najpilniejszych uczniów i najbardziej zaangażowanych nauczycieli, którzy pokazali swoje zaangażowanie w ochronę przyrody, także przewidziano nagrody. Sto klas wyróżniono zestawami wyjątkowych „Biopakietów". Każdy składający się łącznie aż z 10 elementów, m.in. domku dla jeży, hotelików dla zapylaczy, budek lęgowych dla ptaków, budki dla nietoperzy, karmników i nasion miododajnych roślin. Dzieci będą mogły własnoręcznie je zmontować i zainstalować w otoczeniu swojej placówki, a stworzona ostoja dla różnych stworzeń będzie stanowić inspirujący obiekt do przyrodniczych obserwacji na lata. Tu znajduje się lista 100 placówek nagrodzonych wyróżnieniami gwarantowanymi.

Morze atrakcji nie tylko znad Bałtyku Przedsmak emocji, które będą towarzyszyć potrójnym finałom w postaci pikników bioróżnorodności w placówkach laureatów, można było zobaczyć podczas prelekcji i warsztatów odbywających się w trakcie projektu. Dzieci m.in. przygotowywały domki dla zapylaczy, skręcały budki lęgowe i karmniki dla ptaków, domki dla jeży, a następnie zamontowały to wszystko na terenach zielonych w gdańskiej Oliwie.

- Najważniejsze w Planecie Energii jest to, że dzieci są tu u siebie. Ze swoją kreatywnością i wielkimi dziecięcymi marzeniami, żeby ocalić swoja okolicę i świat. Dobrze to widać kiedy rysują, wędrują z lornetką przez las, śpiewają, dają swojej społeczności przedstawienia i uczą nas dorosłych, jak działać od serca i z pasją. Bo w ważnych sprawach tego świata potrafią oddać cząstkę swej dziecięcej duszy, świetny pomysł i czas - mówi Katarzyna Stoparczyk, ambasadorka Planety Energii.

Nauczyciele uczestniczący w projekcie mogli doskonalić techniki związane z nauczaniem o przyrodzie podczas zorganizowanego dla nich webinaru. Ponad 100 obecnych online pedagogów poszerzyło swoją wiedzę o budowaniu postaw proekologicznych i tego jak każdy z nas, nawet dziecko, może wpływać na ochronę środowiska wodnego, w tym Morza Bałtyckiego. Spotkanie zorganizowano 26 października br. w Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Dzięki niemu nauczyciele z całej Polski dowiedzieli się także jak można pomagać fokom i innym mieszkańcom naszego morza nawet mieszkając kilkaset kilometrów od jego brzegów. Zapis transmisji z rozmów i wykładów dostępny jest na PlanetaEnergii.pl.

Skutecznie zachęcamy do edukacji przez zabawę, bezpieczeństwa i kontaktu z naturą Planeta Energii, którą Energa z Grupy ORLEN zainicjowała w 2010 roku, od wielu lat pomaga w rozwoju wiedzy u dzieci. Jego pierwotną ideą było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu. Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści pozwalające lepiej zrozumieć świat energii wokół nas, wpływ naszych zachowań na ochronę środowiska czy wspieranie zrównoważonego rozwoju. Aktualnie Planeta Energii chce zwrócić dodatkowo uwagę nauczycieli i uczniów na świat przyrody i potrzebę dbania o bioróżnorodność, zwłaszcza lokalną.

Dotychczas w akcji wzięło udział przeszło 300 tysięcy dzieci i 7 tysięcy nauczycieli. Dodatkowo blisko 50 pedagogów uczestniczyło w szkoleniach zawodowych w ramach Akademii Planety Energii. Przedsięwzięcie cieszy się uznaniem państwowych instytucji. 12. edycję patronatem objęli Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Lasy Państwowe. Program doceniono także wyróżnieniem w „GOZpodarz 2023”.

Autor: mat. prasowy Orlen, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202412:07

Rozległa plama na jezdni w gminie Pietrowice Wielkie

Rozległa plama na jezdni w gminie Pietrowice Wielkie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Aktualności9 grudnia 202412:39

Dwa pożary i alarm fałszywy

Dwa pożary i alarm fałszywy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności10 grudnia 202410:09

Plama oleju na DK 45

Plama oleju na DK 45 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Aktualności9 grudnia 202420:22

Co w grudniu na Stacji Młodych?

Co w grudniu na Stacji Młodych? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Sport9 grudnia 202400:21

Sportowe podsumowanie weeekendu

Sportowe podsumowanie weeekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wiele sportowych emocji towarzyszyło minionemu weekendowi. Grały ligi siatkówki, koszykówki piłki ręcznej oraz futsalu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Nasz Racibórz 29.11.2024
28 listopada 202419:21

Nasz Racibórz 29.11.2024

Nasz Racibórz 22.11.2024
22 listopada 202410:23

Nasz Racibórz 22.11.2024

Nasz Racibórz 15.11.2024
14 listopada 202421:21

Nasz Racibórz 15.11.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.