Śląscy Terytorialsi szkolą się zgodnie z ideą patrona

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej doskonali umiejętności przywódcze biorąc przykład ze swojego patrona. Kurs Wawelberga to projekt, którego celem jest podnoszenie poziomu wyszkolenia dowódców
i instruktorów odpowiedzialnych za planowanie i prowadzenie szkoleń.
Szkolenie prowadzą byli komandosi jednostki specjalnej z Lublińca – obecnie żołnierze terytorialnej służby wojskowej. Uczestnicy kursu zdobywają doświadczenie między innymi z procedur wojskowych, „zrywania kontaktu”, wzywania wsparcia z powietrza i wyjścia z zasadzki.
- Kurs Wawelberga łączy idee, które przyświecały patronowi 13ŚBOT w tworzeniu Grupy, gdzie doświadczeni żołnierze zawodowi szkolili ochotników z wyzwaniami współczesnego pola walki. Cieszy nas, że możemy dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi żołnierzami. – mówi jeden z instruktorów.
- Szkolenie otworzyło mi umysł na nowe doświadczenia, dzięki którym mogę realizować zadania w wybrany przez siebie sposób. Nauczyło mnie też lepszego „manuala” na broni, bezpiecznego posługiwania się nią oraz efektywniejszego strzelania. Ponadto - nowej taktyki, której wcześniej nie znałem, nowych procedur. Wykorzystuję to wszystko w praktyce i muszę przyznać, że świetnie się sprawdza. – dodaje jeden z uczestników poprzedniej edycji kursu.
Patron 13 ŚBOT płk dypl. Tadeusz Puszczyński ps. Konrad Wawelberg wyspecjalizował się w działaniach nieregularnych wspomagających oddziały wojskowe. Jego umiejętności zostały wykorzystane w III powstaniu śląskim. Działania Grupy Wawelberga zaskoczyły Niemców bardziej niż wybuch II powstania śląskiego.
Tadeusz Puszczyński od czasów młodości ochotniczo wstępował w szeregi organizacji walczących o Niepodległość. Grupa Wawelberga składała się z zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego oraz ochotników z całego kraju, z naciskiem na znających teren Górnoślązaków.






![Próba porwania dziecka w Brzeziu? Wśród rodziców krąży alarmujący komunikat, sprawę bada policja [AKTUALIZACJA] Próba porwania dziecka w Brzeziu? Wśród rodziców krąży alarmujący komunikat, sprawę bada policja [AKTUALIZACJA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1727713802137589-.jpeg)









![Utrudnienia i zmiana organizacji ruchu na drogach powiatowych w rejonie Eko-Okien [KOMUNIKAT] Utrudnienia i zmiana organizacji ruchu na drogach powiatowych w rejonie Eko-Okien [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1752138056zdjecie-eko-okna-4-.jpg)

![Procesja na św. Urbana w Brzeziu – tradycja i duchowa wartość [FOTO i WIDEO] Procesja na św. Urbana w Brzeziu – tradycja i duchowa wartość [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779547823dsc-3054-.jpg)

![Utrudnienia w ruchu w Raciborzu w związku ze ślubowaniem klas mundurowych [KOMUNIKAT] Utrudnienia w ruchu w Raciborzu w związku ze ślubowaniem klas mundurowych [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779519446do-medio-w-1-.jpg)



![Przyjechali na ścięcie, wyjechali z punktem. Niespodzianka przy Srebrnej [FOTO] Przyjechali na ścięcie, wyjechali z punktem. Niespodzianka przy Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779490430photo-45-z-49-.jpg)




![Bój o utrzymanie z ogromnymi emocjami. Buk Rudy wywozi bezcenne punkty z Markowic [FOTO] Bój o utrzymanie z ogromnymi emocjami. Buk Rudy wywozi bezcenne punkty z Markowic [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1779563110gre06571-.jpg)


























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany