Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 maja 201112:43

Nielegalna praca cudzoziemców

Nielegalna praca cudzoziemców - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, z Placówki Straży Granicznej w Opolu, ujawnili na terenie Paczkowa naruszenie przepisów w zakresie pracy 7 obywateli Ukrainy zatrudnionych przez katowicką firmę remontowo-budowlaną.

Do ujawnienia naruszenia przepisów doszło w wyniku kontroli zagranicznych pracowników firmy z Katowic wykonującej remont jednych z budynków na terenie Paczkowa. Prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej czynności realizowane były pod kątem legalności pobytu oraz pracy zatrudnionych tam, w charakterze pracowników fizycznych, 7 obywateli Ukrainy. W ich trakcie okazało się, że cudzoziemcy pracują niezgodnie z przepisami, gdyż nie posiadają wydanych i zarejestrowanych przez firmę oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy, co w przypadku obywateli Ukrainy korzystających z ułatwień w zakresie zatrudnienia w Polsce, jest niezbędnym warunkiem ich legalnej pracy. Mężczyźni posiadali tego typu oświadczenia, ale zarejestrowane przez inne polskie firmy (z województwa mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego), co nie jest podstawą do powierzenia im legalnej pracy w katowickiej firmie remontowo-budowlanej. Gdyby jej właściciel dopełnił formalności i zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom, mogliby oni pracować legalnie, gdyż posiadali ważne polskie wizy. Zatrudniając "na czarno" pracodawca naraził obywateli Ukrainy i siebie na konsekwencje prawne.

Na podstawie ustawy o cudzoziemcach Straż Graniczna wszczęła już stosowną procedurę administracyjną, która zakończy się wydaniem obywatelom Ukrainy decyzji administracyjnych zobowiązujących do dobrowolnego opuszczenia terytorium Polski i skutkujących zakazem ponownego przyjazdu przez okres jednego roku. Niezależnie od tego w stosunku do cudzoziemców oraz ich pracodawcy Straż Graniczna skieruje do sądu wnioski o ukaranie w związku z naruszeniem ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dodatkowo o stwierdzonych nieprawidłowościach w zakresie zatrudnienia cudzoziemców Straż Graniczna powiadomi właściwy zakład ubezpieczeń społecznych i urząd skarbowy.

To kolejny w ostatnim czasie, ujawniony przez Straż Graniczną, na terenie województwa opolskiego, przypadek nielegalnego powierzania pracy obywatelom Ukrainy. Poprzedni został ujawniony pod koniec kwietnia na terenie Nysy, podczas kontroli objazdowego lunaparku. Jego właściciel zatrudniał z naruszeniem przepisów 3 cudzoziemców.

ŚOSG w Raciborzu

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 sierpnia 202518:21

Racibórz z dofinansowaniem na rozbudowę systemu wizyjnego. Tam pojawią się kamery

Racibórz z dofinansowaniem na rozbudowę systemu wizyjnego. Tam pojawią się kamery - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Miasto Racibórz pozyskało 120 tys. zł dofinansowania w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” na rozbudowę systemu monitoringu i działania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 sierpnia 202511:38

Zapach gazu i plama na jezdni. Strażacka środa w pigułce [RAPORT 998]

Zapach gazu i plama na jezdni. Strażacka środa w pigułce [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Reklama
Aktualności21 sierpnia 202522:16

Dyskusja o przyszłości raciborskiego Rynku – kontrowersje wokół koncepcji i etapów rewitalizacji

Dyskusja o przyszłości raciborskiego Rynku – kontrowersje wokół koncepcji i etapów rewitalizacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Podczas XIV posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego w Raciborzu ponownie poruszono temat planowanej rewitalizacji Rynku. Radni wyrazili zaniepokojenie chaotycznym - ich zdaniem - przebiegiem prac, brakiem konsultacji społecznych oraz wątpliwościami dotyczącymi infrastruktury podziemnej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.