Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 201014:04

Ujawnienie Ukrainki z wyłudzoną wizą

Ujawnienie Ukrainki z wyłudzoną wizą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama

Realizując na lotnisku w Pyrzowicach zadania związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej udaremnili wjazd do Polski i strefy Schengen obywatelce Ukrainy posługującej się wyłudzoną wizą.

27-letnia Ukrainka przyleciała do Polski samolotem rejsowym z Kijowa, na podstawie paszportu i wizy wydanej przez konsulat RP na Ukrainie. Wiza została jej wydana w celu prowadzenia w naszym kraju działalności gospodarczej. W trakcie prowadzonych przez Straż Graniczną czynności kontrolnych cudzoziemka nie potrafiła jednak podać żadnych informacji na ten tego gdzie i na czym miałaby polegać ta działalność. Na dodatek ustalono, że faktycznym celem podróży Ukrainki nie była Polska, a Niemcy. Prosto z Pyrzowic chciała odlecieć do Dortmundu. Miała już zarezerwowany bilet lotniczy. Podejrzewając, że może być to kolejny przypadek wyłudzenia tego rodzaju wizy i wykorzystywania jej wyłącznie w celu wjazdu do Polski, a później przemieszczania się po terytorium Schengen, funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli w tej sprawie czynności sprawdzające. Okazało się, że słusznie, gdyż ujawniły one, że wiza, którą posługiwała się Ukrainka została wyłudzona w polskim konsulacie na Ukrainie na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów. Dokumenty ten miały być rzekomo wystawione przez jedną z warszawskich firm, która miała zapraszać Ukrainkę do współpracy biznesowej. Sprawdzenia wykazały, że firma takich dokumentów nie wystawiła i nie miała zamiaru wystawić, a dokumenty są sfałszowane. 

Straż Graniczna przedstawiła Ukraince zarzuty podstępnego wyłudzenia od urzędnika konsulatu RP poświadczenia nieprawdy w celu uzyskania wizy i przekroczenia na jej podstawie granicy. Cudzoziemka przyznała się do popełnionych czynów i dobrowolnie poddała się - uzgodnionej z Prokuraturą Rejonową w Tarnowskich Górach, karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonywania na okres 2 lat. Ponadto Straż Graniczna unieważniła wyłudzoną wizę. Po zakończeniu czynności cudzoziemka odleciała z powrotem do Kijowa.

ŚOSG w Raciborzu

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 stycznia 202600:23

Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Tak raciborzanie witali nowy rok na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Raciborski Rynek po raz kolejny stał się miejscem symbolicznego pożegnania starego roku i powitania nowego. Choć miasto od lat nie organizuje oficjalnej imprezy sylwestrowej z koncertami i pokazami, w centrum Raciborza nie zabrakło mieszkańców, którzy postanowili spędzić ostatnie chwile 2025 roku właśnie tutaj.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Nasz Racibórz 12.12.2025
11 grudnia 202519:49

Nasz Racibórz 12.12.2025

Nasz Racibórz 05.12.2025
8 grudnia 202511:20

Nasz Racibórz 05.12.2025

Nasz Racibórz 28.11.2025
27 listopada 202522:31

Nasz Racibórz 28.11.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.