23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych

23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. To dobra okazja, aby pomyśleć o codziennym zużyciu plastiku i podjęciu działań mających na celu ograniczenie jego negatywnego wpływu na środowisko i zdrowie. Niestety, choć dużo się o tym mówi, ilość plastikowych odpadów na świecie rośnie! Ekologiczny wymiar to jedno – zaśmiecający plastik jest również zagrożeniem dla zdrowia. Słyszeliście o katastrofie z ostatnich dni. Morze wyrzuciło na plaże północnej Hiszpanii miliardy maleńkich plastikowych granulek. Ale o wiele więcej śmieci każdego roku spływa rzekami do mórz i oceanów. 95 proc. całego plastiku trafiającego mórz i oceanów na Ziemi pochodzi z zaledwie 10 rzek. Osiem z tych rzek - Jangcy, Indus, Rzeka Żółta (Huang He), Hai He, Ganges, Rzeka Perłowa, Amur i Mekong – znajduje się w Azji, dwie pozostałe, Nil i Niger, w Afryce. Odra i Wisła też niosą tony śmieci każdego roku.
Foliowe opakowania i plastik są wielkim zagrożeniem dla zdrowia naszej planety. Przemysł oparty na plastiku przyczynia się do zanieczyszczenia mórz, rzek, a nawet gleby. Zakłóca naturalne cykle życia i negatywnie wpływa na różnorodność biologiczną. W tym roku organizuję wspólnie z setkami lokalnych organizacji dwie duże akcje nad rzekami. Akcja Czysta Odra (26 kwietnia-5 maja) i Akcja Czysta Wisła (30 sierpnia-8 września). Każdy zebrany worek śmieci nad rzeką, to o ten worek mniej śmieci spłynie do Bałtyku.
Zapraszam też do ogólnopolskiej akcji #KręciNasRecykling (21 marca-22 kwietnia). Sprzątamy w całej Polsce, i szczególnie usuwamy ze środowiska i poddajemy recyklingowi porzucone opony, równocześnie zachęcamy do pozostawiania ich w serwisach oponiarskich i oddawania do PSZOKów . Polecam stronę: https://www.oponeo.pl/kreci-nas-recykling
Więcej informacji jak plastik szkodzi środowisku: Dominik Dobrowolski, tel. 697092978, [email protected] https://www.facebook.com/dominik.dobrowolski.eko/
![I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765557622jubileusz80lo1-570-kopia-.jpg)



![Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17656121671764980271bez-nazwy-107-.jpg)

![Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765615007bez-nazwy-346-.jpg)




![Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765620050dsc-7094-duz-y-.jpeg)

































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany