Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 stycznia 202422:02

Warsztaty ekologiczne VSB Energie Odnawialne Polska dla dzieci z gminy Pietrowice Wielkie

Warsztaty ekologiczne VSB Energie Odnawialne Polska dla dzieci z gminy Pietrowice Wielkie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Produkowały zieloną energię z wiatru i słońca, budowały miasto przyszłości oraz poznały zasady segregacji odpadów – ok. 200 dzieci z gminy Pietrowice Wielkie wzięło udział w warsztatach ekologicznych dla przedszkoli i szkół. Warsztaty zostały zorganizowane przez VSB Energie Odnawialne Polska we współpracy z firmą „Mamy Energię”.

Zajęcia zorganizowano w 9 placówkach oświatowych w Samborowicach, Makowie, Cyprzanowie, Krowiarkach i Pawłowie. Największym zainteresowaniem cieszyło się samodzielne produkowanie zielonej energii. Dzieci poprzez zabawę uczyły się, w jaki sposób wytwarzana jest zielona energia: dmuchając w model turbiny wiatrowej, zobaczyły, jak siłą własnego podmuchu wytwarzają energię elektryczną. Do oświetlenia modelu domu światłem słonecznym wykorzystano panele fotowoltaiczne. – Sprawiało im to dużo radości, bo każdy chciał zobaczyć, czy potrafi oświetlić budynki oraz ile zielonej energii wyprodukują jego płuca – mówi Anna Sadowska-Deś, biolog i edukatorka ekologiczna z firmy „Mamy energię”, która przeprowadzała warsztaty w gminie Pietrowice Wielkie. Duże emocje wzbudziła wizualizacja zanieczyszczonego miasta, które dzieci samodzielnie przekształciły w czystą przestrzeń bez smogu, pełną zieleni, za to z odnawialnymi źródłami energii. Kolejną częścią warsztatów była praktyczna nauka zasad segregacji śmieci.

Ekologiczne warsztaty dla najmłodszych wpisują się w działania prospołeczne, które realizuje w Pietrowicach Wielkich międzynarodowa Grupa VSB, deweloper projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Firma od ponad ćwierć wieku prowadzi w Europie inwestycje w obszarze czystej energii, z czego 15 lat także w Polsce. Obecnie firma realizuje na terenie gminy farmę wiatrową Racibórz. – Realizując projekty w całej Europie, zawsze współpracujemy ze społecznościami lokalnymi, od Finlandii, przez Francję po Grecję i tę samą zasadę przyjmujemy w Polsce. Nie jesteśmy wyłącznie dostawcą rozwiązań ekologicznych, w porozumieniu z samorządami, zawsze angażujemy się w rozwój miejscowości, w których tworzymy projekty energetyczne” – podkreśla Marek Matkowski, kierownik projektu budowlanego w VSB Energie Odnawialne Polska. Kampania edukacyjna na temat produkowania czystej energii z pewnością będzie kontynuowana w ciągu roku. Ponadto firma udzieliła już wsparcia finansowego na zakup wozu strażackiego w Cyprzanowie, a o dalszej współpracy podejmie decyzję na podstawie rozmów z gminą.

Farma Wiatrowa Racibórz budowana na terenie gminy Pietrowice Wielkie o mocy zainstalowanej 41,6 MW ma dostarczać zieloną energię elektryczną do 40 000 gospodarstw domowych. Będzie składać się z 13 najnowocześniejszych turbin Nordex N117 o mocy 3,2 MW każda. Farma, wykorzystując siłę wiatru, będzie wytwarzać czystą energię i ograniczy roczną emisję CO2 o 44 000 ton. Ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2024 r. Inwestycja jest wpisana w transformację energetyczną Polski i Europy, która odpowiada na kryzysy geopolityczny i klimatyczny. Rozwój odnawialnych źródeł energii to m.in. krok w kierunku uniezależnienia gospodarki energetycznej od importu paliw kopalnych.

O Grupie VSB

Międzynarodowa grupa VSB, z siedzibą w Dreźnie, jest jednym z wiodących w Europie deweloperów w dziedzinie energii odnawialnych. Posiada 24 biura w 9 krajach: w Niemczech, Finlandii, Francji, Polsce, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Rumunii. Głównym obszarem działalności firmy jest rozwój projektów lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ich zarządzanie operacyjne Jej projekty w przygotowaniu pozwolą uzyskać ponad 15 GW mocy. Od 1996 roku VSB oddała do użytku ponad 700 elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 1,3 GW. VSB świadczy również usługi dla istniejących instalacji o wartości około 3,2 GW. Wraz ze spółkami stowarzyszonymi Grupa zatrudnia ponad 500 osób. www.vsb.energy

O VSB Energie Odnawialne Polska

W Polsce grupa VSB od 15 lat angażuje się w projekty związane z energią odnawialną. W 2013 r. firma zainstalowała farmę wiatrową w Polsce w Taczalinie o mocy 45,1 MW. W 2018 r. grupa VSB podpisała pierwszą europejska umowę zakupu energii (PPA) dla branży motoryzacyjnej. Zgodnie z nią farma wiatrowa w Taczalinie dostarcza 100% zielonej energii eklektycznej do fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (województwo dolnośląskie). W 2023 r. oddała do użytku farmę wiatrową Baranów-Rychtal o mocy 42,6 MW, gdzie 11 turbin wiatrowych, generuje przyjazną dla środowiska energię wystarczającą do zaspokojenia potrzeb około 36 000 gospodarstw domowych rocznie. W 2024 r. VSB Energie Odnawialne Polska planuje oddać do użytku farmę wiatrowąRacibórz o mocy 41,6 MW.

Autor: mat.prasowy, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 lutego 202416:16

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis!

Raciborski XII Bieg Twardziela na bis! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Impreza zgromadziła dziś, 25.02., na starcie w Arboretum Bramy Morawskiej ponad sto biegaczek i biegaczy z całej Polski, a nawet Czech. W galerii zdjęcia Jana Ptaka. Organizatorem był Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lutego 202414:12

Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne

Pełnomocnictwo w ZUS – jak je udzielić, dla kogo i ile jest ważne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Sport24 lutego 202415:50

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza

Radliński mur za twardy dla siatkarzy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek, 23.02., w Radlinie rozegrano kolejne spotkanie I ligi siatkówki mężczyzn. Naprzeciw siebie stanęły ekipy SK Górnik Radlin i KS Racibórz. Spotkanie, choć można je potraktować jako derbowe, było starciem z kategorii bez historii.

opr. (greh), fot. FB/SK Górnik Radlin
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 lutego 202409:56

Zalana piwnica przy Mysłowickiej

Zalana piwnica przy Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Sport25 lutego 202423:05

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO]

RKK AZS Racibórz odpadł z walki o półfinał II ligi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie w hali OSiR Racibórz rozgrywano mecz II ligi kobiet. Naprzeciw siebie stanęły ekipy RKK AZS Racibórz oraz MUKS Chrobry Basket Głuchołazy. W całym spotkaniu nie brakowało niczego, no, może poza dobrym rezultatem dla gospodyń.

(greh)
Reklama
Aktualności26 lutego 202409:45

Seria wyjazdów do fałszywych alarmów

Seria wyjazdów do fałszywych alarmów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.