Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 kwietnia 202319:57

Na poboczu Polski - Pieszo wzdłuż granic kraju

Na poboczu Polski - Pieszo wzdłuż granic kraju - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza we wtorek 25 kwietnia o godz. 17.00 na spotkanie z Olą Synowiec oraz Arkiem Winiatorskim, którzy w minionym roku odbyli pieszą wędrówkę wzdłuż granic Polski. 

Mówi się, że Polska jest jak obwarzanek - najsmaczniejsza na brzegach. Jak wygląda Polska przygraniczna AD 2022? Zapraszamy na pieszą wędrówkę dookoła naszego kraju, w którą zabiorą nas Ola Synowiec i Arek Winiatorski, czyli Stones on Travel, autorzy książki "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady" (Wydawnictwo Czarne, 2022), opowiadającej o ich poprzedniej długodystansowej wędrówce.

Ola i Arek idąc polnymi ścieżkami, drogami szybkiego ruchu i górskimi szlakami poznawali nowe oblicza atrakcji turystycznych oraz nieoszlifowane i mniej znane perełki polskiej turystyki. Polskę przydrożną eksplorowali w blisko 40-stopniowym upale i strugach kilkutygodniowych deszczów. Towarzyszyły im 144 osoby, które na kilka godzin lub dni przyłączyły się do marszu.

Pokonali 3322 kilometry spotykając ludzi, których niezwykłe losy zazwyczaj nie mają szans trafić na pierwsze strony gazet. Wsłuchiwali się w często niełatwe historie, którymi rezonują podwórka wiejskich domów i wielkopłytowe mieszkania. Obraz Polski uzupełniali o historie spod muru na białoruskiej granicy czy znad brzegu zatrutej Odry. Wsłuchiwali się w echa wojny w Ukrainie i głosy aktywistów na blokadach wycinki drzew. Śledzili powojenne migracje i ich wpływ na współczesność. Wędrowali nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, zastanawiając się, co dzisiaj znaczy być Polakiem. Co spaja nas w jedną tkankę mimo całej swojej różnorodności.

Spotkanie odbędzie się w budynku nadszybia szybu Kościuszko.
Wstęp: 5zł.

Autor: Zabytkowa Kopalnia Ignacy, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Styl życia4 czerwca 202612:12

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii WNMP [FOTO i WIDEO]

Procesja Bożego Ciała przeszła ulicami parafii WNMP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Liczne grono wiernych uczestniczyło w uroczystości Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. Tradycyjna procesja eucharystyczna po Mszy Świętej przeszła ulicami centrum miasta, gromadząc mieszkańców, którzy wspólnie dali świadectwo swojej wiary.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 czerwca 202623:58

Unia długo biła głową w mur. Po przerwie rozstrzygnęła mecz i wskoczyła na podium [FOTO]

Unia długo biła głową w mur. Po przerwie rozstrzygnęła mecz i wskoczyła na podium [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przed czwartkowym spotkaniem trudno było znaleźć argumenty przemawiające za zespołem ze Szczejkowic. Unia Racibórz miała przed meczem aż 22 punkty przewagi nad Borowikiem, walczyła o miejsce w czołówce tabeli i występowała przed własną publicznością. Piłka nożna po raz kolejny pokazała jednak, że różnice widoczne w tabeli nie zawsze przekładają się na wydarzenia boiskowe.

(greh)
Reklama
Sport5 czerwca 202612:02

Nędza zatrzymuje lidera. Mszana przegrywa po golu Grzesika [FOTO]

Nędza zatrzymuje lidera. Mszana przegrywa po golu Grzesika [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W czwartkowy wieczór, w Nędzy rozegrano spotkanie klasy okręgowej pomiędzy LKS 1908 Nędza a LKS Start Mszana. Mimo że goście przystępowali do meczu jako pewny lider rozgrywek i z zapewnionym awansem, to gospodarze walczący o utrzymanie wyszli z tego starcia zwycięsko.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Sport4 czerwca 202623:28

Młodzi piłkarze rywalizowali w Nędzy. InPost Cup pełen goli i sportowych emocji [FOTO]

Młodzi piłkarze rywalizowali w Nędzy. InPost Cup pełen goli i sportowych emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W Boże Ciało w Nędzy rozegrano turniej InPost Cup organizowany przez lokalny GMKS 21 Nędza. Młodzi zawodnicy rywalizowali równocześnie na czterech boiskach, a całe wydarzenie od początku przebiegało w sportowej, turniejowej atmosferze.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Nasz Racibórz 15.05.2026
14 maja 202617:48

Nasz Racibórz 15.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.