Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 listopada 202211:09

Otwarcie Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach

Otwarcie Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

16 listopada przy ul. Gospodarczej w Katowicach Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek dokonał otwarcia Alei Polskiego Dziedzictwa Śląska. Aleja powstała z inicjatywy doradcy wojewody, Czesława Sobierajskiego.

Kilka miesięcy temu obchodziliśmy setną rocznicę powrotu ziem Górnego Śląska do Polski. Wtedy też zasadzono tutaj pierwszy dąb pamięci, który dał początek tej niezwykłej Alei. Składa się ona obecnie ze stu dębów, a każdy z nich ma przypisane konkretne znaczenie symboliczne. Wszystkie drzewa przypominają nam o postaciach i wydarzeniach świadczących o głębokim związku Śląska z Polską, aż od czasów piastowskich – napisał w specjalnym liście Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

W otwarciu udział wzięli przedstawiciele wszystkich instytucji zaangażowanych w realizację tego unikalnego projektu edukacyjno-przyrodniczego:

- Zastępca Prezydenta Miasta Katowice Mariusz Skiba,
- Dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach Andrzej Sznajder,
- Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasy Państwowe Jurand Irlik,
- Dyrektor Instytut Śląski Bartosz Kuśpik,
- Dyrektor Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego Dorota Pociask-Frącek,
- Dyrektor Panteonu Górnośląskiego w Katowicach Jerzy Kopiec,
- Zastępca Dyrektora Archiwum Państwowego w Katowicach Piotr Lis
- Prezes Zarządu Fundacji JSW Jerzy Majchrzak.

Poświęcenia Alei dokonał ks. prałat Andrzej Kuchoń.

- Patrząc na te młode drzewa, wierzymy, że będzie im dane osiągnąć wiek dojrzały i dać wobec kolejnych pokoleń świadectwo naszej miłości do Ojczyzny. Przypominamy sobie również dzisiaj słowa Jana Pawła II, który nowe pokolenia Polaków nazwał „młodym lasem serc i sumień, który wyrósł pośród starszego lasu". Idąc za tą myślą chciałbym wszystkim, którzy będą wśród tych drzew spacerować w przyszłości; zadedykować słowa papieskiej modlitwy: „Spraw, aby te serca i sumienia były zdrowe. Aby niosły w sobie to cale dziedzictwo, któremu na imię Polska" - pisał premier.

Wierzę głęboko, że za te 30 – 50, lat jak te drzewa będą piękne i dorodne będzie można pochylić się, poczytać i uświadomić sobie, że wolność, niepodległość, suwerenność, demokrację zdobywa się poprzez bohaterstwo, poświęcenie, poprzez wiarę, że trzeba o tą wolność walczyć. – podsumował Wojewoda.

Autor: Śląski Urząd Wojewódzki, fot. Bartłomiej Szwedowski, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności9 maja 202616:56

Opolski Ekspres Dęty znów dotarł do Raciborza. Dworzec wypełniła muzyka i tłumy gości

Opolski Ekspres Dęty znów dotarł do Raciborza. Dworzec wypełniła muzyka i tłumy gości - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Perony raciborskiego dworca ponownie wypełniły się muzyką, mieszkańcami i gośćmi z Opolszczyzny. W sobotę, 9 maja, do Raciborza przyjechał Opolski Ekspres Dęty, który zakończył tegoroczną trasę finałowym koncertem w mieście. Na uczestników czekały występy orkiestr, koncert na platformie widokowej nowego dworca oraz program przygotowany wspólnie z Miastem Racibórz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport8 maja 202607:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności9 maja 202619:27

Po setkach lat na raciborskim zamku znów pasowano rycerza

Po setkach lat na raciborskim zamku znów pasowano rycerza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

– To nie była inscenizacja – podkreśla Andrzej Kościuk z Opolskiego Bractwa Rycerskiego. – Ceremoniał w zamkowej kaplicy pw. św. Tomasza Becketa przebiegał zgodnie z przekazami biskupa Duranda z 1290 roku, z udziałem rycerzy z Polski i Czech oraz proboszcza z Ostroga, ks. Zbigniewa Cieśli. Wydarzenie otworzyło II Festiwal Średniowieczny na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

red., fot. Danuta Kruty
Reklama
Reklama
Reklama
Sport9 maja 202623:57

Pokaz siły przy Srebrnej. Unia rozbiła Dąb Gaszowice [FOTO]

Pokaz siły przy Srebrnej. Unia rozbiła Dąb Gaszowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zajmująca piąte miejsce w tabeli III grupy klasy okręgowej Unia Racibórz podejmowała w ramach XXVII kolejki zespół Dębu Gaszowice. Przed pierwszym gwizdkiem oba zespoły dzieliło trzynaście punktów i różnicę tę było widać na boisku praktycznie przez całe spotkanie.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport10 maja 202616:10

Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO]

Dominacja w czystej postaci. Markowice rozbiły Zabełków [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Są mecze, w których od pierwszych minut widać, która drużyna przejęła pełną kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Tak właśnie było w spotkaniu rozegranym w sobotę, 9 maja w Markowicach, gdzie gospodarze nie pozostawili rywalom z Zabełkowa najmniejszych złudzeń.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.05.2026
29 kwietnia 202618:04

Nasz Racibórz 01.05.2026

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.