Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 stycznia 202210:30

#Racibórz2030. Gospodarka i rynek pracy - eksperci o smutnej prawdzie

#Racibórz2030. Gospodarka i rynek pracy - eksperci o smutnej prawdzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Coraz mniej ludzi stawia na własną przedsiębiorczość, miasto szybciej traci potencjalnych pracowników niż sąsiedzi, jak i miasta rywalizujące o potencjalnych inwestorów, a pula dostępnych terenów inwestycyjnych jest niewielka - te tezy znajdujemy w diagnozie do strategii dla Raciborza do 2030 r., przyjętej przez radnych w grudniu zeszłego roku. Mówienie o wielkim Raciborzu można odnieść tylko do przeszłości. Aktualnie z roku na rok tracimy potencjał.

W naszym cyklu poświęconym przyjętej przez Radę Miasta strategii dla Raciborza do 2030 r. tym razem przytaczamy zapisy diagnozy dotyczące gospodarki oraz rynku pracy. Rafako, Tokai Cobex (dawny ZEW), Henkel, Mieszko, niegdyś też Rameta - te nazwy firm padały najczęściej, kiedy mówiło się o raciborskim przemyśle. Jaki dziś jest jego obraz?

- Rozmieszczenie funkcji gospodarczych na terenie miasta wskazuje na ich koncentrację w dzielnicach centralnych. Dominujące są tereny przeznaczone pod funkcje przemysłowe. Na obszarach tych znajdują się największe przedsiębiorstwa zlokalizowane w mieście. Zdecydowanie mniej jest obszarów przeznaczonych pod inne funkcje gospodarcze. Poza obszarem centralnym miasta zlokalizowane są one także w ciągu rozbudowywanych szlaków komunikacyjnych, tworząc wyspowy krajobraz handlu na przedmieściach (Obora) oraz mało- i średnio powierzchniowy handel śródmiejski, wtopiony w średniowieczny układ ulic Starówki oraz najważniejszych ulic osiedli mieszkaniowych - piszą autorzy strategii, eksperci Marcin Baron i Luk Palmen z firmy InnoCo.

- W ostatnich latach miasto przygotowywało i z powodzeniem sprzedawało tereny inwestycyjne. Do najważniejszych działań w tym zakresie należały przedsięwzięcia związane z utworzeniem obszarów inwestycyjnych na terenach po byłej Cukrowni Racibórz oraz przy ul. Bartka Lasoty, a także przy ul. Cecylii / Gospodarczej, z wykorzystaniem mechanizmu strefowego z udziałem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej). Aktualnie pula dostępnych terenów inwestycyjnych jest niewielka, stąd realizowane są prace koncepcyjne związane z przygotowaniem kolejnych terenów lub alternatywnym wykorzystaniem istniejących, w tym zwalnianych w przyszłości terenów przemysłowych - dodają.

- Miastu zależy także na zagospodarowaniu dużego terenu inwestycyjnego (38 ha) pod działalność sportową i rekreacyjną. Są to dawne wyrobiska żwiru i gliny wraz z kompleksem niedokończonych basenów otwartych (z lat 80-tych XX w.). W Raciborzu dostępne są również tereny inwestycyjne pod zabudowę mieszkaniową - czytamy w dokumencie. Dodajmy, że Rada Miasta wpisała do budżetu na 2022 r. sprzedaż dawnej żwirowni.

- Wraz ze zmianami na rynku pracy, które cechują się zwiększeniem udziału zatrudnienia tzw. kontraktowego, maleje znaczenie wskaźnika poziomu przedsiębiorczości, obliczanego jako liczba zarejestrowanych w systemie REGON przedsiębiorstw na 1000 mieszkańców. Niemniej warto mieć na uwadze, że na tle porównywanych miast i gmin wskaźnik ten był w Raciborzu w ostatnich latach relatywnie wysoki. Natomiast niski był wskaźnik przyrostu nowych firm, a dość wysoki był odsetek firm wyrejestrowywanych - wskazano.

- Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w zakresie aktywnych płatników składek w ubezpieczeniu zdrowotnym na ostatni dzień roku 2019, w Raciborzu najwięcej osób zawodowo związanych jest z firmami z sekcji C, tj. przetwórstwa przemysłowego (5 149 os.) z czego połowa pracuje w podmiotach dużych (zatrudniających powyżej 250 osób). Kolejnymi pracodawcami są podmioty handlowe, edukacyjne, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz administracji publicznej. Ponad 30% zatrudnionych w Raciborzu pracuje w firmach średnich, a kolejne niecałe 30% w firmach dużych. W przemyśle dominujące jest zatrudnienie przy produkcji metalowych wyrobów gotowych, w podmiotach dużych i średnich.

Czytaj także: Rok 2021 w Raciborzu. Liczba mieszkańców, urodzenia, zgony, małżeństwa

Pochodną struktury gospodarki oraz jej zyskowności jest wielkość podatku od osób prawnych, który powraca do budżetu miasta w ramach systemu redystrybucji podatkowej. Udział podatku CIT w dochodach budżetu miasta jest zbliżony do wartości uzyskiwanych w gminach wiejskich w otoczeniu funkcjonalnym i przeciętny na tle miejskiej grupy porównawczej. Po części może to być konsekwencją stosowania instrumentu podatkowych zwolnień strefowych przez część inwestorów, ale również nie zawsze stabilnej sytuacji podmiotów dużych - zapisano w diagnozie.

- Racibórz ma jeden z najniższych poziomów odsetka osób w wieku produkcyjnym na swoim obszarze funkcjonalnym. Natomiast już w miejskim układzie porównawczym współczynnik ten w przypadku Raciborza jest najwyższy. Jednak następuje jego duży spadek. Oznacza to, że miasto szybciej traci potencjalnych pracowników niż zarówno sąsiedzi, jak i miasta rywalizujące o potencjalnych inwestorów - ten zapis dotyczący rynku pracy pokazuje poważny problem, wpływający na depopulację.

Stopa bezrobocia w powiecie raciborskim w ostatnich latach była najniższa wśród sąsiadujących powiatów ziemskich zlokalizowanych zarówno w województwie śląskim jak i województwie opolskim, a także wśród powiatów związanych z miastami tworzącymi grupę porównawczą wybraną na potrzeby diagnostyczne. Sytuacja pandemiczna nie zmieniła pozycji powiatu w tym zakresie. W maju 2021 r. stopa bezrobocia w powiecie raciborskim wynosiła 5,0%. Dane uzyskane z Urzędów Skarbowych właściwych terytorialnie dla powiatów województwa śląskiego wskazują, że Racibórz jest istotnym miejscem pracy głównie dla mieszkańców powiatu raciborskiego. Oddziaływanie na powiaty sąsiadujące jest już niewielkie i dotyczy wyłącznie gmin położonych blisko miasta, tj. Lubomi oraz Lysek. Niestety, nie można było pozyskać analogicznych danych z Urzędów Skarbowych w województwie opolskim - napisano.

- W układzie wewnętrznym miasta, m.in. w kontekście przeciwdziałania wykluczeniu, ważne jest monitorowanie miejsc, gdzie koncentrują się osoby bezrobotne. W Raciborzu największe zagęszczenie osób bezrobotnych miało miejsce na Ostrogu. Stosunkowo wysokie odsetki osób zamieszkujących dane ulice pozostawały bez pracy także w Brzeziu i w Miedoni. W układzie całego miasta, duża część zarejestrowanych bezrobotnych uznawana jest za osoby długotrwale bezrobotne. Pytaniem bez odpowiedzi pozostaje, czy oznacza to tendencję do występowania długotrwałego bezrobocia w mieście, lub raczej jest to pochodna wykonywania pracy w szarej strefie - to pytanie stawiają eksperci InnoCo.

- Pracujący mieszkańcy są dla miasta źródłem dochodów pośrednich i bezpośrednich. Jednym z ważniejszych są udziały w podatku od osób fizycznych (PIT), które budżet miasta otrzymuje w formie transferów z budżetu centralnego. Racibórz osiąga dochody z PIT typowe dla porównywanych obszarów, jednak cechuje się również niskim poziomem dochodów z PIT na jednego mieszkańca w wieku produkcyjnym. To drugie zjawisko może wynikać z przeciętnie niskich wynagrodzeń w Raciborzu, ale również z występowania szarej strefy oraz pracy za granicą - dodano.

Źródło: Strategia Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2030, Urząd Miasta

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności16 maja 202215:23

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny

Ze żwirowni na Ostrogu wyłowiono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny przyjęto dziś, 16.05, w godzinach rannych. Po raz ostatni był widziany w sobotę 14 maja.

red., fot. OSP Markowice, KP PSP Racibórz
Reklama
Aktualności17 maja 202211:07

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO]

Złote gody małżeńskie w raciborskim USC [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po pięćdziesięciu latach wspólnego pożycia w raciborskim Urzędzie Stanu Cywilnego spotkało się dziś osiem par z Raciborza.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności17 maja 202215:10

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show

Huczne otwarcie bulwarów. Urząd Miasta podał program i pokazał trailer laserowego show - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Wisienką na torcie będzie wieczorny, warty 40 tys. zł pokaz laserów. Firma Visual Sensation Laser Shows & Technologies ma na koncie mapping 3D raciborskiego INTRO Festivalu.

red., fot. arch. portalu/INTRO Festival 2019
Aktualności17 maja 202210:16

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
54
Racibórz:

Jak słyszymy, nie cofną się przed protestem przed raciborskim Urzędem Miasta. - Przyjedziemy traktorami - słyszymy.

opr. waw
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202219:15

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO]

Atrakcja za ponad milion złotych. Odwiedziliśmy park linowy w Roszkowie [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nasz sobotni artykuł miał blisko 40 tys. odsłon, a w niedzielę park dosłownie pękał w szwach. Obiekt powstał dzięki unijnemu wsparciu. Dziś mieliśmy okazję zdobyć więcej informacji na jego temat.

(waw)
Reklama
Aktualności16 maja 202208:36

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę

Tak Słoneczko przy Lwowskiej zmieniło się w Słoneczną Krainę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę (14 maja br.) w ramach „Dnia Otwartego” kilkadziesiąt osób, wśród których dominowały dzieci zwiedziło Przedszkole Terapeutyczne i Szkołę pod szyldem Słonecznej Krainy. Zobaczcie, jak zmienił się budynek dawnej bursy, potem filii SP 15 oraz PWSZ przy Lwowskiej.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:24

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie

Pożar w Pietrowicach Wielkich. To było podpalenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali cztery zdarzenia. Działania prowadzono w Nędzy, Pietrowicach Wielkich i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202213:36

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO]

W Ciechowicach oficjalnie otwarto oczyszczalnię ścieków [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Nędza:

Wielomilionowa inwestycja w gminie Nędza nie tylko odpowiada na wezwania do ochrony środowiska - ochrony czystości wód, ale także otwiera szerokie pole do inwestowania w gminie. Bez kanalizacji sanitarnej trudno liczyć na nowych mieszkańców oraz inwestorów.

(waw)
Aktualności16 maja 202212:09

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO]

Szlak azalii i różaneczników staje się coraz większy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

W poniedziałek, 16 maja władze miasta w osobach prezydenta Dariusza Polowego i wiceprezydenta Dawida Wacławczyka z udziałem dyrekcji Sądu Rejonowego w Raciborzu, Marzeny Korzonek i Krzysztofa Miki dokonały symbolicznego posadzenia kolejnych krzewów w raciborskim Szlaku azalii i różaneczników.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności17 maja 202209:37

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji

Szykuje się gratka dla fanów motoryzacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Damian Matioszek
Reklama
Aktualności16 maja 202220:57

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zamek piastowski w Raciborzu. Tu historia łączy się z nowoczesnością. Atrakcyjny lokal na prowadzenie działalności w zakresie gastronomii czeka na Ciebie!

ogłoszenie
Aktualności17 maja 202209:12

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego

Parafia miejska potrzebuje 900 tys. zł na dalszy remont dachu kościoła farnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Prace trwają od późnej jesieni 2020 r. Jak dotąd nie udało się pozyskać wsparcia z resortu kultury. - Kolejny raz raciborski wniosek nie zyskał wsparcia w Warszawie - ogłoszono w niedzielę z ambony.

(waw), fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Aktualności16 maja 202208:21

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego

Rusza 7. edycja raciborskiego budżetu obywatelskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Po raz kolejny mieszkańcy naszego miasta będą mogli zadecydować na co wydana zostanie część pieniędzy z raciborskiego budżetu. Nikt lepiej niż sami raciborzanie nie może wiedzieć na co najlepiej spożytkować te pieniądze. 

red., UM
Reklama
Aktualności16 maja 202209:34

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków

Raport 998. Pożary, owady, plamy na jezdni. Weekend raciborskich strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Czternaście interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Działania prowadzono praktycznie w całym powiecie. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Aktualności18 maja 202212:05

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT

Powstał ranking szkół przyjaznych LGBT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

W czołówce województwa śląskiego znalazła się jedna szkoła z naszego regionu.

red., fot. pixabay.com/SharonMcCutcheon
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności17 maja 202221:03

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie

Wiceszef polskiej dyplomacji w Raciborzu. Mowa była o konflikcie w Ukrainie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Raciborzanin Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, wziął dziś, 17 maja, udział w panelu dyskusyjnym poświęconym konfliktowi w Ukrainie. Otwarte spotkanie z mieszkańcami odbyło się w Strzesze.

(waw)
Aktualności16 maja 202220:33

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę

Absolwenci raciborskiego Mechanika z sukcesem w konkursie NASA. Potrzebują wsparcia, by pojechać do USA i reprezentować Polskę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Krzysztof Kowaczek, Natalia Nienartowicz i Paweł Iwańczyk – studenci Politechniki Wrocławskiej i absolwenci raciborskiego „Mechanika”, razem z kołem naukowym PWrAerospace pojadą w czerwcu tego roku do Stanów Zjednoczonych na finał konkursu CanSatCompetition United States. - Naszym marzeniem jest pojechać na zawody do Stanów w pełnym składzie. Niestety, nie każdego stać na tak ogromny wydatek - piszą na portalu zrzutka.pl.

red.
Reklama
Kultura i edukacja17 maja 202217:34

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania

Dorośli sprawdzili się w konkursie pięknego pisania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Od kilku lat raciborska biblioteka propaguje sztukę pięknego pisania wśród młodzieży poprzez organizację konkursu kaligrafii dla uczniów. Po raz pierwszy jednak organizatorzy zadali dorosłym pytanie, czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo?

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.