Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 marca 202414:37

Ośmiu oskarżonych o zbrodnię vatowską. Śląska policja zakończyła postępowanie

Ośmiu oskarżonych o zbrodnię vatowską. Śląska policja zakończyła postępowanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie w sprawie „karuzeli vatowskiej”. Na ławie oskarżonych zasiądzie 8 podejrzanych, którzy wykazali w fakturach fikcyjny obrót towarami, przekraczającymi kwotę... 63 milionów złotych. Części z oskarżonych, za popełnienie tzw. "zbrodni vatowskiej", grozi kara aż do 25 lat więzienia.

Rozpracowywana przez śląskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą grupa osób, działała w latach 2016-2017 w Katowicach, Wodzisławiu Śląskim i innych miastach na terenie kraju. Podejrzani, reprezentując wiele podmiotów gospodarczych, poświadczali nieprawdę w fakturach VAT, dotyczących fikcyjnego obrotu różnymi towarami na łączną kwotę przekraczającą 63 miliony złotych. Następnie posługując się takimi fakturami przy składaniu deklaracji w urzędach skarbowych, wyłudzili oni nienależny zwrot podatku, narażając Skarb Państwa na znaczne straty.

Sprawcom zarzucono dodatkowo przestępstwo tzw. „prania brudnych pieniędzy”, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestników przestępczej „karuzeli” kontrahentów.

Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach do Sądu Okręgowego w Katowicach aktu oskarżenia wobec 8 podejrzanych w wieku od 36 do 57 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 22 przestępstw.

Zważywszy na fakt, że części z oskarżonych zarzucono popełnienie tzw. "zbrodni vatowskiej", grozi im kara nawet do 25 lat więzienia.

Autor: KWP Katowice, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności12 września 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Robert Ambroziewicz
Aktualności11 września 202511:19

Niebezpieczny arsenał w garażu w Tworkowie

Niebezpieczny arsenał w garażu w Tworkowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 września 202510:23

Tak powstaje nowy most na Odrze pod Raciborzem - najnowszy raport z prac

Tak powstaje nowy most na Odrze pod Raciborzem - najnowszy raport z prac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Powiat:

W sierpniu prace wkroczyły w kolejny etap, którym jest nasuwanie gotowych elementów. Według planu, obiekt będzie oddany do użytku na początku 2027 roku.

red., źródło: ZDW Katowice
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.09.2025
11 września 202521:00

Nasz Racibórz 12.09.2025

Nasz Racibórz 05.09.2025
5 września 202507:46

Nasz Racibórz 05.09.2025

Nasz Racibórz 29.08.2025
28 sierpnia 202523:30

Nasz Racibórz 29.08.2025

Nasz Racibórz 22.08.2025
21 sierpnia 202521:10

Nasz Racibórz 22.08.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.