Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 września 202316:55

Co w trawie NIE piszczy? Wykład dr Agnieszki Bednarskiej na zakończenie projektu

Co w trawie NIE piszczy? Wykład dr Agnieszki Bednarskiej na zakończenie projektu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wykład „Co w trawie piszczy” dr hab. Agnieszki Bednarskiej zakończył realizację inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w bibliotece”. Spotkanie, które odbyło się 27 września w raciborskiej bibliotece, dr Bednarska zakończyła słowami „Nasza wiedza o owadach to zaledwie wierzchołek góry lodowej”. Nim jednak padły te słowa zebrana publiczność usłyszała zajmujący wykład o znaczeniu owadów w przyrodzie i gospodarce.

75% owadów jest zagrożonych wyginięciem, co roku ich liczebność spada o 2,5 %. Z roku na rok coraz mniej piszczy w trawie, a przyczyn tego stanu należy upatrywać w działalności człowieka. Wraz z deforestacją, czyli wylesianiem, owady tracą swoje naturalne siedliska. Na rozwój pszczół samotnic (murarka ogrodowa) wpływają pestycydy stosowane w uprawie m.in. rzepaku. Inwazyjne gatunki, pasożyty i zmiany klimatyczne to kolejne czynniki które zagrażają życiu owadów. Każda utrata gatunku to utrata funkcji w ekosystemie.

Czy jest ucieczka od czarnego scenariusza wyginięcia praktycznie całej populacji owadów? „Wiemy wystarczająco dużo, żeby działać” przekonuje dr hab. Agnieszka Bednarska. Sama w ostatnim czasie dużo uwagi poświęca badaniom dotyczącym wpływu pestycydów na stawonogi, w tym pszczoły samotne, w krajobrazie rolniczym. Od 10 lat jest związana z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, najpierw jako adiunkt, a od 2018 roku jako profesor nadzwyczajny. Jednocześnie kontynuuje współpracę z Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją pracę badawczą stara się popularyzować, by podnosić świadomość ekologiczną osób, które na co dzień nie pochylają się nad tym co w trawie brzęczy. Póki pewnego dnia nie nastąpi tam zupełna cisza.

Spotkanie zorganizowano w ramach inicjatywy oddolnej „Dotknij Ligi Mistrzów w bibliotece” w ramach projektu „Łączy nas książka” raciborskiej biblioteki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.