Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 listopada 202210:11

Tak będzie wyglądać zagroda żubrów w Raciborzu. Na tym nie koniec! [FOTO]

Tak będzie wyglądać zagroda żubrów w Raciborzu. Na tym nie koniec! [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Racibórz-Brzezie stanie się centrum edukacji leśnej. Powiedziano dziś o tym na krótkim briefingu prasowym w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej z udziałem pomysłodawcy i inicjatora wiceministra i posła Michała Wosia.

O tym, że w Raciborzu-Brzeziu powstanie zagroda żubrów wiadomo już od kilku tygodni. Teraz dojdzie jeszcze całoroczne centrum edukacji leśnej, najnowocześniejsze w strukturach Lasów Państwowych, pierwsze, w którym rybniccy leśnicy będą mogli przekazywać wiedzę.

Brzezie przed wojną należało do II Rzeczpospolitej. Dzielnicą Raciborza jest od lat 70. XX w. Podlega więc historycznie strukturom Nadleśnictwa Rybnik i archidiecezji katowickiej. Żubrowsko będzie na dawnej granicy. Wzbogacenie zagrody o centrum edukacji, przeznaczono dla miłośników przyrody we wszystkich grupach wiekowych, to pomysł wiceministra. Jemu też należy przypisać starania o powstanie zagrody dla żubrów. - To ważny element na mapie atrakcji turystycznych Raciborza. Nie trzeba będzie jechać do Pszczyny - podkreślał.

Już wkrótce rybnickie Nadleśnictwo ogłosi przetarg, w którym wyłoni wykonawcę ogrodzenia zagrody. Zajmie ona 10 ha lasu, w tym 1,5 ha łąki pod pastwisko przy drodze wojewódzkiej nr 935. Tereny łowieckie stracą myśliwi, Racibórz zyska atrakcję, a żubry nową przestrzeń do życia. Budynki centrum są już projektowane. Powstaną w drugim etapie.

Zwierzęta te w stanie naturalnym bytowały niegdyś na ziemi raciborskiej. Przyszła zagroda to obszar leśny pomiędzy ul. Zakładową w Brzeziu a DW 935 na granicy Raciborza i Kornowaca/Pogrzebienia.

- Brano wiele lokalizacji pod uwagę - mówi Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Prof. Wanda Olech-Piasecka, która niedawno opowiadała o żubrach w domu kultury w Kobyli, gdzie leśnicy zorganizowali spotkanie informacyjne, wskazała, że Brzezie będzie najlepszą.

Teren pomieści maksymalnie dziesięć osobników, ale zdecydowano, że będzie ich siedem/osiem. Przyjadą z żubrowiska w Kobiórze. Tam stado wymaga rozrzedzenia. - Sztuki do Brzezia zostały już wybrane - mówiono dziś w TMZR. Zapowiadane na wrzesień otwarcie wpisze się w obchody 100-lecia Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubrów z siedzibą we Frankfurcie.

Brzeskie żubrowisko będzie ogrodzone, z miejscem do obserwacji (dojazd i parking zaplanowano z DW 935 na wysokości Lasu Kobyla), składem na paszę i pomieszczeniem dla weterynarza. Dla samych zwierząt taki pagórkowaty obszar wymaga zwiększonego wysiłku. Bliskość trasy nie stanowi - jak słyszymy - problemu. Dopinane są ostatnie formalności. Obserwacje będzie można prowadzić na miejscu, a także on-line.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Nasz Racibórz 02.02.2024
2 lutego 202410:02

Nasz Racibórz 02.02.2024

Nasz Racibórz 26.01.2024
26 stycznia 202408:27

Nasz Racibórz 26.01.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.