Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 listopada 202208:01

Od 3 do 5 grudnia potrwa szósta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki

Reklama
Region:

W dużej mierze będzie tym razem zdominowana przez temat węgla – od jego wpływu na gospodarkę i kulturę Śląska aż po proces dekarbonizacji związany trwającą już transformację regionu.

Briefing prasowy zapowiadający festiwal odbył się wczoraj w Sali Inspiracji Planetarium Śląskiego, a uczestniczyli w nim m.in. marszałek Jakub Chełstowski, szef Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, wiceprezydent Katowice Waldemar Bojarun oraz dyrektor generalny wydarzenia prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Poprzez Śląski Festiwal Nauki przekazujemy dobrą energię do popularyzacji wiedzy i edukacji. Jednym z efektów jest wybór Katowic Europejskim Miastem Kultury 2024, przedsięwzięciem, nad którym pieczę sprawuje Komisja Europejska. Staramy się stwarzać pozytywny klimat dla nauki, która jest kluczem dla rozpoczętego procesu transformacji naszego regionu. Rekordowa kwota 5 mld euro, która trafi do budżetu województwa w części zostanie także spożytkowana na ten cel z uwzględnieniem wiedzy i wykorzystania nowoczesnych technologii. Wspieramy też uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet Śląski, który sygnuje Śląski Festiwal Nauki, przekazując choćby w tym roku 500 tys. zł tytułem dotacji. Miejsce, w którym rozpocznie się jego tegoroczna edycja jest nieprzypadkowe. Planetarium Śląskie w nowej odsłonie jest esencją wiedzy o wszechświecie, jednocześnie jedną z największych inwestycji aktualnej kadencji zarządu województwa. Od czerwca, odkąd Planetarium zostało na powrót otwarte, odwiedziło je ponad 330 tysięcy osób, co jest niewątpliwie rekordem. W mojej ocenie świadczy to o modzie na naukę, a ze swej strony chcemy naukę promować – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Więcej https://www.slaskifestiwalnauki.pl/ 

- Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Przy czym chcemy pokazać, że węgiel towarzyszył nam od zawsze. Mimo dekarbonizacji stał się trwałym elementem naszej kultury. Nie sposób od niego uciec, skoro tak naprawdę zdefiniował charakter regionu, w którym się wychowaliśmy i ciągle w nim funkcjonujemy – dodaje prof. Ryszard Koziołek, rektor UŚ.

Sporo miejsca podczas trwania festiwalu będzie także poświęcone szkolnictwu zawodowemu, nie zabraknie także akcentów związanych z astronomią, w tym roku mija bowiem dziesięć lat od nawiązania współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i prowadzoną z nią misją Gaia, dzięki której lepiej poznamy ponad 2 mld obiektów znajdujących się w kosmicznej przestrzeni. Festiwal będzie odbywał się w Planetarium Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pięć dotychczasowych edycji festiwalu zgromadziło pół miliona odbiorców. Udział wzięło 1179 prelegentów, uruchomiono 898 stanowisk pokazowych, odbyło się 889 wykładów, 575 warsztatów i 500 wystaw.

Autor: slaskie.pl, fot. fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.