Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 listopada 202221:13

Raciborskie Jeruzalem AD 2022. Modlitwa i kwesta na ratowanie zabytków [FOTO i WIDEO]

Reklama
Racibórz:

Tysiące ludzi - przy pięknej, słonecznej pogodzie - odwiedziło dziś największą raciborską nekropolię - świadectwo wielonarodowej historii naszego miasta. Po raz pierwszy kwestowano na rzecz renowacji zabytkowych grobowców.

Cmentarz na wzgórzu w sąsiedztwie pątniczego kościoła Matki Bożej funkcjonuje już 128 lat. Spoczywa tu wedle szacunków do 20 tysięcy osób - przedwojennych obywateli miasta Ratibor, powojennego Raciborza, katolicy, ale i ateiści oraz innowiercy. Nekropolia należy co prawda do parafii WNMP, ale pełni rolę cmentarza komunalnego, a więc dla wszystkich oczekujących godnego pochówku. Korzystają z niego także parafie NSPJ i Matki Bożej. Jest tu łączka, kryjąca groby ofiar stalinizmu, pomnik Sybiraków symbolizujący tragiczne losy mieszkańców polskich Kresów, których los po 1945 r. rzucił na Śląsk, czy pomnik poświęcony przedwojennym mieszkańcom, spoczywającym z dala od swojej małej ojczyzny. Jest kwatera z pochówkami ofiar ostatniej epidemii. Spoczywają tu raciborscy księża i siostry zakonne, m.in. z Annuntiaty, setki znanych nazwisk związanych z historią miasta, jak chociażby fabrykanci czekolady Sobtzickowie czy wydawcy Riedingerowie. To ich okazałe grobowce wymagają renowacji.

Tegoroczny 1 listopada na Jeruzalem jest pierwszym, podczas którego prowadzono kwestę na rzecz ratowania zabytków sztuki sepulkralnej. Inicjatywę - pod patronatem posła i wiceministra Michała Wosia - podjęło Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej.

- Kwesta jednoczy. Buduje wspólnotę mieszkańców, bo prawie każdy z nas raciborzan ma kogoś pochowanego na Jeruzalem. Przychodząc do swoich bliskich widzimy coraz gorszy stan zabytkowych grobowców dawnych mieszkańców Raciborza, a to sztuka sepulkralna najwyższego gatunku. Jeśli nic nie zrobimy te zabytki popadną w totalną ruinę - podkreśla M. Woś, który kwestował popołudniem wśród osób odwiedzających groby bliskich. Razem z nim m.in. były wiceprezydent Michał Fita, przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner, prezes TMZR dr Piotr Sput, dyrektor Muzeum Romuald Turakiewicz czy miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik. Stawili się harcerze Raciborskiego Środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Puszki były pełne.

- To był impuls: działamy, potrzebny komitet złożony ze wszystkich środowisk, od prawa do lewa, bo to wspólna sprawa. Szkoda czasu na kolejne godzinne dyskusje i szkoda papieru na kolejne tony dokumentów: z których wynikało jedno - przerzucanie się odpowiedzialnością. Może nie zbierzemy od razu dziesiątek tysięcy, może trzeba będzie poszukać kolejnych sponsorów, ale na pewno zabezpieczymy zabytki przed totalnym zniszczeniem. To wyraz szacunku dla pokoleń, które budowały nasze miasto. Cieszę się z tak dużego odzewu. Dziękuję szczególnie Towarzystwu Miłośników Ziemi Raciborskiej, miejskiej konserwator zabytków, raciborskim harcerkom, harcerzom, radnym i społecznikom. Komitet będzie dział przy TMZR i ma charakter otwarty, dla każdego. Wszystkich zapraszam: i do komitetu, i do przyszłorocznej kwesty. Bardzo cieszy zaangażowanie młodych - nie tylko w zbiórkę pieniędzy, ale też bezpośrednio w sprzątnie zabytkowych nagrobków i szacunek oddany pochowanym na Jeruzalem 37 żołnierzom Armii Krajowej. To budujące. Za rok trzeba będzie - trochę żartem mówię - pomyśleć o terminalu na kartę, bo wiele osób nie miało przy sobie gotówki - podkreśla wiceminister Woś.

O 15.00 w kaplicy cmentarnej odprawiono tradycyjne nieszpory, a potem przez cmentarz, do krzyża w bocznej kwaterze, przeszła procesja.

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby jeszcze wesprzeć zbiórkę wciąż działa numer konta: Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, ul. Długa 9, 47-400 Racibórz Nr konta: 68 8475 0006 2001 0000 0299 0001 Tytuł przelewu: „darowizna na cele statutowe – Cmentarz Jeruzalem”.

Autor: fot. waw, Robert Ambroziewicz (lotnicze), greh, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności31 stycznia 202317:29

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+

Ważna informacja dla ubiegających się o 500+ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Aktualności31 stycznia 202309:13

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie

Raport 998. Poranny pożar w pustostanie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja31 stycznia 202317:23

Ferie z ekonomią w Nędzy [FOTO]

Ferie z ekonomią w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności1 lutego 202315:46

Feryjny boom na bon turystyczny

Feryjny boom na bon turystyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Sport1 lutego 202321:37

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pixabay.com/EBTConsultancy
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.