Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 listopada 202221:13

Raciborskie Jeruzalem AD 2022. Modlitwa i kwesta na ratowanie zabytków [FOTO i WIDEO]

Raciborskie Jeruzalem AD 2022. Modlitwa i kwesta na ratowanie zabytków [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Tysiące ludzi - przy pięknej, słonecznej pogodzie - odwiedziło dziś największą raciborską nekropolię - świadectwo wielonarodowej historii naszego miasta. Po raz pierwszy kwestowano na rzecz renowacji zabytkowych grobowców.

Cmentarz na wzgórzu w sąsiedztwie pątniczego kościoła Matki Bożej funkcjonuje już 128 lat. Spoczywa tu wedle szacunków do 20 tysięcy osób - przedwojennych obywateli miasta Ratibor, powojennego Raciborza, katolicy, ale i ateiści oraz innowiercy. Nekropolia należy co prawda do parafii WNMP, ale pełni rolę cmentarza komunalnego, a więc dla wszystkich oczekujących godnego pochówku. Korzystają z niego także parafie NSPJ i Matki Bożej. Jest tu łączka, kryjąca groby ofiar stalinizmu, pomnik Sybiraków symbolizujący tragiczne losy mieszkańców polskich Kresów, których los po 1945 r. rzucił na Śląsk, czy pomnik poświęcony przedwojennym mieszkańcom, spoczywającym z dala od swojej małej ojczyzny. Jest kwatera z pochówkami ofiar ostatniej epidemii. Spoczywają tu raciborscy księża i siostry zakonne, m.in. z Annuntiaty, setki znanych nazwisk związanych z historią miasta, jak chociażby fabrykanci czekolady Sobtzickowie czy wydawcy Riedingerowie. To ich okazałe grobowce wymagają renowacji.

Tegoroczny 1 listopada na Jeruzalem jest pierwszym, podczas którego prowadzono kwestę na rzecz ratowania zabytków sztuki sepulkralnej. Inicjatywę - pod patronatem posła i wiceministra Michała Wosia - podjęło Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej.

- Kwesta jednoczy. Buduje wspólnotę mieszkańców, bo prawie każdy z nas raciborzan ma kogoś pochowanego na Jeruzalem. Przychodząc do swoich bliskich widzimy coraz gorszy stan zabytkowych grobowców dawnych mieszkańców Raciborza, a to sztuka sepulkralna najwyższego gatunku. Jeśli nic nie zrobimy te zabytki popadną w totalną ruinę - podkreśla M. Woś, który kwestował popołudniem wśród osób odwiedzających groby bliskich. Razem z nim m.in. były wiceprezydent Michał Fita, przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner, prezes TMZR dr Piotr Sput, dyrektor Muzeum Romuald Turakiewicz czy miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik. Stawili się harcerze Raciborskiego Środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Puszki były pełne.

- To był impuls: działamy, potrzebny komitet złożony ze wszystkich środowisk, od prawa do lewa, bo to wspólna sprawa. Szkoda czasu na kolejne godzinne dyskusje i szkoda papieru na kolejne tony dokumentów: z których wynikało jedno - przerzucanie się odpowiedzialnością. Może nie zbierzemy od razu dziesiątek tysięcy, może trzeba będzie poszukać kolejnych sponsorów, ale na pewno zabezpieczymy zabytki przed totalnym zniszczeniem. To wyraz szacunku dla pokoleń, które budowały nasze miasto. Cieszę się z tak dużego odzewu. Dziękuję szczególnie Towarzystwu Miłośników Ziemi Raciborskiej, miejskiej konserwator zabytków, raciborskim harcerkom, harcerzom, radnym i społecznikom. Komitet będzie dział przy TMZR i ma charakter otwarty, dla każdego. Wszystkich zapraszam: i do komitetu, i do przyszłorocznej kwesty. Bardzo cieszy zaangażowanie młodych - nie tylko w zbiórkę pieniędzy, ale też bezpośrednio w sprzątnie zabytkowych nagrobków i szacunek oddany pochowanym na Jeruzalem 37 żołnierzom Armii Krajowej. To budujące. Za rok trzeba będzie - trochę żartem mówię - pomyśleć o terminalu na kartę, bo wiele osób nie miało przy sobie gotówki - podkreśla wiceminister Woś.

O 15.00 w kaplicy cmentarnej odprawiono tradycyjne nieszpory, a potem przez cmentarz, do krzyża w bocznej kwaterze, przeszła procesja.

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby jeszcze wesprzeć zbiórkę wciąż działa numer konta: Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej, ul. Długa 9, 47-400 Racibórz Nr konta: 68 8475 0006 2001 0000 0299 0001 Tytuł przelewu: „darowizna na cele statutowe – Cmentarz Jeruzalem”.

Autor: fot. waw, Robert Ambroziewicz (lotnicze), greh, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202408:17

Muzeum w Raciborzu pokazało kolekcję swojej broni

Muzeum w Raciborzu pokazało kolekcję swojej broni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Sport2 marca 202420:21

Godzinka gry i do domu. Gładka wygrana siatkarzy z Raciborza [FOTO i WIDEO]

Godzinka gry i do domu. Gładka wygrana siatkarzy z Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W ostatnim meczu sezonu zasadniczego w I lidze śląskiej siatkówki mężczyzn zespół Klubu Siatkarskiego Racibórz podejmował we własnej hali ekipę Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa.

(greh)
Sport2 marca 202419:45

Koszykówka. Outsider postawił twarde warunki gry [FOTO i WIDEO]

Koszykówka. Outsider postawił twarde warunki gry [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Koszykarki RKK AZS Racibórz podejmowały dziś, 02.03. w hali OSiR Racibórz zespół UKS Dwójka Kamienica Polska. Faworytkami były bezsprzecznie gospodynie, które plasowały się na piątym miejscu w tabeli II ligi. Zespół przyjezdnych zamykał koszykarskie zestawienie, z jedną wygraną i trzynastoma porażkami na koncie.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport3 marca 202415:02

Raciborzanka ponownie w kadrze wojewódzkiej Opolskiego Związku Jeździeckiego

Raciborzanka ponownie w kadrze wojewódzkiej Opolskiego Związku Jeździeckiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zofia Bugla, obecnie uczennica klasy maturalnej w CKZiU numer 1 w Raciborzu rok 2023 może zaliczyć do udanych. 24 stycznia, w sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego otrzymała powołanie do kadry województwa na rok 2024.

(greh), fot. archiwum prywatne Z. Bugli
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.