Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 października 202209:03

Odeszli od nas wspaniali i zasłużeni ludzie. Wspomnienie zmarłych w ostatnim roku

Odeszli od nas wspaniali i zasłużeni ludzie. Wspomnienie zmarłych w ostatnim roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

To był bolesny rok, pożegnaliśmy wielu duchownych, cenionych medyków i pedagogów, działaczy kultury i samorządowców, a także sportowców.

Weterani 6 lutego w wieku 95 lat zmarł płk Marian Szlapański ps. Orzeł, żołnierz Okręgu Lwowskiego Armii Krajowej „Warta”, postać znana i szanowana w Raciborzu, przez wiele lat wpisana w patriotyczne uroczystości, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

5 lutego odszedł dr Kazimierz Skoczkowski (ur. 03.08.1927) ps. Mewa, weteran Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego z doktoratem na Politechnice Wrocławskiej, uczestnik Powstania Warszawskiego, przez wiele lat był dyrektorem technicznym Zakładów Elektrod Węglowych. Do Raciborza trafił po wojnie, stając się od razu ofiarą represji ze strony bezpieki. Spoczął na warszawskich Powązkach.

Osoby duchowne

8 października w 81. roku życia i w 56. roku kapłaństwa zmarł ks. Jerzy Pielka z Rud w powiecie raciborskim, emerytowany proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Grobnikach.

1 października w 90. roku życia i w 66. roku kapłaństwa zmarł w Niemczech ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni.

26 września w wieku 64 lat, w 46. roku życia zakonnego oraz w 39. roku kapłaństwa zmarł nagle w annogórskim klasztorze o. Zenon Kijaczko OFM, były proboszcz w Raciborzu Płoni.

21 sierpnia w 78. roku życia i w 54. roku kapłaństwa zmarł ks. Krzysztof Kubów, emerytowany proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii św. Anny w Chałupkach.

19 lipca zmarł ks. Tadeusz Lewicki, długoletni misjonarz na Mauritiusie, w latach 1976-1977 wikariusz w parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu.

31 marca swoją ziemską pielgrzymkę zakończył w 52 roku życia i 20 roku kapłaństwa ks. Tadeusz Augustyn były proboszcz parafii Pogrzebień.

28 stycznia, trzy dni po swoich 70. urodzinach, po długiej walce z ciężką chorobą, odeszła do Pana siostra Antonia (Zofia Gruntowska) z klasztoru Annuntiata, inicjatorka programu profilaktycznego „Ave Maris Stella”, laureatka Medalu im. Ks. Stefana Pieczki „Unitas in veritate” (2008) oraz Super Pantofelka Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego (2014).

17 grudnia odszedł do Pana śp. ks. Franciszek Zoska, lat 66, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Kierpniu i dziekan dekanatu Głogówek, który w latach 80. posługiwał w parafii WNMP w Raciborzu.

12 grudnia zmarł ojciec Edward Konkol, były wikariusz w parafii Matki Bożej w Raciborzu.

10 grudnia zmarł ks. Zbigniew Glenc (rocznik święceń 1998) z Kobyli w gm. Kornowac, administrator Parafii Świętego Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich. Przeżył 49 lat.

30 listopada Pan Bóg powołał do siebie ks. Edwarda Sobiegałę (ur. 26.09.1956), proboszcza parafii Chrystusa Króla w Bażanach, byłego wikariusza w parafii św. Mikołaja w Raciborzu (1982-1985),

18 listopada Pan Bóg powołał do siebie ks. Romana Halupczoka (ur. 19.01.1965), proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Przechodzie, wikariusza w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu (1996-1998).

Lekarze 28 sierpnia w wieku 84 lat zmarła znana raciborska lekarka-pediatra i neonatolog Krystyna Góral.

6 września, przeżywszy 50 lat, zmarł śp. lek. Mariusz Wilk, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

31 marca w wieku 83 lat zmarła dr n. med. Wiktoria Kralewska-Kućmierz, znana i ceniona raciborska dermatolog.

Nauczyciele 14 sierpnia zmarł prof. Marian Kapica, wychowawca pokoleń raciborskich pedagogów, związany z raciborskim Studium Nauczycielskim a potem PWSZ, uhonorowany tytułem zasłużonego dla raciborskiej uczelni, były jej prorektor. Miał 88 lat.

1 sierpnia zmarł prof. Eugeniusz Sąsiadek (ur. 17 lutego 1929 w Żyrawie) – polski śpiewak (tenor) i pedagog, były rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Młode lata spędził w Raciborzu, zdając maturę w I LO.

W czerwcu zmarła Henryka Baranowska (ur. 1934), matematyk, była dyrektor raciborskiego Ekonomika.

31 maja w wieku 86 lat zmarł Tadeusz Utracki, wieloletni nauczyciel w Krzyżanowicach oraz I LO w Raciborzu.

26 sierpnia, na cmentarzu Jeruzalem odbył się pogrzeb śp. Bronisławy Huppert, działaczki ZNP. Zmarła 21 sierpnia 2022 r. w wieku 88 lat. Uczyła w SP 11 i SP 15.

16 marca rodzina, przyjaciele i środowisko nauczycieli pożegnało śp. Józefa Kozika, działacza Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zmarł 13 marca 2022 r. w wieku 91 lat.

23 lutego, w wieku 69 lat, zmarł Jan Lach, nauczyciel i samorządowiec z gm. Krzanowice.

Sędziowie

W styczniu zmarł Ryszard Konior, Sędziego Sądu Rejonowego w Raciborzu w stanie spoczynku.

Przedsiębiorcy i społecznicy

14 lipca zmarł Adam Markiewka. Razem z żoną Anidą od lat prowadził znaną raciborzanom piekarnię i cukiernię w Markowicach.

W marcu z Kostaryki nadeszła smutna wiadomość, iż zmarł Jarosław Łuszcz, przedsiębiorca i były naczelnik rudzkiej wąskotorówki. Miał 55 lat.

27 marca w wieku 71 lat odszedł Jerzy Kęsicki, ceniony raciborski architekt i projektant oraz nauczyciel.

4 lutego zmarł Maksymilian Gołąbek, założyciel Maxpolu. W sierpniu skończyłby 85 lat. To jedna z ważniejszych postaci życia gospodarczego Kuźni Raciborskiej ostatnich lat - przekonuje burmistrz Paweł Macha.

3 stycznia w wieku 100 lat zmarła Gertruda Kojzar, wieloletnia szefowa piekarni przy Londzina.

Artyści i działacze kultury W sierpniu z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci artysty plastyka Mariana Chmieleckiego. Miał 87 lat.

16 sierpnia zmarła Barbara Tarnowiecka (Piątkowska), którą wielu raciborzan pamięta z występów scenicznych, m.in. grupy Ryzykanci. Miała 73 lata.

11 grudnia w wieku 92 lat odeszła do Pana Alfreda Frączek, znana wielu raciborzanom jako osoba zawsze uśmiechnięta, najstarsza chórzystka naszego miasta.

1 grudnia w wieku 88 lat zmarła Justyna Bindacz, autorka dwóch monografii Krzyżanowic, aktywna społecznie badaczka miejscowej obrzędowości, członkini KGW i DFK. W styczniu 2012 r. uhonorowano ją nagrodą Mieszko, przyznawaną przez starostę raciborskiego.

Samorządowcy 14 marca zmarł Zdzisław Kozub, były sołtys Krowiarek, wieloletni prezes miejscowej OSP (wcześniej strażak ochotnik z Kobyli), radny gminy Pietrowice Wielkie, a także emerytowany policjant. Miał 63 lata.

6 listopada zmarł Pavel Kotlář – emerytowany starosta gminy Hać w Czechach, partnerskiej dla gm. Krzyżanowice, pasjonat lokalnej historii, przyjaciel Polski. Miał 74 lata.

Sportowcy

6 stycznia w Niemczech zmarł Paweł Tanżyna. Wybitny zapaśnik Unii Racibórz skończyłby w kwietniu 80 lat. Jako pierwszy wywalczył dla Unii tytuł mistrza Polski.

20 grudnia zmarł Michał Rokicki, pływak Victorii Racibórz i AZS AWF Warszawa, uczestnik igrzysk w Pekinie. Miał 37 lat.

26 listopada zmarł w Kanadzie Włodzimierz Maruniak 5 Dan. Shihan Włodek był prekursorem Raciborskiego Karate Kyokushinkai, wychowawcą i mentorem wielu raciborskich karateków (w tym ze stopniami mistrzowskimi).

Był to i dla nas trudny rok. 20 października pożegnaliśmy na cmentarzu na Ostrogu naszą redakcyjną koleżankę Gosię Plewczyńską.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:41

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO]

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To pierwsza edycja imprezy, której organizatorka - Joanna Turkiewicz - ma nadzieję, że wrośnie na stałe w raciborski kalendarz.

red.
Aktualności3 czerwca 202314:21

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO]

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś przed południem w intencji strażaków odprawiono Mszę św., po której odbył się krótki apel przed tablicą poświęconą zmarłych druhom.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202315:16

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO]

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Takiej imprezy już dawno przy ul. Grzonki nie było. Powód ważny. 40-lecie Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień. Co tu dużo pisać. Zerknijcie na zdjęcia i wideo.

red., fot. w, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202320:58

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ekipa OSP Sudół nie miał dziś, 03.06., sobie równych w zawodach sportowo-pożarniczych w Raciborzu Brzeziu. Była najlepsza w sztafecie i bojówce.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 czerwca 202316:13

Breaking na Zamkowej, breaking pod Muzeum [FOTO i WIDEO]

Breaking na Zamkowej, breaking pod Muzeum [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Sport3 czerwca 202314:31

Dwudniowe piłkarskie zmagania przy Zamkowej [FOTO i WIDEO]

Dwudniowe piłkarskie zmagania przy Zamkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Racibórz Trophy - pierwszą edycję turnieju piłkarskiego z udziałem drużyn polskich i czeskich zorganizowano na stadionie OSiR-u.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.