Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 października 202209:16

Pontos jesienny herbicyd dla zbóż firmy BASF

Reklama
Polska:

Jesienne zabiegi herbicydowe zbożu ozimym są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zahamować wzrost chwatów we wczesnej fazie ich rozwoju, co przekłada się na jakość uzyskiwanych plonów. Jak zaplanować zabieg herbicydowy? Dlaczego warto zastosować Pontos? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak zaplanować jesienny zabieg herbicydowy?

Jak wspomniano we wstępie przeprowadzanie jesiennych zabiegów herbicydowych na na zbożach ozimych pozwala rozpocząć walkę z chwastami już we wczesnej fazie ich rozwoju. W efekcie chwastów będzie mniej nie tylko jesienią, ale również wiosną, co wynika  z faktu, że ich wzrost zostanie skutecznie zahamowany. Działaniem tym wykazują się specjalistyczne środki ochrony roślin, które mogą być aplikowane doglebowo lub nalistnie.

O czym należy pamiętać przy przeprowadzaniu jesiennego zabiegu herbicydowego? Otóż, istotny jest nie tylko dobór odpowiedniego środka chwastobójczego, ale również zaplanowanie odpowiedniego terminu zabiegu. W przypadku herbicydów przedwschodowych (doglebowych) ważna jest przede wszystkim wilgotność gleby oraz temperatura na zewnątrz. Zaleca się bowiem wykonanie oprysku na wilgotne podłoże w terminie około 4 dni od wysiania zboża ozimego. Inaczej wygląda to w przypadku stosowania herbicydów powschodowych (nalistnych), które należy aplikować wtedy, gdy zboże osiągnie fazę rozwoju od 2 do 4 liści. Najpóźniejszym terminem przeprowadzenia zabiegu jest koniec fazy krzewienia zbóż ozimych, ponieważ kończy się wówczas ich jesienna wegetacja.

Pontos - herbicyd na zboża ozime

Decydując się na przeprowadzenie jesiennego zabiegu herbicydowego na zboża ozime należy wybrać odpowiedni preparat, który skutecznie zahamuje wzrost chwastów. Polecane są w tym w przypadku między innymi środki ochrony roślin BASF, a w szczególności Pontos, które może być stosowany na wszystkie zboża ozime, czyli pszenicę, pszenżyto, jęczmień oraz żyto. Co więcej, może on być aplikowany zarówno przedwschodowo (doglebowo), jak i nalistnie (powschodowo) od siewu, aż do fazy krzewienia. Działanie Pontosu opiera się przede wszystkim na pikolinafenie, czyli substancji czynnej, która stanowi związek z grupy pirydynokarboksamidów oraz flufenacecie. Pikolinafen to substancja, która jest wchłaniana przede wszystkim przez liście wschodzących chwastów (70-80%), a także ich korzenie (20-30%). Flufanacet jest natomiast substancją, która jest wchłaniana przez korzenie oraz hipokotyl chwastów we wczesnej fazie rozwoju.

Jakie chwasty zwalcza Pontos? W przypadku zastosowania doglebowego chwasty wrażliwe to: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, tasznik pospolity. Do chwastów średnio wrażliwych zalicza się natomiast: mak polny, maruna bezwonna, przytulia czepna, samosiewy rzepaku oraz wyczyniec polny. Przy nalistnym zastosowaniu chwasty wrażliwe to: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity. Chwastami średnio wrażliwymi jest natomiast maruna bezwonna oraz wyczyniec polny.

Gdzie kupić jesienne herbicydy?

Stosowanie jesiennych herbicydów staje się w ostatnich latach obowiązkiem, co wynika z faktu, że dzięki tego typu zabiegom można nie tylko uzyskać lepsze plony, ale również ograniczyć ilość zabiegów wykonywanych wiosną. Bardzo ważne jest jednak to, by odpowiednio wybrać stosowany preparat, który powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Przykładem może być sklep internetowy dlaroslin.pl, w ofercie którego znajdują się m.in. środki ochrony roślin BASF. Ich zakup jest bardzo wygodny, ponieważ herbicydy dostarczane są bezpośrednio pod wskazany adres. Zaletą w tym przypadku jest również szybkość realizacji zamówień, które wysyłane są niezwłocznie po wpłynięciu do sklepu.

Podsumowując należy stwierdzić, że Pontos to herbicyd jesienny, który skutecznie hamuje wzrost chwastów we wczesnej fazie rozwoju. Może być stosowany na wszystkie zboża ozime, zarówno w formie zabiegów doglebowych, jak i nalistnych.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.