Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 października 202218:59

Zerwane łącze! Nie będzie budki nietelefonicznej w Raciborzu

Reklama
Racibórz:

Raciborzanin Maciej Hanusek przekonał do swojego pomysłu wiele polskich samorządów. Nie przekonał raciborskich radnych, którzy ścięli proponowane przez prezydenta 30 tys. zł na budkę nietelefoniczną.

To miał być wehikuł czas - możliwość wykonania telefonu do księcia Mieszka Plątonogiego albo psotnika Krzysztofka z budki nietelefonicznej, która wygląda jak dawna budka analogowej telefonii, tyle, że łączymy się w niej z historią miasta.

W sierpniu Maciej Hanusek, raciborski artysta i muzyk prezentował pomysł radnym komisji oświaty, we wrześniu, w formie zdalnej, na sesji [ustaw czas 19:20]. Pomysł się podobał, tyle że kiedy przyszło wpisać do budżetu 30 tys. zł na realizację zadania, większość radnych z klubów Razem dla Raciborza i Radni Niezależni M. Fity powiedziało NIE.

Wcześniej, przed głosowaniem, pomysł skrytykował radny M. Lenk, dodając, że już 10 lat temu, jako prezydent, miał propozycję od Hanuska, by w mieście postawić budkę. Uznał jednak, że to nie wpisuje się we współczesne formuły obsługi turysty. Dopytany o szczegóły przez wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, który poinformował, że na budkę zdecydowały się właśnie Gorlice, Lenk wyjaśnił, że to jego osobista opinia. - To nic nowego - mówił twardo Lenk, dodając, że smartfon i kody qr wystarczą do przekazywania turystycznych treści, a budka wygeneruje dodatkowe problemy, choć nie sprecyzował jakie. Wacławczyk uznał, że pomysł jest ciekawy i innowacyjny, ale każdy radny ma prawo do swoich opinii i na tym dyskusja się skończyła.

- Maciej Hanusek to artysta pochodzący z Raciborza. W ostatnich 3 latach stworzył autorski projekt edukacyjno - promocyjny Budka Nietelefoniczna, w której możemy przenieść się w czasie i porozmawiać z postaciami historycznymi, literatami, artystami, naukowcami czy przemysłowcami tworzącymi historię i klimat miasta. Jego dzieła stanęły w niemal trzydziestu dużych i małych miastach w całej Polsce, od Łodzi po Karpacz. Dziś otwierana jest budka Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. W Raciborzu moglibyśmy w tej budce porozmawiać m.in. z Mieszkiem Laskonogim, Ofką Piastówną, Wincentym z Kielczy, Sobtzikami, księciem von Ratibor, Mistrzem Kaufmanem, Krzysztofkiem etc. Moglibyśmy… ale nie porozmawiamy! Wspólnie z Dariuszem Polowym znaleźliśmy środki na jej instalację w obrębie naszej starówki. Ale dzisiaj radni opozycji z klubów M. Lenka i M. Fity wraz z Piotrem Klimą - mimo dwukrotnej wizyty artysty w sali kolumnowej, zdecydowali przewrócić ten projekt i wyrzucić stosowną pozycję z budżetu. Bez racjonalnego powodu i bez wskazania innego przeznaczenia tych środków. Będą leżeć i tracić na inflacji. Tym samym budka nietelefoniczna trafiła do kolekcji opozycji o nazwie „na złość prezydentowi nie będzie niczego” i stoi obok przewróconych przez nich projektów: punktu widokowego na wieży kościoła, makiety średniowiecznego Raciborza, przewodnika do Historycznego Szlaku Miejskiego czy pomnika Krzysztofka. Brawo… wszyscy wiemy kto ma większego bicepsa i więcej głosów. Każdy z Państwa może sam wyrobić sobie zdanie na temat tej postawy, ale dobrze znać nazwiska radnych, którzy bardzo denerwują się, gdy wyniki ich pracy są podawane do publicznej wiadomości. I właśnie dlatego należy wskazywać nazwiska tych, którzy głosują tak a nie inaczej! - skomentował na FB wiceprezydent Wacławczyk.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.