Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 października 202220:10

Żubry zawitają do Brzezia we wrześniu przyszłego roku

Żubry zawitają do Brzezia we wrześniu przyszłego roku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Już wkrótce rybnickie Nadleśnictwo ogłosi przetarg, w którym wyłoni wykonawcę ogrodzenia zagrody. Zajmie ona 10 ha lasu, w tym 1,5 ha łąki pod pastwisko przy drodze wojewódzkiej nr 935. Tereny łowieckie stracą myśliwi, Racibórz zyska atrakcję, a żubry nową przestrzeń do życia. Zwierzęta te w stanie naturalnym bytowały niegdyś na ziemi raciborskiej.

Przyszła zagroda to obszar leśny pomiędzy ul. Zakładową w Brzeziu a DW 935 na granicy Raciborza i Kornowaca/Pogrzebienia. - Brano wiele lokalizacji pod uwagę - mówi Tomasz Olszewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rybnik. Prof. Wanda Olech-Piasecka, która dziś opowiadała o żubrach w domu kultury w Kobyli, gdzie leśnicy zorganizowali spotkanie informacyjne, wskazała, że Brzezie będzie najlepszą.

Teren pomieści maksymalnie dziesięć osobników, ale zdecydowano, że będzie ich siedem. Przyjadą z żubrowiska w Kobiórze. Tam stado wymaga rozrzedzenia.

Brzeskie żubrowisko będzie ogrodzone, z miejscem do obserwacji (dojazd i parking zaplanowano z DW 935 na wysokości Lasu Kobyla), składem na paszę i pomieszczeniem dla weterynarza. Dla samych zwierząt taki pagórkowaty obszar wymaga zwiększonego wysiłku. Bliskość trasy nie stanowi - jak słyszymy - problemu. Dopinane są ostatnie formalności. Obserwacje będzie można prowadzić na miejscu, a także on-line.

Zapowiadane na wrzesień otwarte wpisze się w obchody 100-lecia Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Żubrów z siedzibą we Frankfurcie.

Inicjatorem sprowadzenia żubrów do Raciborza jest były minister środowiska, a dziś wiceminister sprawiedliwości i poseł ziemi raciborskiej Michał Woś.

Autor: red., [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202615:55

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO]

Święta będą tragedią. Michał Woś o bezrobociu i rosnących cenach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
139
Racibórz:

W poniedziałek, 30 marca, przed siedzibą Powiatowego Urzędu Pracy odbyła się konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Michała Wosia. W spotkaniu uczestniczyli także radni powiatowi PiS: Magdalena Lenort, Tomasz Kusy oraz Krzysztof Bajerski. Głównym tematem konferencji była sytuacja na rynku pracy w regionie oraz jej konsekwencje dla mieszkańców.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.