Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 października 202209:00

Sygnalizacje świetlne i chodniki zapewnią bezpieczeństwo na DK45 w gminie Krzyżanowice

Reklama
Krzyżanowice:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dodatkowej infrastruktury drogowej, poprawiającej bezpieczeństwo ruchu drogowego (BRD) na DK45 Roszków -Tworków. Wykonawcą jest firma Inżbud TT z Rybnika, a prace powinny zakończyć się w listopadzie 2023 r. Wartość tej inwestycji to ponad 2,5 mln zł - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział Katowice. O inwestycję zabiegały władze gminy i powiatu.

Zadanie obejmuje poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Krzyżanowicach poprzez budowę wzbudzanej drogowej sygnalizacji świetlnej w rejonie przedszkola oraz doposażenie istniejącego przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z DW936 o podświetlony i wyniesiony nad przejście znak D6. Będzie on wyposażony w pulsującą sygnalizację ostrzegawczą w kolorze żółtym.

Ponadto zostaną wybudowane chodniki po lewej i prawej stronie drogi krajowej zarówno w Roszkowie jak i Krzyżanowicach oraz chodnik w poziomie jezdni na przedłużeniu ciągu pieszo-rowerowego w Krzyżanowicach. W ramach budowy chodników w miejscowościach Roszków i Krzyżanowice, przekrój DK45 zostanie zmieniony na półuliczny dzięki obramowaniu jezdni krawężnikami. Wzdłuż chodnika od strony rowu zaprojektowano wygrodzenie ochronne w postaci balustrady.

Nowa sygnalizacja znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w obrębie przedszkola w Krzyżanowicach. Chodniki i ciągi pieszo-rowerowe umożliwią bezpiecznie i komfortowe poruszanie się wzdłuż drogi krajowej. Budowa chodników, ciągów pieszo-rowerowych i sygnalizacji świetlnych to jedne z najskuteczniejszych i najbardziej efektywnych rozwiązań z zakresu inżynierii drogowej, znacznie podnoszące poziom bezpieczeństwa i komfortu ruchu. Przeznaczone są dla grupy najbardziej narażonej na poważne skutki zdarzeń drogowych - niechronionych użytkowników dróg, czyli pieszych i rowerzystów. Realizacja inwestycji przyczyni się do ogólnego wzrostu bezpieczeństwa ruchu drogowego na istniejącym odcinku DK45.

Zamówienie jest przewidziane do finansowania ze środków będących w dyspozycji Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Realizacja tej i kolejnych inwestycji poprawiających bezpieczeństwo na drogach jest możliwa, dzięki rządowemu Programowi Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. Głównym celem Programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

Celami szczegółowymi są ochrona uczestników ruchu oraz zapewnienie infrastruktury drogowej, mającej wpływ na wzrost BRD poprzez redukcję liczby wypadków i ich ofiar. Realizacja zadań w ramach Programu umożliwi eliminację realnych i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w połączeniu z zadaniami realizowanymi w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK), pozwoli docelowo na zmniejszenie liczby odcinków niebezpiecznych. Program wskazuje źródła finansowania oraz określa zakres rzeczowy zadań przewidywanych do realizacji. Jest spójny ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Strategią Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku oraz komplementarny z działaniami realizowanymi w ramach PBDK.

Autor: GDDKiA, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 stycznia 202310:00

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje

Raport 998. Otwarcie mieszkania, zwisający konar i pożar sadzy. Weekendowe interwencje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie minionego weekendu strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali sześć interwencji. Działania prowadzono w Sławikowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Sport29 stycznia 202320:47

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miniony weekend pod względem sportowym zdominowali piłkarze halowi. Emocji w ich starciach nie brakowało. Nie brakowało, niestety, także walkowerów. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.