Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 października 202217:30

Na półmetku spotkań prezydenta z mieszkańcami

Reklama
Racibórz:

Od kilku do kilkunastu osób - nie licząc radnych - przychodzi na spotkania z prezydentem. W tym tygodniu seria ostatnich.

- Trwa cykl spotkań prezydenta Dariusza Polowego z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Podczas ich trwania raciborzanie informowani są o aktualnych tematach dotyczących naszego miasta, a także zgłaszają swoje uwagi i propozycje do przyszłorocznego budżetu - informuje ratusz.

- W minionym tygodniu włodarz odwiedził Sudół, Starą Wieś/Proszowiec, Płonię, Ocice, Ostróg i Studzienną. Frekwencja podczas spotkań nawiązuje do poprzednich lat, a w niektórych miejscach nawet ją przewyższa. Zainteresowanie sprawami samorządu wśród mieszkańców wciąż jest żywe, co pozwala prowadzić dialog ukierunkowany na osiąganie kompromisów i poprawę komfortu życia raciborzan - przekonuje urząd.

- W moim odczuciu, obowiązkiem prezydenta miasta jest przynajmniej raz w roku pojawić się u mieszkańców w dzielnicach, aby móc zdać sprawozdanie z dotychczasowych działań, oraz wysłuchać głosu raciborzan. Faktem jest, że w każdy wtorek wydzielone są tak zwane godziny przyjęć, gdzie mieszkańcy mogą przyjść do mnie z przeróżnymi sprawami. Nie każdy ma jednak czas, możliwość czy chęć przybyć do budynku Urzędu Miasta, stąd też idea spotkań w dzielnicach – mówi Dariusz Polowy.

Na wstępie każdego ze spotkań prezydent przybliża najważniejsze aktualne działania, inwestycje i plany władz miasta. Do najważniejszych z nich należą m.in.

- przebudowa ulicy Rybnickiej na odcinku od wiaduktu kolejowego aż do mostu na Uldze, która ruszyć ma już niebawem. Na ten cel pozyskane zostało dofinansowanie z Polskiego Ładu w wysokości 18 mln zł;
- najniższa stawka w regionie za wywóz śmieci dzięki przejęciu przez Przedsiębiorstwo Komunalne zadania odbierania odpadów;
- budowa tężni solankowej przy ulicy Warszawskiej;
- funkcjonowanie oddanego w tym roku do użytku nowego miejskiego żłobka na Ostrogu;
- przebudowa dworca PKP, którego rozmiary będą mogły zostać zachowane dzięki zobowiązaniu miasta do wynajmowania ponad 700 m2 powierzchni nowego obiektu;
- funkcjonowanie naprawionego systemu uzdatniania wody w aquaparku - w pełni zautomatyzowany system pozwala na bieżąco utrzymywać odpowiednie parametry wody, które śledzić można również online;
- przybliżanie dzieciom świata nauki w nowopowstałej Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności (SOWA), która zrealizowana została we współpracy z Centrum Nauki Kopernik.

- Prezydent odczytuje również protokół z poprzedniego spotkania w danej dzielnicy wraz ze zgłoszonymi przez mieszkańców sprawami. Odnosząc się do każdej z nich wskazuje na jakim etapie znajduje się dany problem lub jak takowy został rozwiązany. Ważnym tematem przedstawianym podczas spotkań, jest kwestia pełnego przygotowania Miasta Racibórz na niebezpieczeństwo związane z potencjalnym zagrożeniem wynikającym z działań wojennych na Ukrainie i ewentualnego uwolnienia radioaktywnej chmury (np. po uszkodzeniu ukraińskiej elektrowni atomowej). Prezydent Polowy zapewnia, że miasto dysponuje wystarczającym zapasem preparatów medycznych, oraz odpowiednimi procedurami na wypadek wystąpienia takiego scenariusza. Zastrzega również, że na dziś taka możliwość jest mało prawdopodobna, jednak mimo to samorząd jest w stu procentach gotowy - informuje urząd.

- Najważniejszym celem spotkań pozostaje zgłaszanie uwag i sugestii przez mieszkańców Raciborza. Najczęściej zgłaszanymi problemami są te związane z uszkodzoną nawierzchnią dróg i ogólnie pojętym bezpieczeństwem drogowym. Poza tym występują również głosy, mówiące o potrzebie powstania nowych miejsc do uprawiania sportu i rekreacji, nowych ścieżek rowerowych, czy przejść dla pieszych. Mieszkańcy zgłaszają również potrzebę szybkiego sfinalizowania kwestii krytego lodowiska miejskiego - przekonuje magistrat.

Każda ze zgłoszonych przez mieszkańców sugestii zostaje wpisana do protokołu spotkania i przekazana do rozpatrzenia przez odpowiedni wydział merytoryczny Urzędu Miasta Racibórz. - Bardziej skomplikowanym problemom prezydent Dariusz Polowy obiecał przyjrzeć się osobiście - zapewniają w urzędzie.

Terminarz

- Nowe Zagrody/Centrum II LO im. Adama Mickiewicza, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego 3 11.10.2022 (wtorek) godz. 17:00
- Centrum Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Kasprowicza 4 12.10.2022 (środa) godz. 17:00
- MIEDONIA Remiza OSP, ul. Podmiejska 21 13.10.2022 (czwartek) godz. 18:00
- Brzezie Remiza OSP, ul. Bitwy Olzańskiej 28 14.10.2022 (piątek) godz. 18:00
- MARKOWICE Remiza OSP, ul. Arki Bożka 20A 15.10.2022 (sobota) godz. 14:00

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności7 lutego 202309:14

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala

Raport 998. Wypadek w Owsiszczach. Kobieta trafiła do szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa zdarzenia odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Najpoważniejsze z nich miało miejsce w Owsiszczach przy ulicy Wydale, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe.

red., fot. Czytelnik
Reklama
Aktualności6 lutego 202310:07

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne

Raciborskie murale kosztowały ponad 112 tys. zł. W planie dwa kolejne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
red., fot. arch. portalu/FB Dawid Wacławczyk wiceprezydent R-rza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.