Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202209:07

Bieńkowice z pucharem i nagrodą pieniężną za procesję konną

Bieńkowice z pucharem i nagrodą pieniężną za procesję konną - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach zdobyła II miejsca w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego - edycja 2022 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje.

Wisła jest gospodarzem tegorocznego Forum Sołtysów. Obrady potrwają dwa dni – 6 i 7 października. W ramach Forum rozstrzygnięto także kolejną edycję konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. Delegacja z gminy Krzyżanowice odebrała wczoraj puchar, dyplom i 5000 zł w gotówce za zdobycie II miejsca w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje. To był w tym roku jedyny raciborski akcent w konkursie. Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca odebrał wójt gminy Grzegorz Utracki w towarzystwie organizatorów procesji sołtysa Romana Herbera, Alfreda Grzybka, Gerarda Grzibka oraz radnego gminy Krzyżanowice Waltera Witeczka.

Forum Sołtysów jest imprezą cykliczną organizowaną co roku przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego. Zaś samą ideą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.

- Województwo Śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne – zaakcentował w swoim wystąpieniu online marszałek Jakub Chełstowski, który ze względu na mnogość obowiązków, nie mógł osobiście uczestniczyć w Forum.

W pierwszym dniu Forum uczestniczyli m.in. radni Sejmiku: przewodniczący Jan Kawulok, wiceprzewodnicząca Beata Kocik, Agnieszka Biegun, Maria Materla, Bartłomiej Kowalski, Zbigniew Przedpełski i Jarosław Szczęsny.

- Oficjalnie mamy trzy poziomy samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Ale nieformalnie możemy także mówić o czwartym – jest nim instytucja sołtysa, która przecież jest łącznikiem w tej współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych. Jak ważnym, pokazała pandemia. Nigdzie nie zabrakło świeżego chleba, czy wszelkich innych produktów spożywczych, które codziennie goszczą na naszych stołach. Wieś wykonuje tą pracę u podstaw – podkreślił Jan Kawulok.

Do Wisły, ze względu na posiedzenie w Parlamencie Europejskim, nie mogła przyjechać także europoseł Jadwiga Wiśniewska. Połączyła się jednak online z uczestnikami Forum.

- Dziękuję za troskę o wieś, bo jest ona naszym dobrym wspólnym. Wymiana doświadczeń, współpraca sprawia, że polska wieś wciąż się rozwija. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratuluję. Nagrody i wyróżnienia to dowód, że jesteście świetnymi gospodarzami – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

W kategorii Piękna Wieś wygrały Rudołtowice w gminie Pszczyna. Na drugim miejscu uplasowały się Czyżowice (gmina Gorzyce w powiecie wodzisławskim. Trzecie miejsce zajęła Wilcza (gmina Pilchowice powiat gliwicki).

Autor: slaskie.pl, fot. UG Krzyżanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 marca 202308:48

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej

Znęcał się nad niepełnosprawną żoną. Areszt dla mieszkańca Kuźni Raciborskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Najbliższe miesiące spędzi w areszcie 64-letni mężczyzna, podejrzewany o znęcanie się nad swoją żoną. Sprawca został zatrzymany przez kuźniańskich policjantów po interwencji domowej. Za przestępstwo te grozi mu teraz do 8 lat więzienia.

KPP
Aktualności23 marca 202316:17

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku

Duże zainteresowanie raciborskim konkursem na projekt nowego Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
(um), fot. Mosquidron - foto i video z lotu komara
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie23 marca 202316:59

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS

Nowy etap w życiu raciborskiej uczelni. Uroczyste obrady senatu ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

To wyjątkowa chwila w życiu społeczności akademickiej. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu, 23 marca 2023 r., w obecności przedstawicieli Rady Uczelni oraz zaproszonych gości – członków społeczności akademickiej, przyjęto dokumenty, które dopełniają zmianę nazwy z PWSZ na Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia ma za sobą 20 lat funkcjonowania jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Nowa nazwa powoli przebija się do świadomości.

ANS, red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 marca 202322:50

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu

Nie lękajcie się! Marsz papieski w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. w galerii Jan Ptak
Aktualności24 marca 202307:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Kaśka Sochacka - Latający Kowal
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.