Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 października 202209:07

Bieńkowice z pucharem i nagrodą pieniężną za procesję konną

Bieńkowice z pucharem i nagrodą pieniężną za procesję konną - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzyżanowice:

Wielkanocna procesja konna w Bieńkowicach zdobyła II miejsca w konkursie Piękna Wieś Województwa Śląskiego - edycja 2022 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje.

Wisła jest gospodarzem tegorocznego Forum Sołtysów. Obrady potrwają dwa dni – 6 i 7 października. W ramach Forum rozstrzygnięto także kolejną edycję konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. Delegacja z gminy Krzyżanowice odebrała wczoraj puchar, dyplom i 5000 zł w gotówce za zdobycie II miejsca w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje. To był w tym roku jedyny raciborski akcent w konkursie. Nagrodę za zajęcie drugiego miejsca odebrał wójt gminy Grzegorz Utracki w towarzystwie organizatorów procesji sołtysa Romana Herbera, Alfreda Grzybka, Gerarda Grzibka oraz radnego gminy Krzyżanowice Waltera Witeczka.

Forum Sołtysów jest imprezą cykliczną organizowaną co roku przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego. Zaś samą ideą konkursu „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.

- Województwo Śląskie to nie tylko duże miasta. Śląska wieś ma piękne tradycje i tu także obecny jest wielki etos pracy, który stał się atrybutem naszego pokolenia. Za tą bardzo ciężką, pełną wyrzeczeń pracę, chciałbym dzisiaj z całego serca podziękować. To także ukłon za troskę jaką otoczyliście nasze Małe Ojczyzny. Dzięki wam śląska wieś pięknieje. Przyznane nagrody i wyróżnienia są tego udokumentowaniem. Wszystkim serdecznie gratuluję. Forum to jednocześnie okazja do dyskusji o przyszłości wsi. Nie mam wątpliwości, że będą one owocne – zaakcentował w swoim wystąpieniu online marszałek Jakub Chełstowski, który ze względu na mnogość obowiązków, nie mógł osobiście uczestniczyć w Forum.

W pierwszym dniu Forum uczestniczyli m.in. radni Sejmiku: przewodniczący Jan Kawulok, wiceprzewodnicząca Beata Kocik, Agnieszka Biegun, Maria Materla, Bartłomiej Kowalski, Zbigniew Przedpełski i Jarosław Szczęsny.

- Oficjalnie mamy trzy poziomy samorządu: gminny, powiatowy i wojewódzki. Ale nieformalnie możemy także mówić o czwartym – jest nim instytucja sołtysa, która przecież jest łącznikiem w tej współpracy z jednostkami samorządów terytorialnych. Jak ważnym, pokazała pandemia. Nigdzie nie zabrakło świeżego chleba, czy wszelkich innych produktów spożywczych, które codziennie goszczą na naszych stołach. Wieś wykonuje tą pracę u podstaw – podkreślił Jan Kawulok.

Do Wisły, ze względu na posiedzenie w Parlamencie Europejskim, nie mogła przyjechać także europoseł Jadwiga Wiśniewska. Połączyła się jednak online z uczestnikami Forum.

- Dziękuję za troskę o wieś, bo jest ona naszym dobrym wspólnym. Wymiana doświadczeń, współpraca sprawia, że polska wieś wciąż się rozwija. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratuluję. Nagrody i wyróżnienia to dowód, że jesteście świetnymi gospodarzami – podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.

W kategorii Piękna Wieś wygrały Rudołtowice w gminie Pszczyna. Na drugim miejscu uplasowały się Czyżowice (gmina Gorzyce w powiecie wodzisławskim. Trzecie miejsce zajęła Wilcza (gmina Pilchowice powiat gliwicki).

Autor: slaskie.pl, fot. UG Krzyżanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Aktualności28 listopada 202215:46

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
fot. Dariusz Rosati/FB
Reklama
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.