Czternaście milionów złotych na odbudowę ekosystemu Odry

Odbudowa bioróżnorodności Odry – z dużym wsparciem. Pięć Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w tym katowicki, działających w dorzeczu drugiej największej polskiej rzeki, przekaże łącznie 14 milionów złotych w formie dotacji na zarybianie.
Na szczecińskiej Łasztowni prezesi Zarządów WFOŚiGW w Szczecinie, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu i Katowicach ogłosili pod koniec września porozumienie w ramach programu „Odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry”.
W spotkaniu wzięli udział: Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Artur Szałabawka – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Zbigniew Bogucki - Wojewoda Zachodniopomorski, a także Prezesi Zarządów Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Marek Subocz – WFOŚiGW w Szczecinie, Mariusz Herbut – WFOŚiGW w Zielonej Górze, Łukasz Kasztelowicz – WFOŚiGW we Wrocławiu, Aleksandra Drescher – WFOŚiGW w Opolu oraz Tomasz Bednarek – WFOŚiGW w Katowicach.
Celem jest wsparcie odbudowy ekosystemu Odry między innymi poprzez zarybianie i inne systemowe działania dotyczące odbudowy ekosystemu i różnorodności biologicznej. Przyczynią się one do lepszego zarządzania żywymi zasobami rzeki oraz ich skuteczniejszej ochrony – mówi Małgorzata Golińska – Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Program przyczyni się do przywrócenie populacji ryb i odbudowy ekosystemu Odry sprzed kryzysu oraz jej walorów przyrodniczych. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ratowaniu naszej wspólnej rzeki przed zanieczyszczeniem. Wyłowiliśmy blisko 170 ton ryb i mięczaków i tym samym zapobiegliśmy wtóremu zakażeniu rzeki. Wyrazy uznania kieruję do strażaków - zarówno Państwowej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, żołnierzy WOT i wojsk operacyjnych, funkcjonariuszy policji oraz pracowników administracji zespolonej, samorządowców nadodrzańskich, pracowników Wód Polskich, Polskiego Związku Wędkarskiego, rybaków oraz wędkarzy zaangażowanych w usuwanie skutków zanieczyszczenia Odry – mówi Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
W ramach programu dofinansowane będzie zarybianie zgodnie z aktualnymi operatami rybackimi lub innymi dokumentami, potwierdzającymi konieczność zarybiania, w tym m.in. pozyskiwanie tarlaków jako genetycznej bazy wyjściowej do produkcji materiału zarybieniowego; odtworzenie tarlisk jako naturalnych miejsc odbudowy ekosystemu flory i fauny związanych z namnażaniem ryb i skorupiaków, a także monitoring ssaków żyjących w ekosystemie Odry. Działania – o ile korzystnie wpłyną na główny nurt – będą mogły być prowadzone także na dopływach.
Odra łączy – nie tylko mieszkańców Pomorza Zachodniego, ale całej zachodniej Polski. Jako Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reagujemy na nadzwyczajną sytuację zagrożenia naszej rzeki i przekazujemy środki na ochronę odrzańskiej przyrody. Będą to dotacje w wysokości 100% dla jednostek, które są uprawnione do zarybiania wód. Szczeciński Fundusz przeznacza 3 miliony złotych na odbudowę ekosystemu i różnorodności biologicznej rzeki Odry – wyjaśnia Marek Subocz - Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.
Program, którego celem jest odbudowa ekosystemu i różnorodności biologicznej Odry jest zaplanowany na lata 2022-2025. Dofinansowanie to dotacja w wysokości 100% kosztów przedsięwzięcia. O środki będą mogły wnioskować podmioty uprawnione do zarybiania, w tym m.in. uczelnie i instytuty badawcze, organizacje pozarządowe i społeczne, organizacje producentów ryb, organy administracji publicznej lub parki narodowe – do ochrony ryb na swoim terenie.
![Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] Kąpielisko letnie przy H2Ostróg w Raciborzu – opublikowano CENNIK, pokazano obiekt [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17824605421782325712730398198-1362347445808668-3518755095657245390-n-.jpg)











![Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] Nowy plac zabaw w Pawłowie oficjalnie oddany do użytku. Proboszcz pokropił i zjechał na zjeżdżalni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377806zrzut-ekranu-2026-06-25-o-10-56-25-.png)




![Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] Festyn Rodzinny: Radosne świętowanie przed szkołą muzyczną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782410342dsc-0833-.jpg)
![Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] Nowe boisko wielofunkcyjne w Kornicach oficjalnie oddane do użytku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782377425dsc-4846-.jpg)





![Ride the Flow! Oficjalnie otwarto nowy pumptrack w Kornicach [FOTO i WIDEO] Ride the Flow! Oficjalnie otwarto nowy pumptrack w Kornicach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1782496380731059855-1346952254083672-4242227102521343498-n-.jpg)
![Ortodontyczny Dzień Dziecka [ZAPOWIEDŹ] Ortodontyczny Dzień Dziecka [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17824101471782410049730-bd1b1c8a-0cef-41f0-97c3-2591ebc0c898-1-.jpg)
























Komentarze (0)
Dodaj komentarz