Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 października 202221:22

Syndrom Hamleta - premiera w Bałtyku z udziałem reżyserki Elwiry Niewiery

Syndrom Hamleta - premiera w Bałtyku z udziałem reżyserki Elwiry Niewiery - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

"Syndrom Hamleta", poruszający portret ukraińskiego "pokolenia Majdanu" w czasie zapomnianej przez świat wojny w Donbasie, pokazano dziś w Bałtyku. Potem było spotkanie z reżyserką Elwirą Niewierą i jednym z aktorów - Sławikiem Gawiańcem.

Syndrom Hamleta miał ukraińską premierę jesienią w Kijowie, światową w maju tego roku, a polska kinowa zapowiada jest na 7 października.

Dziś film mieli okazję obejrzeć raciborzanie. Scenariusz i reżyseria to dzieło Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery. Produkcja ma już na koncie szereg trofeów, m.in. Nagrodę Niezależnych Krytyków "Boccalino d'Oro" w Locarno za najlepszy dokument.

Film ukazuje historie "dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu" - jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy (źródło: filmpolski.pl).

Zagrało w nim pięcioro aktorów, których świat stanął na głowie, gdy w 2014 r. Rosja rozpoczęła działania zbrojne w południowo-wschodniej Ukrainie. Jeden z nich, Sławik Gawianiec, przyjechał dziś do Raciborza. Przeżył front. - Torturowali nas, napier***ali rurami. Wolelibyśmy, żeby nas zastrzelono - mówi Sławik, który po bombardowaniu na lotnisku został schwytany przez separatystów i wpędzony do niewoli. Przystawili mu pistolet do skroni, drugi wsadzili w dłoń i kazali zastrzelić przyjaciela. Grozili, że jeśli tego nie zrobi, zabiją ich obu. Pistolety nie były naładowane, chcieli się tylko poznęcać. Później nagranie z tej akcji wrzucili do sieci (źródło: gazeta.pl).

Elwira Niewiera miała powody, by swoją obecnością i przedpremierowym pokazem wyróżnić Racibórz. Pochodzi z Samborowic w gminie Pietrowice Wielkie, w Raciborzu ukończyła Ekonomik. Dwa tygodnie po maturze wyjechała do Berlina. Dziś to znane nazwisko w świecie filmu, z licznymi nagrodami na koncie, m.in. za produkcje "Książę i Dybuk" czy "Efekt Domina". Jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej.

W Bałtyku spotkała się z przyjaciółmi ze szkoły w Raciborzu oraz zdradziła, że pracuje nad dwoma kolejnymi filmami – jeden dokumentalny, to kino drogi dziejące się pomiędzy Berlinem a Terespolem, wzdłuż autostrady Wolności, z tematem-pytaniem, czym jest wolność 30 lat po upadku muru berlińskiego. Fabularny to z kolei historia Marka, ważnego działacza Solidarności w latach 80., który w 1989 r. rozpoczął walkę o swoją osobistą wolność i tożsamość, stając u progu transformacji płci, w momencie, gdy Polska przechodziła transformację ustrojową. Ewa, kiedyś tytułowy Marek, wymazana z historii Polski żyje dziś w biedzie pod Warszawą.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 listopada 202209:32

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO]

Potrawa na gazie przyczyną pożaru w Raszczycach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Ochotnicza Straż Pożarna w Raszczycach, OSP Markowice
Aktualności28 listopada 202215:46

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz

Dariusz Rosati odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
fot. Dariusz Rosati/FB
Reklama
Aktualności29 listopada 202219:20

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte

Informatycy z Tworkowa docenieni w międzynarodowym rankingu Deloitte - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wrocławski Bejamas Group, założony przez dwóch mieszkańców Tworkowa, znalazł się w gronie 25 dynamicznie rosnących młodych spółek prestiżowego rankingu firmy doradczej Deloitte.

red., fot. okamgnienie3.pixieset.com, arch. Bejamas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.