Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 września 202210:50

Geotermia w Raciborzu. Czy to się opłaca?

Reklama
Racibórz:

- Z pewnością wykorzystanie źródeł geotermalnych przez Gminę Racibórz przyczyni się do czerpania z tego korzyści przez długie lata - uważają radni Anna Szukalska i Michał Szukalski. - Potencjał wykorzystania energii geotermalnej w powiecie raciborskim nie jest wysoki - odpowiada prezydent Dariusz Polowy.

Treść interpelacji radnych

Źródła geotermalne to najbardziej ekologiczne (pozwalające znacząco zredukować emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza) źródła energii cieplnej, niezależne i stabilne, co w świetle dzisiejszych wydarzeń na świecie ma szczególną wartość i znaczenie. Energia zawarta w wodach termalnych jest dostępna zawsze, niezależnie od pogody i pory roku. Geotermia pozwala nie tylko w dużym stopniu wyeliminować emisję szkodliwych substancji do atmosfery, ale może jednocześnie zapewnić miastu stabilne dostawy ciepła. Energetyka geotermalna to kluczowe źródło dla rozwoju niskoemisyjnego ciepłownictwa zarówno systemowego, jak i indywidualnego. Wykorzystywana jest nie tylko w ogrzewaniu mieszkań, domów, firm, ale również budynków użyteczności publicznej.

Wiele gmin już postanowiło zainwestować w energetykę geotermalną. Z informacji przekazywanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, iż od początku 2022 r. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy wydał gminom 150 wstępnych opinii w zakresie występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych na wskazanych lokalizacjach, gdzie 65 z nich uzyskało pozytywne rekomendacje. Natomiast w Sieradzu w latach 2018-2019, za pieniądze z NFOŚiGW wykonano odwiert badawczy, a obecnie trwa już budowa nowoczesnej ciepłowni geotermalno-biomasowej.

Wsparcie dla samorządów planujących inwestycje w geotermię jest możliwe między innymi przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zwiększył budżet z 300 do 480 mln złotych w programie "Udostępnianie wód termalnych w Polsce" na badania lokalnych zasobów wód termalnych. Przedłużono również termin na składanie wniosków do 30 września 2022 r.

Mając na uwadze powyższe oraz biorąc pod uwagę również planowaną przez Gminę Racibórz inwestycję rozbudowy aquaparku H2Ostrórg, wnioskuję o podjęcia działań zmierzających do złożenia wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na badania lokalnych wód termalnych w Gminie Racibórz w ramach programu "Udostępnianie wód termalnych w Polsce". Z pewnością wykorzystanie źródeł geotermalnych przez Gminę Racibórz przyczyni się do czerpania z tego korzyści przez długie lata.

Odpowiedź prezydenta

Odpowiadając na interpelację dotyczącą pozyskania funduszy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na badania lokalnych wód termalnych w mieście Racibórz w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, informuję, że Urząd Miasta Racibórz na chwilę obecną nie brał pod uwagę możliwości pozyskania wód geotermalnych.

Wody geotermalne w Polsce występują na obszarze około 2/3 terytorium kraju. Nie oznacza to jednak, że na całym tym obszarze istnieją warunki techniczno-ekonomiczne uzasadniające budowę instalacji geotermalnych. Przy znanych technologiach pozyskiwania i wykorzystywania wody geotermalnej w obecnych warunkach ekonomicznych najefektywniej mogą być wykorzystane wody geotermalne o temperaturze większej od 60°C. Oprócz wartości mocy termicznej ważnymi czynnikami rzutującymi na efektywność pozyskania energii geotermalnej są też - położenie zwierciadła wód podziemnych, wartość depresji podczas eksploatacji złoża oraz stabilność wydajności w czasie. Podczas oceny efektywności konkretnej inwestycji geotermalnej czynniki te winny być każdorazowo analizowane i uwzględniane.

Jak wskazują analizy dokonane w dokumencie „Opracowanie metody programowania i modelowania systemów wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach nieprzemysłowych województwa śląskiego, wraz z programem wykonawczym dla wybranych obszarów województwa” z 2005 r. potencjał wykorzystania energii geotermalnej w powiecie raciborskim nie jest wysoki (załącznik graficzny). Także „Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce” opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w 2021 r. nie wskazuje na obszary w naszym regionie.

Jeżeli chodzi o sięgnięcie po środki na badanie wód w obecnie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej konkursie nie jest to możliwe ze względu na konieczność posiadania przez wnioskodawcę projektu robót geologicznych na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych, zatwierdzonego decyzją właściwego marszałka województwa oraz analizy uwarunkowań wykorzystania wód termalnych. Urząd Miasta Racibórz nie posiada takiej dokumentacji ani środków przewidzianych na koszty ich opracowania oraz koszty wstępnych badań, jakie byłyby w tym przypadku niezbędne.

geotermi

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 grudnia 202220:32

Radni na Piastorze pokazali, jak wielkie ma być lodowisko Polowego

Radni na Piastorze pokazali, jak wielkie ma być lodowisko Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Głowa miasta testowała dziś przed otwarciem tymczasowe lodowisko przy kościele pw. św. Jakuba, a radni klubu Razem dla Raciborza pokazali, jak się ma proponowane przez prezydenta lodowisko do wielkości Piastora.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202212:28

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO]

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Ślizgawka na Rynku ma ruszyć dziś, 1 grudnia, około godziny 16.00. Trwają ostatnie prace.

red.
Reklama
Aktualności2 grudnia 202220:49

Moczka od Jabłonek, karoca i rozświetlona choinka

Moczka od Jabłonek, karoca i rozświetlona choinka - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, Jan Ptak
Aktualności2 grudnia 202209:11

Raport 998. Dwa pożary sadzy w kominach

Raport 998. Dwa pożary sadzy w kominach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Kobyla
Aktualności3 grudnia 202209:26

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką?

Czy przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej może odesłać dziecko z gorączką? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał RPP/fot. Victoria_Watercolor/pixabay.com
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202210:14

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Dwa kolejne przejadą przez nasz region

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Dwa kolejne przejadą przez nasz region - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
tekst GDDKiA, fot. i wideo Damian Wałach (1-6), fot. Agata Stalmach (następne)
Reklama
Aktualności1 grudnia 202209:20

Raciborscy policjanci ostrzegają przed metodą na Blika

Raciborscy policjanci ostrzegają przed metodą na Blika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz, fot. pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.